Endine UCI töötaja: teised alad võtku rattaspordist eeskuju

Kaarel Täll
, spordireporter
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Lance Armstrong.
Lance Armstrong. Foto: SCANPIX

Rahvusvahelise rattaliidu UCI endine antidopingu juht Anne Gripper, kes töötab nüüd triatlioniliidus, arvab, et rattaspordis lõhkes viimane mädapaise Rattaspordi Iseseisva Reformikomisjoni CIRCi koostatud raportiga, mis tõi selguse majja Lance Armstrongi juhtumis ja UCI siseses korruptsioonis. 2006-2010 aastal UCIs ametis olnud austraallanna leiab, et teised spordialad peaksid samu samme astuma ja võtma rattaspordist eeskuju dopingu vastases võitluses.

Naine usub, et rattasport on muutunud palju puhtamaks, kuigi saab aru, et doping pole kindlasti lõputult välja juuritud ja sportlased võivad kasutada mikrodoseerimist, mis pole avastatav, küll on kasutegur sooritusvõimele kordades väiksem. Samuti ei usu endise antidopingu juht, et toimub massiline ja organiseeritud dopingu kasutamine, pigem nokitsevad patustajad vaikselt põlve otsas, kirjutab rattaprofid.ee.

Kõige suuremaks mureks peab naine antidopingu finantseerimist. Vahendid dopinguvastaseks võitluseks tulevad küll osaliselt tippmeeskondadelt endilt, aga dopinguvastase võitluse kasutatav ressurss on liialt suur ja seetõttu on vaja leida veelgi efektiivsemaid testimismeetodeid väiksemaid vahendeid kasutades.

CIRC avaldas esmaspäeval 277-leheküljelise raporti, kus muu hulgas süüdistatakse Rahvusvahelist Rattaliitu selles, et nad ei ole dopinguprobleemiga piisavalt tegelenud ja polegi soovinud ala petturitest puhastada. Raporti autorid süüdistavad ka UCI endiseid presidente Hein Verbruggenit ja Pat McQuaidi selles, et nad ei järginud UCI enda poolt kehtestatud reegleid seoses Lance Armstrongi saagaga ning kohtlesid Armstrongi liiga leebelt.

Raporti tarbeks intervjueeriti 174 inimest, nende seas oli tipprattureid, ametnikke, antidopingu eksperte ja teisi alaga seotud inimesi.

Raportist selgus muu hulgas, et:

  • Üks tipprattur usub, et 90 protsenti maanteeratturitest kasutab keelatud aineid, teise sõnul on vastav protsent 20.
  • Ratturid manustavad keelatud aineid mikrokogustena ehk võtavad dopingut regulaarselt, ent väikestes kogustes, et dopinguküttide uusimad meetodid pettust avastada ei suudaks.
  • Palju kasutatakse kaalulangetamise tarvis mõeldud ravimeid, eksperimentaalmeditsiini abi, samuti tugevatoimelisi valuvaigisteid, mis võivad põhjustada söömishäireid ja depressiooni.
  • Aina enam kasutatakse uusi ebaausaid meetodeid, mis puudutavad ratast ja varustust.
  • Amatöörspordis on doping epideemiline.
Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles