Jalgpalli EM: võimsa mängu teinud Venemaa alistas Tšehhi 4:1

Venemaa jalgpallikoondis
Venemaa jalgpallikoondis Foto: SCANPIX

Jalgpalli EMi avapäeva teises mängus kohtusid heas vormis olev Venemaa ning Tšehhi. Venemaa näitas kogu kohtumise väga ilusat ja ründavat jalgpalli ning alistas vastase 4:1.

Mängu avavärav sündis 15. minutil, kui täpne oli Alan Dzagojev. Roman Širokov suurendas venelaste eduseisu 24. minutil 2:0. Teise poolaja alguses lõid tšehhid ühe värava tagasi, kui sihile jõudis Vaclav Pilar. Venemaa suutis aga veel kaks korda võrku sahistada - oma teise värava lõi Dzagojev ja jala said valgeks ka vahetusest sekkunud Roman Pavljutšenko.

Venemaal on A-alagrupis liidrina 3 punkti, Kreekal ja Poolal 1 ja Tšehhil 0 punkti.

Mängu käik:

Venemaa - Tšehhi 4:1

Jalgpalli EMi avapäeva teine mäng Venemaa ja Tšehhi vahel algab 10 minuti pärast.

Mängijad tulevad väljakule ja kõlavad hümnid.

Venemaa algkoosseis : Malafejev, Anjukov, Ignaševitš, Žirkov, Berezutski, Širokov, Denisov, Zõrjanov, Dzagojev, Aršavin, Keržakov.

Tšehhi algkoosseis: Čech, Gebre Selassie, Kadlec, Hubník, Sivok, Rezek, Rosický, Plašil, Pilař, Jiráček, Baroš.

Mäng algas!

2 min

Venemaale vilistatakse suluseis.

4 min

Tšehhid teenivad järjest kaks nurgalööki, kuid värava ees keegi löögile ei pääse.

5 min

Tšehhi teenib karistuslöögi üsna kasti lähedalt. Pall söödetakse kasti keskele, kust peaga pääseb löögile Hubnik, ent pall lendab üle värava.

7 min

Tšehhi on kohtumist märksa aktiivsemalt alustanud.

8 min

Venemaa kaitsjad elimineerivad järjekordse vastase rünnakuürituse.

11 min

Taas tšehhide vasturünnak, esimene pealelöök läheb mööda, ent pall saadakse oma valdusse tagasi ja tšehhid saavad veelkord peale lüüa, kuid pall lendab üle värava.

13 min

Venemaa teenib nurgalöögi, kuid tšehhide kaitse lööb palli karistuskastist välja.

14 min

Venemaa saab ohtlikult löögile, kuid Keržakovi löödud pall lendab napilt väravast mööda.

15 min

Värav! Venemaa läheb kontrarünnakust juhtima! Venelaste esimene löök tabab posti ja tagasipõrkunud palli lööb väravasse Dzagojev.

18 min

Barošile vilistatakse suluseis.

21 min

Venemaa rünnak läheb aina aktiivsemaks.

22 min

Tšehhide järjekordne rünnakuüritus luhtub, kuid pall jääb nende valdusse. Pall viiakse kasti, kuid venelased kontrollivad olukorda ja löövad palli üle otsajoone. Nurgalöök.

23 min

Plašil annab nurgalööki, löögile pääseb Rezek, ent Venemaa puurilukk püüab palli.

24 min

2:0! Venemaa realiseerib ilusa rünnaku ja värava lööb Žirkov!

26 min

Pealelöök Kadleci poolt, ent Malafejev tõrjub.

29 min

Denisov saab kollase kaardi, vea teenib Baroš.

31 min

Pilař pääseb löögile, ent kaitse saab jala vahele.

33 min

Venemaal järjekordne pealelöök, ent pall läheb mööda.

35 min

Pilař triblab palliga üle väljaku Venemaa värava ette, ent kaotab siis palli üle kontrolli.

37 min

Rezek on suluseisus.

39 min

Tšehhid eksivad rünnakul ja Venemaa pääseb vasturünnakule. Midagi ohtlikku siiski ei sünni.

44 min

Tšehhid üritavad veel ja teenivad nurgalöögi, kuid väravani ei jõuta.

45 min

Pilař pääseb löögile, ent Malafejev püüab.

45 min

Avapoolaeg on lõppenud!

45 min

Algas teine poolaeg!

45 min

Tšehhi teeb ka ühe vahetuse - väljakule tuleb Hübschman, Rezek läheb puhkama.

47 min

Tšehhid üritavad jätkuvalt keskelt läbi pääseda, ent kaotavad palli.

50 min

Aršavin pääseb ohtlikult värava ette, ent kaotab palli.

50 min

Keržakovil hea võimalus, ent venelane lööb mööda.

51 min

Tšehhid löövad ühe värava tagasi ja vähendavad kaotusseisu 1:2-le. Värava autoriks on Pilař.

55 min

Širokov lööb üle värava.

63 min

Zõrjanov pääseb trahvikasti piirilt löögile, ent pall lendab üle värava.

64 min

Venemaal veel hea võimalus, kui kastist lööb peale Keržakov. Pall läheb napilt mööda.

68 min

Keržakov tuleb kiirelt palliga üle, ent lööb väravast mööda.

