Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Selliste mängude pärast sporti tehaksegi

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Urmas Tali ei suuda ise ka uskuda, millega tema ja Rakvere meeskond just hakkama said. | FOTO: Margus Ansu

Päikeseline pühapäeva keskpäev Tamula järve ääres. Üle rippsilla tuleb sörkjooksuga punapõskne tuttmütsiga naine. Ta on kuue kilomeetri pikkuse jooksutiiru lõpusirgel. «Kiirustan nüüd tagasi, pean ju peatreenerit enne suurt mängu psühholoogiliselt ette valmistama,» ütleb ta. See naine on endine tippkorvpallur Pille Tali, Rakvere Võrkpalliklubi peatreeneri Urmas Tali abikaasa. Rakvere meeskonda ootas sel õhtul ees suur mäng, Balti liiga finaal soosik Pärnu vastu.

Urmas Tali ütles, et naine pidas talle enne kohtumist tõsisemat sorti loengu, et juhendaja oma emotsioone kontrolli all hoiaks ja keskenduks platsil toimuvale. Ja seda Tali suutis, sest juhtis ühes viimaste aastate uskumatumas võrkpallimängus oma meeskonna Balti liiga võitjaks. Pärnust saadi jagu 3:2, Tali hüppas pärast viimast punkti kõhuli põrandale ja jäi sinna tükiks ajaks lebama, meeskond juubeldas platsi keskel. Uskumatu oli teoks saanud, Rakvere on esimest korda Balti liiga võitja.

«Jah!» vastas treener küsimusele, kas selliste mängude pärast sporti tehaksegi.

«See oli üks müstiline mäng! Nii raske oli meestel, aga ju vanajumal oli täna võrukas ja tahtis, et ma oma kodulinnas võidan,» sõnas Tali Võrus toimunud Final Fouri järel. Tali pidi vahetustega väsinud mehi hoidma, pikk pink pole nende trump. «Eks see üks suur nikerdamine oli, et nurgaründajatest kokku hea panus saada. Aga ära tuli kuidagi, iga mehe roll oli väga suur. Ja Põlluäär muidugi vedas meid ka,» lisas juhendaja liider Siim Põlluääre kohta. «Võrreldes eelmise aastaga treenima justkui paremini, aga mängud pole viimasel ajal hästi õnnestunud. Nüüd joppas kohe kaks päeva järjest.»

Tali juhendatav Rakvere üllatas juba eelmisel hooajal positiivselt, karikavõistlustel jõuti 18-aastase vaheaja järel finaali, Balti liigas poolfinaali ja 16-aastase pausi järel Eesti meistriliigas medalile. Rakvere koosseis oli seejuures sama õhuke kui tänavu, lisaks tuli neil alates detsembrist hakkama saada oma suurima skooritegijata, diagonaalründaja Siim Põlluääreta. Sel hooajal on Põlluäär taas platsis ja «töömeeste» meeskond üllatas taas, lülitades Balti liiga poolfinaalis konkurentsist välja põhiturniiri võitja Tartu Bigbanki ja siis juba Pärnu.

Üheks võtmemängijaks kerkinud Kevin Saar on Rakvere «töömeeste meeskonna» poole kohaga võrkpallur. Eelmise hooaja kevadel lõi ehitusel töötanud Saar endal noa läbi käe ja pidi Eesti meistriliiga veerandfinaalides mängima sidemes käega. See arm on mehel siiani käelabal. Vahepeal on 22-aastane võrkpallur loonud oma ettevõtte, mis tegeleb autopesu ja rehvivahetusega. Töömehe elu on tuttav suuremale osale Rakvere tiimist. Tööl ei käi põhimeestest vaid Artis Caics, Romet Priimägi ja Alari Saar. Nädalavahetusel suutsid aga mehed Tartu vastu töömõtted peast visata. See on miski, mis peatreener Tali sõnul alati ei õnnestu.

Pärast finaali oli Saar sama enesekindel kui võimsate rünnakute ajal mängus. «Ma ju ütlesin juba eile, et me võidame selle finaali ära! Teise geimi lõpus ütlesin Artis Caicsile ja Siim Põlluäärele, et me ei tulnud siia selleks, et meist üle sõidetaks. Kaks esimest geimi oli väga raske, aga siis saime hoo sisse. Neljanda geimi lõpus oli emotsioon nii üleval, et võidus ma enam ei kahelnud. Ja loomulikult Põlluäär! Milline mäng temalt, tagus lihtsalt kõik ära,» ütles Saar.

Finaal oli tõeline vaatamisväärsus, neljas ja viies geim olid sellised, mida annab millegagi võrrelda. Avageimi kaotas Rakvere 12:25, teise 20:25. Nüüd oli Rakverel selg vastu seina. Otsustavatel hetkedel kerkis lühemakasvuline, aga võimsa põrkega Saar kõrgele-kõrgele, lõi palli maha, viis Rakvere ette 24:22 ja möirgas nagu lõvi, Rakvere fännid vastasid tribüünilt samaga. Täpselt samasugune rünnak ja möire ning geim Rakverele 25:22.

