Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Hooaeg algab – uued juhendajad, optimistlik meel

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Laskesuusatamise Föderatsiooni hooaja avapressikonverents. | FOTO: Eero Vabamägi

Eile, Eesti aja järgi hilisel pärastlõunal, oli Montanas õppiva ja treeniva Johanna Talihärma jaoks väga varajane hommikutund. Ometi istus ta juba lennujaama ootesaalis ja osales arvutiekraani vahendusel Eesti laskesuusatamise koondise pressikonverentsil. Küsimustele vastatud, sulges ta arvuti, läks lennukile ja alustas teekonda Euroopasse, et ühineda koondisekaaslastega pühapäeval Östersundis algaval MK-sarja avaetapil.

23-aastane Talihärm on justkui süsteemiväline sportlane, kelle tegemistega on koondise treenerid kursis vaid kaugsuhtluse teel. Samas on möödunud hooajal oma parimal MK-etapil 31. koha saanud piiga vähemalt ootuste poolest Eesti naiskonna üks liidreid. Erinevalt möödunud hooajast, kui kooliga seotud võistlused takistasid tal MMil osaleda, plaanib ta tänavu hooaja tähtsaimal jõuproovil stardis olla.

«Kõigepealt tulen kolmeks MK-etapiks Euroopasse. Enne MMi loodan osaleda ka Anterselva MK-etapil ja hooaja viimasel võistlusel Oslos,» rääkis Talihärm oma plaanidest. Hooaja tipphetk on veebruaris Austrias Hofilzenis toimuv MM.

Talihärm on suvest saadik USAs treeninud. Ta rääkis, et treening oli intensiivne, ent samas pöörati tähelepanu ka kiirusele ja jõu arendamisele. Viimasel ajal on ta harjutanud koos oma kooli murdmaasuusatajatega. Laskmistreeninguid on ta teinud omapäi.

«Olen osalenud ka mõnel treeninguvõistlusel ja kõik tulemused näitavad, et olen paremas seisus kui mullu,» sõnas Talihärm. «Kuigi olen lasketreeninguid teinud iseseisvalt, olen lasknud palju rohkem kui eelmisel aastal. Nüüd on mul juba selge, kus ja kuidas saan treenida.»

Naistest on esimesel MK-etapil stardis ka Grete Gaim ja koondise raudvarade hulka kuuluv Kadri Lehtla. Gaim, kelle kaks eelmist hooaega on erinevatel põhjustel ebaõnnestunud, pakatas optimismist. «Mul on hea meel, et ma pole alla andnud. Tunnen end uue hooaja eel hästi ja olen võistlusteks valmis,» raporteeris ta. «Püüan oma seisundit võrrelda sellega, mis oli enne kahte viimast hooaega.»

Tänu isiklikele toetajatele sai Gaim laduda hooajaks põhja Austria mägedes. Viimasel ajal on ta harjutanud aga koos koondisega. Kohe hooaja alguses MK-etapile sõitvasse koondisse mahtumine valmistab talle igatahes heameelt.

Meestest kuuluvad hooaja esimestel jõuproovidel koondisse vanameister Kauri Kõiv, Kalev Ermits ja Rene Zahkna. Neist kõige paremas seisus on Ermits, kes harjutas juba mitu aastat tänavu Eesti koondise suusatamise poole peatreeneriks saanud Ilkka Luttuneni juhendamisel. Pisut oli soomlase treenerifilosoofiaga kursis ka Kõiv.

«Seni koostas Ilkka mulle peamiselt plaane, kokku saime harva. Nüüd on ta igas laagris kohal ja see on väga hea,» sõnas Ermits. Suusatamise pärast ta ei muretse ning kui lasketiirus märkidele pihta saab, siis loodab ta jõuda heade tulemusteni.

«Uue peatreeneri plaanides pole midagi väga uut. Püüame jäljendada Soome murdmaasuusatamise süsteemi,» märkis Kõiv. «Uueks hooajaks on eesmärgid kõrged. Keegi meist ei lähe ju sõitma 80. koha eest. Neid kohti, mida olen eelmistel hooaegadel saavutanud, tuleks parandada.»

Luttuneni sõnul ei mõtle ta üksikute sportlaste taseme tõstmisele, vaid ootab arengut tervelt koondiselt. «Kas me oleme hooajaks valmis… See on filosoofiline küsimus. Kevadel alustasime ettevalmistust, viis päeva tagasi lõppes meil viimane treeninglaager ning tegelikult näeb lõplikke tulemusi alles pärast hooaja viimast etappi Oslos.»

Koondise jaoks on uus ka laskmistreener Indrek Tobreluts. Seni koondislaste tiimikaaslaseks olnud mehele pidavat treeneriamet sobima. «Kui Indrek veel ise võistles, ei kippunud ta meid tiirus õpetama, kuid nüüd on näha, et tal tuleb see hästi välja,» kiitis Kõiv vana kamraadi.

Tobrelutsu sõnul ei hakanud ta laskmises suuri muudatusi tegema – tema eelkäijaks olnud Asko Nuutisest jäänud mantel on selleks esialgu veel liiga suur.

«Eesmärk on selge – lasta tuleb kiiresti ja täpselt. Tänapäeva laskesuusatamises ei piisa ainult sellest, kui lased lihtsalt kõik märgid maha. Seda on vaja teha kiiresti,» sõnas ta. «Laskesuusatamises ei saa täpseid eesmärke seada. Mõningates oludes on ühe möödalasuga pääsemine väga hea tulemus, teinekord on aga üks eksimus liiga palju.»

Lisaks MK-etapil hooaega alustavatele eestlastele alustavad nädalavahetusel võistlemist ka ülejäänud koondislased. Samal ajal Norras Beitöstölenis toimuval IBU karikavõistlusel lähevad starti Roland Lessing, Johan Talihärm, Martin Remmelg, Eri Vahtra ja Kristel Viigipuu.

Pärast iga võistlust vaadatakse koondiste koosseis üle ning vastavalt tulemustele võidakse neis teha muudatusi. Tänavusel hooajal on veel üks oluline nüanss – tegemist on 2018. aasta taliolümpiale kvalifitseerumise hooajaga. Selleks et Eesti saaks olümpiale minna teatevõistkonnaga, peavad koondised mahtuma rahvuste karika arvestuses 20 parema hulka.

Tagasi üles