Austraalia lahtiste legendide finaali võitis Federer

Siim Kaasik
Roger Federer
Roger Federer Foto: SAEED KHAN/AFP

Austraalia lahtistel tennisemeistrivõistlustel alistas meesüksikmängu finaalis šveitslane Roger Federer igipõlise rivaali Rafael Nadali otsustavas setis 6:4, 3:6, 6:1, 3:6, 6:3.

Federer võitis oma karjääri 18. suure slämmi tiitli. Austraalia lahtiste karikaid on tal kodus nüüd viis (2004, 2006, 2007, 2010, 2017). Federer ongi suure slämmi tiitlite osas ajaloo parim meestennisist. Teisel kohal tema järel on 14 tiitliga Nadal ja Pete Sampras.

«Mul pole sõnu. Sooviksin ka Nadali õnnitleda. Viis kuud tagasi ei osanud kumbki meist oodata, et jõuame siin finaali. Kahjuks ei saa tennises viiki mängida. Kui see oleks võimalik, siis oleksin täna Nadaliga hea meelega viiki leppinud,» lausus Federer pärast matši.

Roger Federer. Foto: AARON FAVILA/AP/Scanpix
Roger Federer. Foto: AARON FAVILA/AP/Scanpix Foto: AARON FAVILA/AP

Mängu käik:

Esimeses setis murdis Federer seisul 3:3 Nadali servi ning võitis 34 minutit kestnud avaseti 6:4. Teine sett kestis 42 minutit ning setivõidu sai kirja Nadal 6:3. Selleks hetkeks oli Federer löönud mängu jooksul neli serviässa Nadali kahe vastu. Mängitud punktidest oli Federer võitnud 53 ning Nadal 54.

Kolmandas setis näitas Federer klassi ning sai 6:1 võidu. Federer lõi kolmandas setis 6 serviässa Nadali 1 vastu. Sealjuures päästis Federer ära kõik 5 murdepalli. Neljanda seti võitis Nadal 6:3. Ta võitis setis 55 mängitud punktist 33. Kui Federer tegi setis 13 sundimata viga, siis Nadal tegi vaid 3 sundimata viga.

Otsustav sett venis mängu kõige pikemaks ning kestis tund ja üks minuti. Kuigi Nadal alustas setti servimurdmisega ning oli 3:1 juhtimas, suutis Federer seti 3:3 viigistada ning lõpuks 6:3 võita.

Kogu matši jooksul võitis šveitslane mängitud punktidest 150 (52 protsenti) ning lõi 20 serviässa Nadali 4 vastu. Samas tegi Federer 57 sundimata viga, Nadal tegi neid 28. Murdepalle suutis Federer päästa 13, Nadal aga 14.

Roger Federer (paremal) ja  Rafael Nadal. Foto: Dita Alangkara/AP/Scanpix
Roger Federer (paremal) ja  Rafael Nadal. Foto: Dita Alangkara/AP/Scanpix Foto: Dita Alangkara/AP

Federer ja Nadal kohtusid omavahel viimati suure slämmi finaalis 2011. aastal Prantsusmaa lahtistel. Kokku on mehed mänginud 34 korral, neist 23 korral on võitnud hispaanlane Nadal. Viimases omavahelises kohtumises 2015. aastal lahkus väljakult võiduga aga Federer.

Roger Federer. Foto: Kin Cheung/AP/Scanpix
Roger Federer. Foto: Kin Cheung/AP/Scanpix Foto: Kin Cheung/AP

Federeril on karjääri jooksul ette näidata 17 suure slämmi tiitlit, neist neli on pärit Austraaliast (2004, 2006, 2007, 2010). Nadal on suurel slämmil võidurõõmu maitsnud 14 korral, neist üks tiitel on pärit Austraaliast (2009).

Austraalia lahtisteks sai Federer 17. ja Nadal 9. asetuse. Poolfinaalides alistas Nadal bulgaarlase Grigor Dimitrovi pea viie tunni pikkuse mängu järel 6:3, 5:7, 7:6 (7:5), 6:7 (4:7), 6:4. Federer võitis kaasmaalast Stanislas Wawrinkat samuti viies setis 7:5, 6:3, 1:6, 4:6, 6:3.

Rafael Nadal. Foto: GREG WOOD/AFP/Scanpix
Rafael Nadal. Foto: GREG WOOD/AFP/Scanpix Foto: GREG WOOD/AFP