Jalgpallurid välismaal: Klavani ja Aksalu suur nädal

SJK ridades mängiv Mihkel Aksalu koos meeskonnakaaslastega karikavõitu tähistamas. Brian Page on oranži dressiga treeneritest paremalt kolmas mees. Foto: Seinäjoen JK / Facebook

Läinud nädalavahetusel paistsid Eesti jalgpallikoondislastest võõrsil enim silma koondise kapten, Liverpooli keskkaitsja Ragnar Klavan ja Seinäjoki JK (SJK) kapten ja puurilukk Mihkel Aksalu.

Klavan ja Liverpool alistasid teisipäeval liigakarikas Derby County 3:0. Klavan avas Inglismaal oma väravatearve, kui tema täpne löök 24. minutil tee väravavõrku leidis. Premier League’is kuulus Klavan nädalavahetusel Liverpooli algkooseisu, kui tema koduklubi Hull City 5:1 alistas. Tegu oli Klavani esimese mänguga klubi kodustaadionil. Järgmises voorus on Liverpooli vastaseks võõrsil Swansea City.

Ragnar Klavan (keskel) tähistamas oma esimest väravat Liverpooli särgis. / Scanpix Foto: SCANPIX

SJK triumfeeris Soome karikafinaalis pärast põnevat penaltiseeriat. HJK läks küll Alfredo Morelose väravast kohtumist 49. minutil juhtima, kuid Roope Riski (SJK) tabamus 74. minutil viigistas mänguseisus 1:1-le, millega lõppesid nii normaal- kui ka lisaaeg. Penaltiseerias tõusis meeskonna kangelaseks koondise väravavaht Aksalu, kes tõrjus kaks lööki.

Nädala keskel aitas Aksalu SJK võiduni ka Soome kõrgliigas, kuid tema meeskond oli võõrsil 2:1 parem Vaasan Palloseurast. Albert Prosa teenis möödunud nädalal väljakul vaid mõne mänguminuti ning Rovaniemi Palloseura (RoPS) noppis kahest liigamängust vaid ühe punkti. Kolmapäeval kaotati võõrsil 1:2 HJK-le, pühapäeval viigistati 1:1 Mariehamniga. Liigatabelis tõusis SJK neljandaks, RoPS langes viiendaks.

Poola kõrgliigas läksid Kielces vastamisi Ken Kallaste ja Konstantin Vassiljevi koduklubid. Avapoolaja võitsid tabelis seitsmendaks langenud Korona ja Kallaste 1:0, kuid tabeliliidri Bialystoki Jagiellonia kaks tabamust teise poolaja keskel aitasid Vassiljevi koduklubi võiduni. Mõlemad koondislased viibisid väljakul 90 minutit.

Konstantin Vassiljev (vasakul) on Poola kõrgliiga suurim väravakütt
Konstantin Vassiljev (vasakul) on Poola kõrgliiga suurim väravakütt Foto: Jagiellonia Białystok/Facebook

Aserbaidžaani meistrisarjas tõusis liidriks Sergei Zenjovi koduklubi Gabala, kes alistas 2:0 Zira. Koondise ründaja Zenjov kuulus meeskonna algkoosseisu ning veetis väljakul 60 minutit. Gabalat ootab uuel nädalal ees kaks tähtsat mängu koduväljakul – esmalt võõrustatakse neljapäeval Euroopa liiga raames Mainzi (Saksamaa), pühapäeval minnakse liigas vastamisi tabelis kolmandal kohal asuvad Qarabagiga.

Norra kõrgliigas maitses võidurõõmu Taijo Teniste, kes aitas Sogndali 2:1 võiduni Lillestrømi vastu. Sarnaselt Tenistele sai 90 minutit kirja Karol Mets, kuid Stavangeri Viking jäi 0:1 alla Sarpsborg 0:2-le. Tabeliliider Rosenborg alistas 3:1 Molde ning kümnendal real asuv Vålerenga jäi 0:1 alla Aalesundile. Pavel Londak ega Enar Jääger jätkuvalt oma koduklubisid aidata ei saa. Sogndal hõivab Vålerenga ees tabelis üheksanda rea, Viking on kaheksas.

Rootsi kõrgliigas on Henri Anieri koduklubil Kalmaril selja taga edukas nädal. Kalmar kogus kahest mängust kaks võitu, kui esmalt alistati koduväljakul Falkenberg 3:0 ja seejärel võõrsil 1:0 Jönköpings Sodra. Tabelis tõusis Kalmar tänu kuue punkti lisandumisele vähemalt ajutiselt kuuendaks, lähikonkurent Örebro peab oma vooru kohtumise täna õhtul. Anier kuulus mõlemas mängus Kalmari põhikoosseisu. Andreas Vaikla pidi leppima kohaga vahetusmeestepingil, kui võõrsil alistati 2:0 Östersunds FK. Täna võõrustab hetkel tabeli teisel real asuv Norrköping Djurgårdenit. Liiga liider on ühe enam peetud mängu juures Malmö FF, kellel on 54 punkti Norrköpingu 53 vastu.

Henri Anier koos meeskonnakaaslatega pärast võidumängu
Henri Anier koos meeskonnakaaslatega pärast võidumängu Foto: Kalmar / Facebook

Siim Luts mängis möödunud nädalal 180 minutit ja aitas Bohemians 1905 kahe võiduni. Nädala sees alistati võõrsil karikamatšis Hulini Spartak 2:0, liigas oldi nädalavahetusel 1:0 üle Příbramist. Kolm punkti kulusid marjaks ära, kui Bohemians tõusis liigatabelis üheksandaks.

Hollandi karikavõistlustel kuulus Henrik Ojamaa Go Ahead Eaglesi algkoosseisu, kui tema meeskond võõrsil 3:1 Dongeni alistas. Nädalavahetusel Ojamaa jaoks mänguaega ei jagunud, kui Go Ahead Eagles mängis võõrsil 2:2 viiki Alkmaari AZ-ga. Ojamaa koduklubi hõivab liigatabelis 18 meeskonna seas 16 koha, kuid 11. real asuval Heraclesil on vaid punkt Go Ahead Eaglesist enam.

Henrik Ojamaa (paremal)
Henrik Ojamaa (paremal) Foto: Go Ahead Eagles / Facebook

Ungari kõrgliigas said Tarmo Kink ja Mezokövesd-Zsory kaks kaotust. Esmalt jäi meeskond 1:3 alla Paksi SE-le, seejärel kaotati võõrsil 0:4 Vasasele. Kink kuulus mõlemas mängus võistkonna algkoosseisu. Mezokövesd-Zsory langes kahe kaotuse tõttu liigatabelis eelviimaseks.

Valgevene kõrgliigas jäi mänguajata Artur Pikk, kuid Barõssavi BATE suutis koduväljakul alistada FC Naftani 4:1. BATE juhib liigat 57 punktiga, teisel kohal on Artur Kotenko tööandja Saligorski Šahtjor.