Eesti lõpetas EM-valiksarja kaotusega Šveitsile, Klavanilt viimastel sekunditel omavärav

Eesti jalgpallikoondis pani täna 2016. aasta EM-valiksarjale punkti, kui kodus mindi vastamisi juba endale EM-pääsme taganud Šveitsiga. Eesti kaotas 0:1, ainsa palli saatis meie väravasse kapten Ragnar Klavan viimasel üleminutil. Minut varem oli Ats Purjel hiilgav võimalus Eesti võidule viia, aga ründaja lõi värava eest paari meetri võrra üle.

Eesti lõpetas E-alagrupis kuue meeskonna seas neljandana. Inglismaa kogus lõpuks 30 punkti, Šveits 21, Sloveenia 16, Eesti 10, Leedu 10 ja San Marino 1.

Mängu käik:

Tere õhtust! Eesti ja Šveitsi EM-valikmäng on kohe algamas.

Eesti koondise algkoosseis: Mihkel Aksalu; Taijo Teniste, Enar Jääger, Ragnar Klavan, Artur Pikk; Sander Puri, Ilja Antonov, Konstantin Vassiljev, Karol Mets, Ken Kallaste; Sergei Zenjov.

0:0

Šveits paneb palli mängu ja kohtumine on alanud! Šveitsi algkoosseis: Marwin Hitz, Michael Lang, Francois Monbandje, Fabian Lustenberger, Gökhan Inler, Eren Derdiyok, Granit Xhaka, Blerim Dzemaili, Admi Mehmedi, Johan Djourou, Xherdan Shaqiri.

0:0

Šveitsi kapten Gökhan Inler lööb 30 meetri pealt peale, aga Mihkel Aksalu väravale see ohtlik pole.

0:0

Zenjov on Šveitsi väravavahiga silmitsi pääsemas, aga külaliste väravavaht Marwin Hitz lööb palli ära.

0:0

Vassiljev lööb 25 meetri pealt peale, aga Hitz tõrjub!

0:0

Šveits teenib 23-24 meetri pealt karistuslöögi, aga Shaqiri lööb müüri. Mängitud üheksa minutiit.

0:0

Kui mängitud on 17 minutit, on Šveits mängu dikteerimise aina rohkem enda kätte võtnud.

0:0

Ken Kallaste pääseb Karol Metsa tsenderduse järel värava eest peaga löögile, aga pall lendab üle värava.

0:0

Seni on Eesti häid või vähemalt poolikuid võimalusi olnud meeldivalt palju.

0:0

Šveits saab karistusala servast üpris kerge karistuslöögi, aga midagi ohtlikku sellest Inler välja võluda ei suuda.

0:0

Vassiljev saab taas löögile, aga see jääb nõrgaks ja Hitz püüab palli vaevata. Mängitud on pool tundi.

0:0

Nüüd on mängupilt rahunenud ja pall on pigem keskväljal. Poolajavileni viis minutit.

0:0

Shaqiri pääseb üle pika aja siiski karistusalasse, aga lööb Aksalule sülle.

0:0

Esimene poolaeg on läbi.

0:0

Eesti koondise abitreener Janno Kivisild lühiintervjuus ETV-le: «Suures pildis võime rahule jääda. Aga nii pallita kui palliga mängus on detaile, mida parandada. Vastane on andnud meile võimaluse mängu palliga kontrollida, aga jääme siis vastaste surve alla. Peame leidma võimalusi, kuidas palli Šveitsi poolel olevatesse tühjadesse aukudesse suunata.»

0:0

Teine poolaeg algas.

0:0

Üsna uimaselt esinenud Shaqiri vahetatakse Šveitsi poolt välja, asemele tuleb 18-aastane FC Baseli ründaja Breel Embolo.

0:0

Antonov tsenderdab palli teravalt värava alla, aga Kallaste ei saa korralikult löögile. Siiski väga hea võimalus.

0:0

Mehmedi pääseb Aksaluga üks-ühe vastu, aga Eesti puurivaht teeb ülimalt ilusa ja vajaliku tõrje.

0:0

Šveitsil on veel mitu pooleldi ohtliku momenti veel, aga Eesti peab veel vastu.

0:0

Šveitsi surve jätkub. Mängitud 55 minutit.

0:0

Aksalu püüab Derdiyoki käärlöögi.

0:0

Ats Purje vahetab 61. minutil välja tipuründaja kohal Sergei Zenjovi.

0:0

Sander Puri teeb 20 meetri pealt üpris ohtliku löögi, aga Hitz saab palli siiski kätte.

0:0

Puri tuleb välja ja mängu sekkub Joel Lindpere. See oli Eesti teine vahetus.

0:0

Eesti saab nurgalöögi, värava ees asuvas meestesummas tekib segadus, aga Šveits peksab palli minema.

0:0

Ka Šveits teeb oma teise vahetuse - Mehmedi asemele tuleb Renato Steffen.

0:0

Derdiyok lööb üle. Mängu lõpuni on koos lisaminutitega 16-17 minutit.

0:0

Karol Mets võtab Granit Xhaka selja tagant maha ja eestlane saab kohtunikult Pol van Boekelilt kollase kaardi.

0:0

Xhaka saab nii tõsiselt viga, et peab mängust lahkuma. Tema asemel jookseb platsile Pajtim Kasami. Ka Eesti koondis teeb oma viimase vahetuse - Ken Kallaste välja, Siim Luts sisse.

0:0

Mäng on taas rahunenud, käimas on juba 88. minut.

0:0

Ats Purjel on supervõimalus, aga ründaja lööb palli värava eest taevasse...

0:0

Vassiljevilt muidugi kaunis eeltöö, aga sellest võimalusest on väga kahju.

0:0

Vassiljev saab kolmandal lisaminutil ka ise löögile, aga ka see läheb üle.

0:0

Umbes minut on veel jäänud.

0:1

Hoopis Šveits saab palli väravasse...

0:1

Kapten Ragnar Klavan lööb õnnetu omavärava, kui paneb jala vahele Embolo teravale tsenderdusele.

0:1

Ja sellega on mäng läbi. Eesti üpris emotsioonitule valiksarjale tuli päris sümboolne lõpp.

Enne mängu: Kui matemaatiliselt on eestlastel võimalik veel play-off’i kohta püüda (Eesti vajaks selleks näiteks 5:0 võitu Šveitsi üle ja San Marino peaks samuti 5:0 alistama Sloveenia), siis reaalsuses on EM-rong meie jaoks ära sõitnud.

Seega ongi eestlastel täna võimalus panna valiksarjale lihtsalt ilus punkt. Viimati lõpetas Eesti valiksarja mänguga koduväljakul kuus aastat tagasi, kui võeti 2:0 võit Belgia üle. Nii loodavad ka eestlased reedese Inglismaaga peetud mänguga võrreldes rünnakul juurde panna. «Arvan, et kindlasti on rohkem vaja rünnata ja momente luua kui võõrsil Inglismaa vastu. Viimane mäng ja kodumäng. Midagi pole tagasi hoida,» seadis tänaseks sihte Puri, kes käis väljakul ka kuus aastat tagasi Belgia vastu.