EMi avalöök: vähemusse jäänud Kreeka mängis Poolaga viiki

Poola koondise väravavaht Przemyslaw Tyton tuli punase kaardi saanud ametivenna asemel väljakule ja tõrjus kohe kreeklaste penalti. Foto: SCANPIX

Täna õhtul tehti algust selle suve esimese suure spordipeoga – jalgpalli Euroopa meistrivõistluste finaalturniiriga. Suurvõistluse avasid kodustaadionil peoperemehed Poolast, kelle vastasteks oli üle-eelmise turniiri üllatusvõitja Kreeka.

Kohtumise avavärav sündis juba 17. minutil, kui täpne oli Poola ründaja Robert Lewandowski. Avapoolajal kümnekesi jäänud Kreeka viigistas 51. minutil Dimitrios Salpingidise tabamusest.

Kohtumine pakkus palju ärevaid momente - punase kaardi tõttu pidi mängust lahkuma Kreeka mängija Sokratis Papastathopoulos ning hiljem Poola väravavaht  Wojciech Szczęsny. Väljakule tulnud varuväravavaht Przemyslaw Tyton suutis kohe tõrjuda penalti.

Mängu käik:

Poola - Kreeka 1:1

EMi avalahingu alguseni Poola ja Kreeka vahel on jäänud 25 minutit.

Täna õhtul peetakse veel teinegi mäng, kui kell 22 lähevad teises A-alagrupi kohtumises vastamisi Venemaa ja Tšehhi.

Staadionil käib suurejooneline avamispidu. Avavileni on aega 15 minutit.

Meeskonnad tulevad väljakule!

Poola algkoosseis: Szczęsny, Boenisch, Wasilewski, Perquis, Piszczek, Polanski, Rybus, Obraniak, Murawski, Błaszczykowski, Lewandowski

Kreeka algkoosseis: Chalkias, Maniatis, A Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos, Holebas, Karagounis, Ninis, Katsouranis, Samaras, Gekas.

Mängitakse riikide rahvushümne.

Kõlab kohtumise avavile!

2 min

Tehakse kohtumise esimene viga, kui palli pärast võitluses vilistatakse rikkumine poolakas Błaszczykowskle.

5 min

Poolal järjest kaks head väravavõimalust, kui löögile pääseb kahel korral Obraniak.

6 min

Poola ründab taas, saavad küljeaudi.

6 min

Kreeklased ründavad, ent Gekas on suluseisus.

8 min

Poola võidab võitluse keskväljal ja ehitab rünnakut, kreeklased teevad vea.

9 min

Kreeka kord rünnata, ent pall kaotatakse. Ka Poola rünnakust ei saa asja.

12 min

Kreekal vabalöök, millele järgneb ka Gekase peaga löök, mis läheb siiski mööda.

13 min

Poolal taas hea võimalus, kui kastist pääseb löögile Błaszczykowski. Väravat siiski ei sünni.

15 min

Poola ründab taas ohtlikult, ent Lewandowski ei ulatu värava ette söödetud pallini.

17 min

Värav! Lewandowski viib Poola 1:0 juhtima! Klubijalgpalli Dortmundis mängiv ründaja lööb palli peaga väravasse.

19 min

Vigastada saab Kreeka kaitsja Papadopoulos, keda arstid väljaku ääres tohterdavad.

22 min

Tundub, et asi väga tõsine siiski pole, sest mees naaseb mõni minut hiljem väljakule.

24 min

Kreeka saab üsna kaugelt peale lüüa, ent Katsouranis eksib.

25 min

Taas Kreeka ründab, ent löögile ei pääse keegi.

26 min

Poola teenib nurgalöögi. Midagi ohtlikku sellest aga ei sünni.

29 min

Kreeka hoiab pikalt palli ja poolakad teevad vea. Vabalöök karistukasti paremalt äärelt, kuid palli väravasse toimetada ei suudeta.

31 min

Kreeka üritab kiire vasturünnakuga värava lähedale jõuda, ent võimaluseks see jääbki.

34 min

Kreekal taas vabalöök, ent Poola likvideerib olukorra.

35 min

Esimene kollane kaart läheb Kreeka mängijale, reegleid rikub Papastathopoulos.

37 min

Esimene vahetus, väljakult lahkub varem jalga vigastanud A. Papadopoulos, tema asemele tuleb K. Papadopoulos.

37 min

Poolal väga ohtlik pealelöök, kuid Perquise pealeöögi tõrjub väravavaht.

40 min

Kreeka teenib nurgalöögi, mida läheb sooritama Ninis. Poola väravavaht päästab olukorra.

40 min

Nurgalöök Pooale (Obraniak), kuid ka siit midagi väga ohtlikku ei sünni.

42 min

Kreeka ründab paremalt äärelt ja teenib nurgalöögi. Ninis lööb ja väravavaht Wasilewski tõrjub.

44 min

Kohtunik annab teise kollase kaardi Papastathopoulosele ja saadab kreeklase väljakult ära.

45 min

Poola saab veel hea väravavõimaluse, ent Perquis ei jõua sihtmärgini.

45+1

Veel üks kollane kaart, seekord rikub määrusi Kreeka koondislane Holebas.

45+3

Kõlab poolajavile! Poola võidab avapoolaja 1:0. Kreeka peab teise poolajal hakkama saama kümnekesi, sest kaks kollast kaarti teeninud Papastathopoulos pidi väljakult lahkuma.

Avapoolajal valdas Poola palli 48 ja Kreeka 52 protsenti.

Algas teine poolaeg!

