Otseblogi ja galerii: Ott Tänak võitis Saksamaa MM-ralli! (20)

Autoralli MM-sarjas sõideti sel nädalavahetusel hooaja kümnes etapp ehk Saksamaa asfaldiralli, mis lõppes 21 kiiruskatsest viis võitnud Eesti ekipaaži Ott Tänak – Martin Järveoja (M-Sport) võiduga. Andreas Mikkelseni (Citroën) edestati 16,4 sekundiga ning valitsevat maailmameistrit Sebastien Ogieri (M-Sport) 30,4 sekundiga.

Saksamaa MM-ralli lõppseis: 1. Tänak, 2. Mikkelsen (+16,3), 3. Ogier (+30,4), 4. Hänninen (+1.49,2), 5. Evans (+2.01,5), 6. Breen (+2.03,4).

MM-sarja senine üldliider Thierry Neuville (Hyundai) lõhkus laupäevasel esimesel katsel ratta ja pidi katkestama, mis tähendab, et hooaja kolme viimase ralli eel tõusis üldliidriks taas Ogier.

MM-sarja üldseis, piloodid: 1. Ogier 177, 2. Neuville 160, 3. Tänak 144, 4. Jari-Matti Latvala (Toyota) 123, 5. Dani Sordo (Hyundai) 89, 6. Elfyn Evans (M-Sport) 87. MM-sarja üldseis, meeskonnad: 1. M-Sport 325, 2. Hyundai 261, 3. Toyota 213, 4. Citroen 163.

Laupäev:

17. kiiruskatse: Tänak sõitis päeva viimast kiiruskatset pingevabalt ning sai kirja kuuenda aja, kaotades katsevõidusaanud Latvalale 4,3 sekundit ning Mikkelsenile 3,4 sekundit. Viimasele päevale läheb Tänak vastu 21,4-sekundilise varuga norralase ees.

16. kiiruskatse: Katsevõidu teenis Tänaku meeskonnakaaslane Ogier, eestlane jäi neljandaks ning kaotas prantslasele 1,1 sekundit. Mikkelsen edestas Tänakut 0,4 sekundiga ning platseerus kolmandale kohale. Üldarvestuses on kahe esimese vahe 24,8 sekundit.

15. kiiruskatse: Ralli pikima katse (41,97 km) teisel läbimisel sai Tänak kirja paremuselt kolmanda aja, kaotades vaid katsevõidu teeninud Sordole ja oma peamisele konkurendile Mikkelsenile. Vahe norralasega vähenes vaid 1,5 sekundi võrra.

13. ja 14. kiiruskatse: Teenindus- ja lõunapausilt naastes tuli võidusõitjatel läbida kahel korral 2,87 km pikkune katse. Tänak jäi mõlemal korral napilt ilma katsevõidust, saades vastavalt teise (+0,1) ja kolmanda (+0,4) koha. Vahe Mikkelseniga suurenes, norralane kaotas kahe katse peale kokku Tänakule 3,7 sekundit.

Reede:

8. kiiruskatse: Katse võitis Latvala, kes edestas Neuville'i 0,4 ja Tänakut 0,8 sekundiga. Eestlase lähim konkurent Mikkelsen jäi neljandana maha 2,0 sekundiga. Seega suurendas Tänak teise koha eest vahet veelgi (5,7 sekundit). Pirueti tegi Tänaku meeskonnakaaslane Ogier ning kaotas seetõttu 20 sekundit ja kolmanda koha Neuville'ile.

7. kiiruskatse: Tänak võitis teise kiiruskatse järjest, edestades neljanda aja välja sõitnud Mikkelseni 5,4 sekundiga ning tõusis liidrikohale. Vahe norralasega on 4,5 sekundit. Tänaku meeskonnakaaslane Ogier jääb eestlasest maha 9,9 sekundiga. Seni kuuendal kohal kihutanud Lappit tabasid probleemid katse keskpaigas ning soomlane oli sunnitud katkestama.

6. kiiruskatse: Vihmasajus peetud katse võitis Tänak, kes edestas teisena lõpetanud Mikkelseni 3,2 sekundiga ning vahendas üldarvestuses norralasega vahe alla sekundi (0,9). Rehvivalikuga täkkesse pannud Tänak suurendas teiste konkurentide ees vahet, kuid tunnistas katse lõpus, et sõiduvea tõttu kaotas ta viis kuni kümme sekundit.

5. kiiruskatse: Tänak saab katsel kolmanda koha, kui kaotab Neuville'ile 2,8 ja Ogier'le 2,5 sekundiga. Eestlane vähendab aga vahet üldliider Mikkelseniga, kui näitab norralasest 0,7 sekundi võrra kiiremat aega. Kokkuvõttes jätkab aga endiselt liidrina Mikkelsen, kellele järgneb 4,1-sekundilise kaotusega. Mootoriprobleemid tabavad aga Latvalat, kes kaotab katsevõidu saanud Neuville'ile koguni 1.26,6.

4. kiiruskatse: Ogier hoiab pikalt liidripositsiooni, kuni teda suudab edestada 0,4 sekundiga seni kahvatut kiirust näidanud Soome ralli üldvõitja Esapekka Lappi (Toyota). Hullumeelset üleolekut näitab aga Citroeni piloot Andreas Mikkelsen, kes sõidab soomlase aja aga üle koguni 7,4 sekundiga. Ühtlasi tõuseb norralane Tänaku ees 4,8-sekundilise edumaaga üldliidriks, kolmanda koha säilitab Ogier (+8,8). Kiiruskatse alguses rajalt välja sõitnud Sordo langeb aga kõrgest mängust välja.

3. kiiruskatse: Tänak saavutab katsevõidu ning tõuseb üldliidriks ka kokkuvõttes, kui edestab kiiruskatsel teise koha saanud Ogier'd 2,3 sekundiga ja kolmanda koha saanud Mikkelseni 3,4 sekundiga. Norralane tõuseb aga kokkuvõttes teiseks, jäädes Tänakust maha 4,2 sekundiga ja edestades kolmandal kohal asuvat Ogier'd ühe sekundiga.

2. kiiruskatse: Tänak alustab reedest võistluspäeva viienda ajaga, kui kaotab Hyundai piloodile Dani Sordole 3,7 sekundiga. Ühtlasi tõuseb ralli üldliidriks samuti Sordo, kellele kaotab Tänak nüüd 1,5 sekundiga. Kolmandal kohal asuv Neuville jääb eestlasest 0,4 sekundi kaugusele.

Neljapäev:

1. kiiruskatse: õhtusel 2,05 km pikkusel publikukatsel oli Tänak WRC-klassis kiireim, kui sõitis finišisse ajaga 2.06,2. Chris Breeni edestas ta ühe sekundiga, tiimikaaslast Sebastien Ogier'd 1,6 sekundiga. Kiiruskatse võitis WRC2 autol kihutav tšehh Jan Kopecky ajaga 2.05,9.

Hommikusel 4,09 km pikkusel testikatsel sai Tänak kirja üheksanda aja, kui läbis parimal juhul ehk kolmandal korral trassi ajaga 2.31,8. Kokku käis 29-aastane eestlane rajal neljal korral ning parimat aega näitas Hyundai piloot Thierry Neuville (2.25,8).