Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Rapla korraldas Kalevile hetkelise šoki

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kalev/Cramo - Rapla AVIS UTILITAS. | FOTO: Tairo Lutter

Kodusaalis kätte võidetud 11:0 eduseis võib Kalev/Cramo Eesti klubidest vastaste jaoks tähendada seda, et rong on lootusetult läinud. Kuigi kehvalt alustanud Rapla Avis Utilitase mängujuht Domen Bratož arvas ilmselt sedasama, olid tema meeskonnakaaslased vaimselt tugevamad. Nad pingutasid ja pingutasid ning jõudsid Kalevi kihutavale rongile peale kolmandal veerandajal, mil esimest korda mängu juhtima läksid (46:44). Kalevile korraldati šokk, ent see kestis vaid mõnda aega ja lõpusekunditel olid ikkagi tugevamad tiitlikaitsjad – 75:72.

«Huvitav, kuidas hetkega võib pilt kardinaalselt muutuda. Pean silmas kolmanda veerandaja algust. Mitte ainult mängijad ei toonud seda murrangut,» sõnas Kalevi peatreener Alar Varrak. Kui ajakirjanikud küsisid, kas ta mõtleb selle all kohtunike tööd, ei tahtnud juhendaja seda kinnitada. «Ma ei mõtle midagi,» ütles ta irooniliselt ja lisas, et tahab kõik hetked rahulikult videost üle vaadata ega taha kohtunikke liigselt siunata.

Kuigi kohtunik Rain Peerandi mängu eel siinkirjutaja provokatiivsete küsimustega («Kas tekitate mängu põnevust ja intriigi ka juurde?») kaasa ei läinud, oli teine mäng võrreldes esimesega mitu närvilist hetke ja kohtunikega sõnelemist mängijate poolt palju rohkem. Kõnealuse kolmanda veerandaja alguses tabas Rapla järjest mitu viset ja siis jäeti viga vilistamata Kalevi korvialusele mehele Cedric Simmonsile.

Simmons oli sellest silmanähtavalt häiritud ja andis sellest ka kohtunikele teada. Seejärel tõukles Simmons vastastega ja sai lõpuks ise ebasportliku vea. Ja see ajas muidu äärmiselt rahuliku mehe närvi. Närvi läks ka kogu Kalevi pink, kust lisaks peatreener Varrakule kargasid üles ka abitreenerid Martin Müürsepp, Indrek Reinbok ja mänedžer Kaarel Sibul. Indrek Kajupank viis seejärel Rapla esimest korda juhtima 46:44.

«Sel hetkel läks kontroll täielikult Raplale. Samas peame me mentaalselt tugevamad olema. Ei tohi lasta end häirida. Lagunesime ära ja tükk aega läks, enne kui asjad kontrolli alla saime. 5–7 minutit olime šokis,» ütles juhendaja.

Varrak lisas, et kuigi ta pärast kohtumist meeste peale ei karjunud, siis etteheiteid on. Sest statistilised näitajad olid liiga võrdsed. Kalevi-sugune meeskond peaks Raplat siiski edestama. «Statistikas on nagu kaks võrdset satsi, lisaks nende kolmeste protsent oli parem (protsendid Raplal 41, Kalevil 31 – toim),» sõnas ta.

Kuigi Rapla tegutses eile ühtlasemalt kui avamängus, langes ansamblist välja sloveenlasest mängujuhut Domen Bratož. Mängu alguses kaotas ta oma korvi all palli ja Kalev sai 6:0 ette. See võis enesekindluse lõhkuda. Peatreener Aivar Kuusmaa ootab samuti Bratoželt suuremat panust. «Jääb mullegi arusaamatuks tema kehv esitus. Ta on ju Sloveenias finaali mänginud, kogemuste taga ei tohiks asi olla. Ta enda ootused on ehk väga kõrged,» arutles juhendaja, kes peab mängujuhiga enne kolmandat kohtumist maha neljasilmavestluse. «Vaatan, kas saan ta sellisesse psühholoogilisse konditsiooni, et ta aitaks meid.»

Sloveen oligi ainus põhimees, kes lati alt läbi jooksis. Liider Thomas van der Mars, Martin Paasoja, Indrek Kajupank ja Rasham Suarez olid ülesannete kõrgusel ja kätt ei väristanud. Jito Kok mängis ebalevalt nagu esimeseski mängus ja asjad sujusid paremini, kui tema asemel oli platsil Kajupank.

Sven Kaldrel oli häid ja halvemaid hetki. Neist halvim sattus mängu otsustavasse minutisse, mil ta 45 sekundit enne lõppu 68:71 kaotusseisus kiirrünnakusse läks ja kaks punkti tundus kerge saagina. Ent Kaldre jäi korvi all seisma ning üritas vastaselt viga välja meelitada. Olukord lõppes sellega, et kõigepealt blokeeriti Kaldre visa ja seejärel tegi ta ise vea.

Mis kiirrünnakusse joostes Kaldre peas toimus? «Ega suurt midagi ei toimunud. Mõtlesin, et petan ta üles ära, aga pikad käed jõudsid ikkagi järele. Ei oska öelda, kas hakkasin kartma.» Peatreener Kuusmaa ütles, et ju sai mängumees seeläbi ühe kogemuse võrra targemaks.

Branko Mirkovici kolmese järel hakkas seejärel Rapla lootus kustuma. Ent 12 sekundit enne lõppu tabas Suarez koos veaga kolmese ja vahe oli vaid kaks silma – 74:72. Lõpus olid kalevlased siiski kindlamad ja Vitali Ljutitši vabavise tegi lõppskooriks 75:72. Suarez sai viimasel sekundil veel kaugelt proovida, ent eksis.

Kuusmaa raputas ka endale mõne taktikalise käigu tõttu tuhka pähe. Sest tegi minutilise mõtlemisaja jooksul vale otsuse. «Avapoolaja lõpus panin maa-ala püsti ja kohe tulid kiired kolmesed. Üks selline hetk oli veel,» tõdes ta ja lisas, et 0:2 taga olles musta masendust ei tunne.

«Sellise mängu pealt minna koju mängima, kus saal on punane (viitab fännidele – toim), on meile küll ja küll võimalusi,» usub juhendaja. Kui ise tublimad ollakse ja vead parandatakse. 0:2 seisust on ennegi välja tuldud. Kalevi loots Varrak ei olnud kolmandale mängule mõeldes liiga enesekindel. «Mõnikord on suur edu karuteene. Võimalik, et Rapla sai sellest mängust hea tunde.»

Napile kaotusele vaatamata kinnitasid sedasama Rapla mehed Indrek Kajupank ja Martin Paasoja. «Ühe hea mängu oleme kahe peale kokku saanud. Aga pigem annab tasavägine heitlus enesekindlust juurde. Kahju on muidugi napist kaotusest, aga et jõudsime neile järele, see annab lootust, mitte ei võta seda ära,» sõnas Paasoja. «Mina usun! Taktikalises pooles on veel mingi varu ka,» lisas Kajupank.