46 min

Poola teenib küljeaudi, ent Kreeka kaitse likvideerib ohu. Kreeka teeb ka ühe vahetuse - Salpingidis tuleb Ninise asemele mängu.

48 min

Taas Poola vasturünnak ja taas on Kreeka kaitse omal kohal.

51 min

Kreeka lööb viigivärava! Salpingidis lööb värava ette põrganud palli kindlalt väravasse ja viigistab seisu 1:1.

54 min

Järjekordne kollane kaart, kui kreeklane Karagounis mängib käega.

56 min

Poola ründab, kuid Kreeka väravavaht tegutseb kindlalt.

58 min

Poolal on ohtlikust kohast vabalöök, ent Obraniaki löök läheb väravast mööda.

62 min

Kreeka rünnakul, teenivad küljeaudi. Suurepärane tsenderdus kasti, ent Samaras lööb mööda.

65 min

Poola vasturünnak, peaga pääseb löögile Rybus.

67 min

Kreeka teeb veel ühe vahetuse - Fortounis tuleb Gekase asemele mängu.

69 min

Penalti! Poola väravavaht Szczęsny tõmbab maha Salpingidise ja teenib punase kaardi ning peab väljakult lahkuma.

71 min

Uus väravavaht Tyton tuleb platsile ja penaltit läheb lööma Karagounis, ent väravavaht tõrjub!

73 min

Poolal taas ohtlik rünnak, ent värava ette antud söötu keegi kätte ei saa.

75 min

Kreeka saadab taas palli väravasse, ent Fortounis on suluseisus.

79 min

Poola meeskond pääseb palliga värava ette, ent luhtab sellegi võimaluse.

80 min

Samaras lööb kasti äärelt tugevalt peale, ent pall lendab kõrgelt üle värava.

82 min

Poolakad tsenderdavad taas, kuid kastis kedagi palli ootamas pole.

83 min

Polanski lööb kasti joonelt peale, ent Kreeka väravavaht tõrjub.

84 min

Kreeklased löövad väga kaugelt peale, kuid pall läheb mööda.

85 min

Taas ründab Poola paremalt äärelt, kuid Lewandowski löödud pall läheb värava külgvõrku.

87 min

Vabalöök Kreekale. Pall lendab müüri.

88 min

Poola väravavaht likvideerib Kreeka vasturünnaku.

90 min

Poolal taas järjest kaks ohtlikku rünnakut, ent Kreeka kaitse päästab olukorra.

92 min

Poolal veel nurgalöök, kuid keegi kastis pallini ei ulatu.

93 min

Kohtumine on lõppenud!

EMi avamäng Poola ja Kreeka vahel lõppes 1:1 viigiga.

Poola algkoosseis: Szczęsny, Boenisch, Wasilewski, Perquis, Piszczek, Polanski, Rybus, Obraniak, Murawski, Błaszczykowski, Lewandowski. Vahetused: Sandomierski, Tytoń, Wojtkowiak, Kamiński, Wawrzyniak, Dudka, Matuszczyk, Mierzejewski, Wolski, Grosicki, Sobiech, Brożek

Kreeka algkoosseis: Chalkias, Maniatis, A Papadopoulos, Torossidis, Papastathopoulos, Holebas, Karagounis, Ninis, Katsouranis, Samaras, Gekas. Vahetused: Tzorvas, Sifakis, Tzavellas, Malezas, K Papadopoulos, Makos, Fotakis, Fortounis, Fetfatzidis, Liberopoulos, Mitroglou, Salpingidis.

Mängu eel:

Rahvusvahelise Jalgpalliliidu (FIFA) edetabelis on Poola 62. kohal, olles sellega kõige madalama reitinguga meeskond finaalturniiril. Nende vastased, Euroopa majanduse valulapse staatuses olevad kreeklased, asuvad tabelis 15. kohal ning nad läbisid oma valikgrupi mängugi kaotamata.

Seitsme võidu kõrval lõppesid kolm vastasseisu viigiga ning grupis teiseks jäänud Horvaatiat edestati kahe punktiga. Praeguse treeneri käe all on kaotatud 21 mängust ainult üks.

Kuigi 2004. aastal rabas Kreeka oma kaitsele orienteeritud mänguga tervet Euroopat, jäädi eelmisel EMil Šveitsis ja Austrias ilma punktita ning suudeti seejuures skoorida ainult ühel korral. Poolakad seevastu tegid neli aastat tagasi oma debüüdi kui leppisid grupifaasis ühe punkti ja viimase kohaga.

Omavahel on need meeskonnad kohtunud 15 korda ning lisaks koduväljakueelisele soosib poolakaid ka statistika. Kõikidest mängudest on tulnud vastaste paremust tunnistada vaid kahel korral ning viimane kaotus jääb juba enam kui 20 aasta taha. Heites pilgu meeskondade keskmisele vanusele, selgub tõsisasi, et kreeklaste keskmine vanus on ligikaudu kahe aasta võrra kõrgem kui poolakatel. Viimatinimetatutest noorem koondis on ainult favoriit Saksamaal.

Tänases mängus loodavad kodumeeskonna toetajad ilmselt Saksasmaal Bundesligas vapustava hooaja teinud triole Łukasz Piszczek, Jakub Błaszczykowski ja Robert Lewandowski. Lisaks seisab poolakate väravapostide vahel Premier Leagues kolmandaks tulnud Londoni Arsenali kipper Wojciech Szczęsny.

Vastupidiselt võõrustajatele mängivad sinivalgete koondise põhijõud koduliigas. Kreeklaste lõplikusse valikusse mahtus vaid kuus meest, kes mängisid väljaspool Kreeka Superliigat.