Ajaloolise maratonsõidu kolmikvõit jäi Norrasse, parim eestlane 68. kohal (1)

John Kristian Dahl.
John Kristian Dahl. Foto: Red Bull

200-kilomeetrise distantsiga murdmaavõistluse Red Bull Nordenskiöldsloppet võitis John Kristian Dahl, parim eestlane tuli 68. kohale.

Eile, 10 aprillil, toimus Põhja-Rootsis ajalooline murdmaavõistlus Red Bull Nordenskiöldsloppet, mille võitis norrakas John Kristian Dahl ajaga 8 tundi, 35 minutit and 17 sekundit. Parima eestlasena lõpetas Riho Rebane 68. kohal ajaga 10:57.17.

• 302. Jüri Marcinkevicz 17:36.56

Neljasajast võistlejast finišeeris 324 sõitjat. Viimane mees oli rajal 23 tundi ja 21 sekundit.

Red Bull Nordenskiöldsloppet on ajaloolise tähtsusega võistlus. Esimest korda toimus võistlus 1884. aastal kui Rootsi polaaruurija Adolf Erik Nordenskiöld korraldas 1883. aastal  ekspeditsiooni Gröönimale, lootes leida saare sisemaalt metsavöönd. Kuid ekspeditsioon takerdus ja tuli laagrisse jääda. Nordenskiöld saatis kaks ekspeditsiooniga kaasas olnud saami siiski Gröönimaa sisemaale metsa otsima.

Mehed läksid läbi tuisu suuskadel teele. Sõitsid edasi ja tagasi kokku 460 km, kulutades selleks kõigest 57 tundi, mis tolleaegset suusavarustust ja Gröönimaa keerulisi olusid arvestades tundus uskumatu. Ja ega usutudki, kui Nordenskiöld Rootsis saamide võimsast suusaretkest rääkis. Tõestamaks, et jutt vastab tõele, korraldas kuulus polaaruurija järgmisel aastal Põhja-Rootsi polaaraladel uskumatu suusavõistluse: Jokkmokkist Kvikkjokki ja tagasi, kokku 220 km.

18 meest läks starti. Peale tasavägist sõitu viimasel 20 kilomeetril edastas Pavva-Lasse Nilsson Tourda Per-Olof Läntat ning tema ajaks oli 21 tundi ja 22 minutit. Ta lõpetas kõigest viis sekundit enne Läntat. Enne eilset polnud keegi seda veel korranud.