Buffoni penaltitõrje jättis maailmameistrid ellu

Oliver Lomp
Itaallaste väravavaht Gianluigi Buffon (rohelises) on õnnelike meeskonnakaaslaste poolt sisse piiratud. Foto: AFP / Scanpix

Valitsev maailmameister Itaalia viigistas jalgpalli EMi C-alagrupi teises voorus Rumeeniaga 1:1 – kangelaseks tõusis saapamaameeste väravavaht Gianluigi Buffon.

Itaallaste peatreener Roberto Donadoni oli võrreldes avavoorus Hollandile hävitavalt 0:3 kaotanud algkoosseisus teinud koguni viis muudatust – väljakule jooksid erinevalt esimesest mängust Fabio Grosso, Giorgio Chiellini, Daniele de Rossi, Simone Perrotta ning Alessandro del Piero.

Üsna pea hakkas sündmuste käiku dikteerima neljakordne maailmameister Itaalia.

Rumeenia kaitsjatele valmistas suurimat peavalu 194-sentimeetri pikkune Luca Toni, kes mitmeid kordi peaga lüües tabamusele väga lähedale jõudis. Esimese poolaja lisaminuteil sahistas Toni küll vastaste väravavõrku, kuid kohtuniku lipp tõusis suluseisu märgiks.

Vaatemängulist esimest poolaega tumestas rumeenlase Mirel Radoi vigastus, mille ta sai meeskonnakaaslase Razvan Ratiga peadpidi kokku hüpates.

Teine poolaeg algas maailmameistrite jaoks šokiga, kui Gianluca Zambrotta jämeda valesöödu väravavahile noppis vahelt Adrian Mutu, kes rumeenlased 54. minutil juhtima viis. Itaallased toibusid ruttu ning 56. minutil suutis keskkaitses mänginud Panucci nurgalöögijärgses olukorras viigistada.

Hoolimata üritustest ei suutnud itaallased rohkem hiilgavalt tegutsenud rumeenlaste väravavahti Bogdan Lobonti üle mängida.

80. minutil välkusid murepilved hoopis Itaalia poolehoidjate peade kohal. Panucci tõmbas karistusalas maha Daniel Niculae ning vilemees Tor Henning Ovrebo määras rumeenlaste kasuks 11 meetri karistuslöögi.

Klubijalgpalli Fiorentinas mängiv Mutu ei suutnud liigakonkurenti Buffoni üle mängida ning maailma ühe parema väravavahi reaktsioon jättis maailmameistrid ellu.

Viimased meeleheitlikud ponnistused kummalegi poolele edu ei toonud ning viigiga säilis mõlemal meeskonnal lootus pääseda veerandfinaalidesse.

Itaalia – Rumeenia 1:1

Väravad: 55. Adrian Mutu – 56. Christian Panucci.
Hoiatused: 43. Adrian Mutu, 58. Cristian Chivu, 73. Dorin Goian – 61. Andrea Pirlo, Daniele De Rossi 92.

Itaalia: 1 Gianluigi Buffon, 19 Gianluca Zambrotta, 4 Giorgio Chiellini, 2 Christian Panucci, 3 Fabio Grosso, 10 Daniele De Rossi, 21 Andrea Pirlo, 20 Simone Perrotta (18 Antonio Cassano 57.), 16 Mauro Camoranesi (13 Massimo Ambrosini 85.), 7 Alessandro Del Piero (15 Fabio Quagliarella 77.), 9 Luca Toni.

Rumeenia: 1 Bogdan Lobont, 2 Cosmin Contra, 15 Dorin Goian, 4 Gabriel Tamas, 3 Razvan Rat, 5 Cristian Chivu, 8 Paul Codrea, 6 Mirel Radoi (20 Nicolae Dica 25.), 7 Florentin Petre (16 Banel Nikolita 60.), 10 Adrian Mutu (11 Razvan Cocis 88.), 21 Daniel Niculae.