Palavusega võidelnud Tiidrek Nurme püsis viis kilomeetrit Eesti rekordi graafikus

Silver Tabo
Tiidrek Nurme Rio olümpia maratonil.
Tiidrek Nurme Rio olümpia maratonil. Foto: Tairo Lutter / Postimees

Mitmed Eesti jooksjad startisid eile Portugalis Lissaboni poolmaratonil, neist parima tulemusega sai hakkama Tiidrek Nurme. Lõpuaeg 1:05.16 andis talle 11. koha, mis on viie sekundi võrra parem kui nädal tagasi Roman Fosti joostud tulemus Rooma-Ostia poolmaratonil. Nurme treeningpartner Keeniast Ibrahim Mukunga Wachira lõpetas neli kohta Nurmest eespool ehk 7. kohal ajaga 1:04.33.

«Distantsi alguses vedasin Mukungaga suurt gruppi, trotsides vastutuult. Kuni viienda kilomeetrini püsisin Eesti rekordi graafikus,» rääkis Nurme Jooksuportaal.ee vahendusel. Tema 10 km vaheaeg tuli 30.20. Distantsi teises pooles Nurme tempo rauges, sest palav ilm jättis organismi oma jälje. «Viimastel kilomeetritel õnnestus vahepeal eest lastud mehed jälle kätte saada. Lõpetasin positsiooni võitlusega,» võttis Nurme tänase jooksu kokku. Põnevusega ootab ta oma järgmist starti, mis toimub 31. märtsil USAs San Franciscos 5000 m distantsil.

Poolmaratoni võitis uus-meremaalane Thomas-Jake Robertson ajaga 1:00.01. Kaks järgmist kohta läksid Keeniasse. 10 sekundiga kaotas võitjale Jamaes Wangari Mwangi, kolmandaks tuli Edwin Kibet Koech 1:00.45-ga.

Raja ääres Eesti jooksjatele kaasa elanud klubi Treeningpartner treeneri Urmas Randma sõnul oli Lissabonis võistluse ajal palav ilm, mistõttu võis meie parematel meestel minut kaduma minna. Termomeeter näitas kohapeal ligi 30 soojakraadi. Peale Tiidrek Nurme ja Priit Lehismetsa Eesti meestest keegi eliitgrupi starti ei pääsenud.

«Mul läks enda jaoks kehvasti. Pidin mass-stardiga jooksma hakkama. Kirjutasin küll korraldajatele, et eliitgruppi saada, aga see ei õnnestunud. Seal läks päris vaidlemiseks. Mõtlesin, et ei lähegi starti, kuid jooksin trennina läbi,» rääkis Argo Jõesoo, kes sai Lissaboni poolmaratonil 36. koha ajaga 1:11.53.

Eesti naistest saavutas parimana Leila Luik 21. koha ajaga 1:18.40. Poolmaratoni võitis etioopialanna Mare Dibaba 1:09.43ga. Ühe sekundiga kaotas talle keenialanna Vivian Jepkemoi Cheruiyot. Kolmandana lõpetas keenialanna Mary Wacera 1:09.53ga.

Teiste Eesti jooksjate tulemused: Priit Lehismets 45. koht 1:13.07, Marti Medar 51. koht 1:13.53, Janar Juhkov 71. koht 1:16.51 (isiklik rekord). Jan Dubrowsky 132. koht 1:19.56 (isiklik rekord), Mari Boikov 214. koht 1:23.21, Armin Allmäe 266. koht 1:24.26 (isiklik rekord), Klarika Kuusk 581. koht 1:30.13, Marko Tutt 588. koht 1:30.17 (isiklik rekord), Alari Kasemaa 1642. koht 1:41.00, Riina Rahuoja 3376. koht 1:50.44, Arthur Kuusk 4433. koht 1:56.10, Raul Uus 4838. koht 1:58.40 (isiklik rekord).