70 min

Keržakov mängib Tšehhi kaitse üle ja pääseb täiesti vabalt löögile, ent pall lendab mitu meetrit väravast mööda.

72 min

Tšehhi on väga lähedal oma teisele väravale, kui Gebre Selassie palli tugeva löögiga värava poole saadab. Napilt mööda.

73 min

Venemaa teeb vahetuse - Keržakov võetakse puhkama ja Pavljutšenko sisse.

75 min

Rosický lööb peale, Malafejev ei saa palli kohe kätte, et lõpuks päästab siiski olukorra.

75 min

Tšehhi teeb vahetuse - Petržela tuleb mängu, Jiráček läheb puhkama.

78 min

Nurgalöök Venemaale, kaitse lööb palli üle otsajoone. Ka teisest nurgalöögist midagi ohtlikku ei teki.

79 min

Venemaa lööb kolmanda värava! Oma teise tabamuse saab kirja Dzagojev.

82 min

Ja kohe kasvatab mängu tulnud Pavljutšenko venelaste edu 4:1-le.

84 min

Tšehhide pealelöök, ent Malafejev püüab.

84 min

Venemaa teeb veel ühe vahetuse - Kokorin mängu, Dzagojev puhkama.

87 min

Tšehhidelt karistuslöök, mis läheb aga tugevalt üle värava.

87 min

Mängu tulnud Kokorin saab samuti Petr Cechi valmisolekut kontrollida, ent puurilukk püüab.

90 min

Gebre Selassie lööb peale, ent eksib.

93 min

Tšehhidelt veel üks pealelöök ja pall lähebki väravasse, ent kohtunik vilistab suluseisu.

93 min

Kõlab lõpuvile ja kohtumine on lõppenud! Venemaa alistas Tšehhi 4:1.

Venemaa algkoosseis :Malafejev, Anjukov, Ignaševitš, Žirkov, Berezutski, Širokov, Denisov, Zõrjanov, Dzagojev, Aršavin, Kerzhakov. Vahetuses: Akinfejev, Šunin, Šaronov, Granat, Nababkin, Izmailov, Kombarov, Kokorin, Glušakov, Semšov, Pavljutšenko, Pogrebnjak.

ehhi algkoosseis: Čech, Gebre Selassie, Kadlec, Hubník, Sivok, Rezek, Rosický, Plašil, Pilař, Jiráček, Baroš. Vahetuses:Laštuvka, Drobný, Suchý, Limberský, Rajtoral, Petržela, Hübschman, Kolář, Darida, Necid, Pekhart, Lafata.

Mängu eel:

Värskes Rahvusvahelise Jalgpalliliidu (FIFA) edetabelis asub meie idanaaber 13. kohal ning nende tänane rivaal 27. kohal. Venemaa läheb oma avamängule vastu suure enesekindlusega, olles eelnevas sõprusmängus alistanud tugeva Itaalia koondise.

Samas pole võit 2006. aasta maailmameistrite üle Dick Advocaati meeste ainus saavutus – eelmise EMi poolfinalistidel on selja taga 14-mänguline seeria, mille jooksul pole tulnud kaotusekibedust tunda. Seevastu tšehhide saldo alates sügisest on kolm kaotust, kaks viiki ja viis võitu.

Venelased kvalifitseerusid finaalturniirile, võites oma alagrupis seitse, viigistades kaks ja kaotades ühe mängu. Kvalifikatsiooni B-grupis jäi nende järel teisele kohale Iirimaa koondis, kelle paremust tuli mäletatavasti hiljem play-off’is tunnistada Eesti koondisel.

Seevastu tšehhid lõpetasid oma kvalifikatsioonigrupi tiitlikaitsja Hispaania järel teisel kohal 13 punktiga. Tšehhi on meeskond, kes kogus EMile pääsenud meeskondadest kvalifikatsiooniturniiril vähim punkte. Otsustavates play-off mängudes suudeti Montenegro kahe mängu kokkuvõttes alistada kindlalt 3:0.

Omavahel on õhtuse mängu vastased kohtunud ainult ühe korra, kui 1996. aasta finaalturniiril lepiti 3:3 viigiga. Venemaa on Euroopa meistrivõistluste finaalturniiril osalenud kolmel korral (1996, 2004 ja 2008), seejuures viimasel korral jõuti poolfinaali, kus kaotati hilisemale võitjale Hispaaniale 3:0.

Tšehhi on jõudnud finaalturniirile neljal korral järjest, alates 1996. aasta turniirist, kui finaalis kaotati Saksamaale, kuni 2008. aastal Šveitsis ja Austrias peetud võistluseni, kus lepiti oma alagrupis kolmanda kohaga.

Mõlema vastase eelkäijad Nõukogude Liit (Venemaa) ja Tšehhoslovakkia (Tšehhi) on kroonitud ka Euroopa meistriteks.

Tänase mängu eel on mõlema meeskonna treeneril mõtteainet. Venemaa poolelt on viimasel ajal vigastustega hädas olnud esiväravavaht Igor Akinfejev, paremkaitsja Aleksandr Anjukov, ründaja Roman Pavljutšenko ja poolkaitsja Marat Izmailov. Tšehhide poolelt on kahtluse all ühe nende suurima nime, 2004. aasta turniiri suurima väravaküti Milan Baroši osalemine. Hiljuti on probleeme olnud ka Arsenalis hea hooaja teise poole teinud Tomas Rosickyl.