Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >

Katsumusi täis võistlus lõppes vägeva emotsiooniga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Rait Ratasepp 10-kordse katkematu ultratriatloni finišis. | FOTO: Erakogu

Nädalavahetusel ebainimliku katsumuse – 38 km ujumist, 1800 km rattasõitu, 422 km jooksu – katkematus formaadis läbinud Rait Ratasepp peab Šveitsi kümnekordset ultratriatloni oma senise elu suurimaks katsumuseks.

«See on kõige võimsam asi, mida seni teinud olen. Kui tavaliselt tuleb lõpuemotsioon veidi varem enne finišeerimist, siis seekord tuli oodata viimase ringini,» ütles Ratasepp. Viimase jooksuringi läbis ta vastupidises suunas ehk sai õnnitlusi kõigilt jooksurajal viibinud sportlastelt. «See oli tõesti väga emotsionaalne,» lisas ta.

Ehkki Ratasepp läks rajale maailmarekordimõtetega, sai lõpuks neljandana finišeerinud eestlasele juba ujumisdistantsi lõpus selgeks, et see eesmärk jääb seekord saavutamata. Tugeva alajahtumisega võidelnud Ratasepp kaotas vees oldud ligi 17 tunni peale kehakaalust 2,5 kg ega suutnud pärast distantsi lõpetamist kohe ratta selga ronida.

«Ujumine oli mu kehale äärmiselt raske. Mu närvisüsteem oli pärast ujumist sisuliselt välja lülitunud, mingisugust söögiisu polnud,» ütles ta. Rattarajale läks Ratasepp seitse tundi pärast ujumise lõppu, kuid sealgi tabas teda kohe tagasilöök. Nimelt olid tema õlad ujumisest ja kalipso vahele valatud soojast veest niivõrd läbi, et eraldistardi asendit oli tal keeruline hoida.

Kuna maailmarekordi plaan oli pärast ujumist luhtunud, tuli Ratasepal end ümber häälestada uueks eesmärgiks. «Kui sa näed, et sa oma eesmärki ei saavuta, on sul kaks võimalust. Kas annad alla või sead uue eesmärgi. Minu eesmärk oli kümnekordne ultratriatlon alistada. Teine eesmärk oli läbida kõik kümme maratoni joostes,» ütles Ratasepp.

Mõlemad eesmärgid said ka saavutatud. Ratasepal kulus kümnekordse ultratriatloni läbimiseks lõpuks 234 tundi, 31 minutit ja 15 sekundit. Jooksudistantsi läbis ta ainsana vaid jooksusammu kasutades. Just selle üle on tal kõige parem meel. «Julgen siin küll väita, et ma ei tea kedagi, kes oleks sellises formaadis võistlusel kõik jooksukilomeetrid jooksnud,» oli eestlane enda saavutatu üle uhke.

Ratasepa katsumus läks korda nii tuhandetele eestlastele kui ka tema konkurentidele. «Teised hindasid minu sooritust kõrgelt, sest nägid, kui keerulises olukorras ma pärast ujumist olin,» märkis Ratasepp.

Võistluse võitis 53-aastane ungarlane Ferenc Szönyi ajaga 213:44.04. Ratasepa sõnul on ta saavutanud küll lühemate, kahe- ja kolmekordsete ultratriatlonide puhul soovitud taseme, kuid pikemate distantside puhul pole tal praegu teda edestanud sportlastele midagi vastu panna.

«Need kes võistluse võitsid, nad tegid seda sisuliselt magamata. Minul pole sellele praegu midagi vastu panna. Näiteks see naisterahvas, kes kõigist esimesena rattadistantsi lõpetas, tegi seda ilma puhkepausideta,» sõnas eestlane, viidates Alexandra Meixnerile. Kusjuures just Meixner laenas pärast rattasõitu Ratasepale oma pehme sadula, mis aitas eestlasel distantsi valutumalt läbida.

Nüüd keskendub ultratriatleet taastumisele. Kaks päeva pärast katsumuse lõppu näeb ta unenägudes, et on ikka veel võistlusrajal. Füüsiliselt tunneb ta end küll hästi, kuid võistluseelsesse seisundisse saamine võib Ratasepa sõnul võtta ligi kuu.

Tulevikust rääkides kinnitas Ratasepp, et tegeleb alaga kindlasti edasi, kuid järgmise hooaja suurvõistlust tal veel välja valitud pole.