Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Ajalooline heitlus, mis pani kuulsa Krzyzewski hambaid kiristama

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Maik-Kalev Kotsar (paremal) jäi üliandeka Jayson Tatumiga hätta, aga lõpuks oli just eestlane see, kelle tiim March Madnessil 16 parema sekka jõudis. | FOTO: Jeremy Brevard/USA Today Sports/Scanpix

KORVPALL. USA spordiavalikkus on ekstaasis. Vihatud Duke'i ülikool kukkus NCAA ülikooliliiga finaalturniirilt ehk March Madnessilt välja juba teises ringis. Üllatuse sepistamises oli oma roll ka 20-aastasel eestlasel Maik-Kalev Kotsaril, kes kuulus Duke'i tulemusega 88:81 alistanud South Carolina ülikooli algrivistusse.

208 cm pikkune Kotsar oli üks vähestest South Carolina palluritest, kelle esitus jättis Duke'i vastu soovida. 16 minutit, 0 punkti ja 5 viga – hõisata pole midagi. See ei seganud tal muidugi võitu ennastunustavalt tähistada, sest saavutus oli kirjeldamatult võimas. South Carolina polnud NCAA finaalturniiril saanud 44 aasta jooksul ühtegi võitu, aga nüüd löödi auti Duke ja nende legendaarne peatreener Mike Krzyzewski isiklikult!

16 parema hulgas minnakse vastamisi Texases asuva Baylori ülikooliga, kusjuures mäng toimub korvpallimekas Madison Square Gardenis. Kuulsusrikkas hallis mängib teiste seas ka NBA klubi New York Knicks.

Duke võitis esimese poolaja 30:23, aga pärast seda polnud viiekordsel NCAA tšempionil South Carolina vastu enam midagi panna. Viimase 20 minutiga visati Duke'i vastu 65 punkti – see on tervelt 37 hooaega kestnud Krzyzewski ajastu rekord.

Julgeti sisse visata

«Ütlesin mängijatele kahe poolaja vahel, et meie seas peab leiduma keegi, kes võtaks julguse kokku ja hakkaks viskeid tabama,» rääkis South Carolina peatreener Frank Martin pärast kohtumist. Leiduski. Meeskonna liider Sindarius Thornwell tegi 24 punktiga «omad ära». Vähemalt 15 punkti kogusid ka Chris Silva, Duane Notice ja Rakym Felder.

Kotsari ülesanne oli valvata Duke'i andekaimat tegijat, 19-aastast äärt Jayson Tatumit. Eestlane kogus kahe ja poole minutiga kaks viga ning istutati pingile. Kaaslased tegid seekord eestlase töö ära ja suvises NBA draftis ilmselt esiviisikus kaubaks minev Tatum piirdus 15 punkti ja kolme lauapalliga.

Nii pidi USA koondisega kolm olümpiakulda võitnud Krzyzewski tunnistama, et tema hoolealused jäid South Carolinale kehaliselt võimsuselt alla. «Me polnud sel aastal veel nii head kaitset mängiva tiimiga kohtunud. Nad olid meiega väga füüsilised,» rääkis ta pressikonverentsil.

Enne hooaega pidasid USA korvpalliajakirjanikud Duke'i kõige tugevamaks ülikoolimeeskonnaks, aga vigastused ja ühe põhitegija Grayson Alleni skandaalid ei lasknud neil võimeid avada.

Kõik olid rõõmsad

Duke'i pallureid, treenereid ja fänne on juba aastaid peetud enesekeskseteks ning ülbeteks ja nende kaotuse üle tundsid rõõmu ka teised ülikoolid üle terve USA. Et kohtumine peeti Greenville'is, mis asub Kotsari ülikooli baasist ehk Columbia linnast vaid kahe tunni autosõidu kaugusel, said South Carolina mängijad nautida koduväljakueelist.

Koos South Carolina fännidega asusid vihatud rivaali vastu rindele ka saali jäänud North Carolina poolehoidjad. North Carolina alistas eelmises mängus Arkansase ülikooli 72:65 ja jõudis samuti 16 parema hulka. Aga Duke'i häving rõõmustas neid vähemalt sama palju.

Kui Duke oli idaregioonis teise asetusega, siis seitsmenda asetusega South Carolina järgmisele vastasele Baylorile määras NCAA kolmanda asetuse. Kuigi South Carolina ei ole Baylori vastu kindlasti favoriit, siis tiimi vedurit Thornwelli see ei huvita. «Me ei ole veel rahul. Oleme 16 parema seas ja miks mitte kogu kupatus kinni panna?» küsis ta retooriliselt.

Pühapäeva õhtul oli üllatusele lähedal ka Rauno Nurgeri ülikool Wichita State, kes alistus lõpusekundite heitluses tulevaste NBA staaride tehasele Kentuckyle 62:65. Nurgeri arvele jäi kaheksa minutiga kaks punkti ja kolm lauapalli.

South Carolina ja Baylori kohtumine peetakse Eesti aja järgi ööl vastu laupäeva kell 1.30. Nagu ka varasematest Eesti ülikoolikorvpallurite mängudest, näitab ka sellest heitlusest otsepilti postimees.ee.