Kuigi Pärnul oli jõudu rohkem, hoidis Rakvere hammastega end selles mängus kinni ja neljas geim oli tõeline vaatamisväärsus. Romet Priimägi, Andris Õunpuu ja Tanel Uusküla pole teab mis tippvormis mehed, aga tegid mis suutsid ja pakkusid saalitäiele publikule ahhetamismaterjali, nii et raske oli mitte neile kaasa elada. Neljanda geimi võitis Rakvere 26:24.

Viies geim oli samasugune spektaakel nagu eelmine ja sama hullumeelsete sooritustega kallutas Rakvere selle enda poole, võites 15:13 ja mängu 3:2.

Pärast viimast punkti jooksis õnnepisaraid valava Romet Priimägi sülle tütar. Suur mees ütles, et see oli tema karjääri tipphetk. Priimägi tunnistas, et mäleta hästi, mida neil hetkedel mõtles, aga võitu hakkas ta uskuma alles neljandas geimis. «Siis mõtlesin, et issand, kas tõesti?!» ütles Priimägi.

27 punkti toonud Põlluäär ütles, et võit oli seda magusam, et eelmisel hooajal pidi ta tähtsaid mänge kõrvalt vaatama. «On sellevõrra topeltrõõm. Ju oli see põlvevigastus siis selle kulla hind,» ütles Põlluäär, kes tegutses otsustavatel hetkedel pidurdamatult. «Oli kuidagi hea tunne, et anna ainult minna,» jäi liiga kõige väärtuslikumaks mängijaks valitud mees ise tagasihoidlikuks.

Nii Uusküla, Põlluäär kui Priimägi on justkui suurest võrkpallist maha kantud mehed, kes selle mänguga tõestasid, et neis peitub veel nii mõndagi. «Kogu meeskonna panus oli vägev. Nagu meie kohta öeldakse: kui emotsiooni üles saame, siis võib kõike juhtuda. Alguses oli kramp ka, sinna see avageim läks. Aga siis mängisime pingevabalt,» ütles Uusküla. Mängu neljandas ja viiendas geimis toimunu kohta oskas Uusküla öelda vaid ühte: «Oli võimas emotsioon, kirjeldamatu tunne, aga mis peas toimus, seda ei mäleta!»

Pärnu peatreener Avo Keel tunnistas, et emotsioonid olid vägevad temalgi. «Üks valusamaid kaotusi. Olime rünnakul liiga ühekülgsed, ei julgenud midagi teha. Rakvere sai ühel hetkel vastuvõtuga hakkama,» kommenteeris ta.

Balti liiga paremad mängijad

Nurgaründajad: Tanel Uusküla (Rakvere VK), Taavet Leppik (Pärnu VK)

Temporündajad: Toms Švans (Pärnu VK), Kaupo Kivisild (Rakvere VK)

Parim diagonaalründaja: Siim Põlluäär (Rakvere VK)

Parim libero: Rait Rikberg (Bigbank Tartu)

Sidemängija: Artis Caics (Rakvere VK)

Kõige väärtuslikum mängija: Siim Põlluäär (Rakvere VK)

Lisalugu

Kaks ja pool tundi väärikuse päästmist

Pronksimäng on finaalturniiridel enamasti kurb sündmus, eriti kui seal on meeskonnad, kes ei olnud võidu mõttes autsaiderid, vaid pretendeerisid kullale. Tallinna Selveri ja Tartu Bigbanki kohtumine Balti liiga kolmanda koha nimel kestis mõni minut üle kahe ja poole tunni ehk viis pikka geimi. Treenerid ja mängijad olid emotsionaalsed, justkui olnuks kaalul midagi suurt. Eks mõnes mõttes oligi, kaalul oli kahe Eesti mõistes suure klubi väärikus.

Nii Tartu peatreener Oliver Lüütsepp kui Selveri loots Rainer Vassiljev viskasid ühel hetkel «konspektid» nurka ning rõhusid emotsioonidele. Nad joonistasid meeskonna õnnestumiste puhul rusikas käega õhus poognaid ja elasid mängu häälekalt üle. Edu saatis lõpuks Tartut, kes võitis 3:2.

«Eile lagunesime pärast teist geimi täielikult, täna hoidsime ühte ja tegutsesime meeskonnana,» sõnas 212 cm pikkune Tartu tempomees Mart Naaber, kes viskus põrandale pallidele järele pea sama vilkalt nagu libero Rait Rikberg. Mingit pikka arutelu meeskonna sees pärast poolfinaali polnud. «Igaüks oli pigem omaette ja tegi omad järeldused,» ütles Naaber.

Tartu peatreener Oliver Lüütsepp oli samuti rõõmsama olemisega kui laupäeval. Ta ütles, et nädalavahetusega saadi kõva karastus. «Platsil oli kaks väsinud meeskonda ja mingi hetk visati «konspektid» nurka ja luges emotsioon. Kokkuvõttes saime siit palju, mida meelde jätta,» ütles Lüütsepp.

Kaotajate nurgaründaja Karli Allik tõdes nukralt, et Selveri mehed ei suutnud ühist meelt leida. «Kohe alguses olime emotsionaalselt murtud. Platsil oli omavahel palju ütlemist ja ei toetatud üksteist,» kommenteeris ta.