Hispaania alistas penaltiseerias Portugali ja pääses finaali

Otsustava penalti tabanud Cesc Fabregas (vasakul) hispaanlaste väravavaht Iker Casillas võidu üle rõõmustamas. Foto: SCANPIX

Tänavustel jalgpalli Euroopa meistrivõistlustel on esimene finalist tiitlikaitsja Hispaania, kes alistas Donetskis toimunud poolfinaalis naaberriigi Portugali.

Kohtumise normaalaeg ja lisaaeg lõppesid tulemusega 0:0 ning seega tuli võitja selgitada penaltiseeria abil, mille võitis Hispaania tulemusega 4:2.

Hispaanlaste poolel eksis täna vaid Xabi Alonso, kuid Portugali poolel ei suutnud tabamuseni jõuda Joao Moutinho ja Bruno Alves.

Teise finalisti selgitavad neljapäeva hilisõhtul Varssavis toimuvas poolfinaalis Saksamaa ja Itaalia. Finaal on pühapäeval kavas Kiievis.

Portugal – Hispaania 0:0 (2:4 penaltitega)

Penaltid:

Portugal: Moutinho (eksis), Pepe (värav), Nani (värav), Bruno Alves (eksis).

Hispaania: Xabi Alonso (eksis), Iniesta (värav), Pique (värav), Sergio Ramos (värav), Fabregas (värav).

Kollased kaardid:

45. Coentrao, 61. Pepe, 64. Pereira, 86. Bruno Alves, 90.+3. Veloso – 40. Sergio Ramos, 60. Busquets, 83. Arbeloa, 113. Xabi Alonso.

Portugal: Rui Patricio, Pepe, Bruno Alves, Fabio Coentrao, Joao Pereira, Raul Meireles (113. Silvestre Varela), Nani, Miguel Veloso (106. Custodio), Joao Moutinho, Cristiano Ronaldo, Hugo Almeida (81. Nelson Oliveira).

Hispaania: Iker Casillas, Sergio Ramos, Alvaro Arbeloa, Gerard Pique, Jordi Alba, Andres Iniesta, Xabi Alonso, Xavi (87. Pedro), David Silva (60. Jesus Navas), Sergio Busquets, Alvaro Negredo (54. Cesc Fabregas).

Mängu käik:

-

Portugali algkoosseis: Rui Patricio, Bruno Alves, Pepe, Coentrao, Pereira, Veloso, Moutinho, Meireles, Nani, Ronaldo, Hugo Almeida.

-

Hispaania algkoosseis: Casillas, Pique, Sergio Ramos, Arbeloa, Jordi Alba, Iniesta, Xavi, Xabi Alonso, Busquets, Silva, Negredo.

-

Hümnid on kõlanud ja meeskonnad on avavileks valmis.

-

Hispaania paneb palli mängu.

2 min

Veloso teenib Portugalile kohtumise esimese nurgalöögi.

2 min

Casillase käest läheb pall üle otsajoone ja Portugalile uus nurgalöök.

3 min

Casillas püüab nurgalöögist tulnud palli.

5 min

Portugal üritab rünnata, kuid Nani ei saa kaaslase pikka söötu omaks.

6 min

Pepe lõpetab Alba rünnakuürituse karistusala lähistel ja lükkab palli üle küljejoone.

8 min

Hispaania hakkab taas oma rünnakut kaitsest ehitama.

9 min

Hispaania ründab pikalt ja lõpuks saadakse ka löögile. Arbeloa sooritus karistusala seest lendab kindlalt üle värava.

10 min

Iniesta kauglöök kindlalt üle.

11 min

Nüüd suudab hispaanlaste rünnakute järel väheke palli hoida ka Portugal.

13 min

Ronaldo murrab äärelt hästi kasti ja annab ka hea tsenderduse, mille Casillas siiski kindlalt püüab.

16 min

Hispaanlased teevad karistusala lähistel Ronaldo vastu vea. Portugal saab karistuslöögi.

17 min

Ronaldo kõmmutab palli otse müüri.

20 min

Nani teeb hea spurdi ja on hästi läbi saamas ... kerge kontakt Ramosega ja Nani kukub. Kohtuniku vile vaikib ja mäng jätkub.

21 min

Hispaanlased söödavad taas keskväljal hästi, kuid karistusalale lähenedes kaotatakse jälle pall.

24 min

Ronaldo pöördelt löök lendab pilvedesse.

27 min

Ronaldo näitab taas teravust, kuid valesööt.

28 min

Hispaanlased kiigutavad keskväljal palli ja rahvas vilistab.

29 min

Iniesta löök napilt üle värava.

31 min

Ronaldolt hea löök esimesse nurka, mis läheb napilt mööda.

34 min

Iniesta üritab teravalt ääre pealt kasti murda, kuid kohtunik vilistab, et pall käis üle otsajoone.

35 min

Nani saab läbimurdel viga ja jääb murule lebama.

37 min

Pärast väikest seisakut on Nani valmis jätkama.

38 min

Hispaania palliveeretamise taustal kõlab tribüünidelt taas vile.

40 min

Ramos blokeerib Ronaldo läbijooksu ja teenib kollase kaardi.

43 min

Almeida ei jõua pika sööduni.

45 min

Coentrao teenib kollase kaardi.

45 min

Kohtunik lisab ühe lisaminuti.

45 min

Rui Patricio püüab Ramose pealöögi.

45 min

Esimene poolaeg läbi!

46 min

Käib teine poolaeg!

50 min

Hispaania paneb jälle oma platsipoolelt söödumängu käima.

51 min

Hispaania teenib Arbeloa tsenderduse järel nurgalöögi.

52 min

Hispaania mängib nurgalöögi lahti, kuid tulemust see ei too.

52 min

Omakorda nurgalöök Portugalile.

53 min

Portugali nurgalöök ebaõnnestub ja pall läheb võitluse järel portugallastest üle otsajoone.

54 min

Hispaania vahetab: Negredo puhkama, Fabregas mängu.

56 min

Coentrao teenib Portugalile nurgalöögi.

56 min

Nanilt ebaõnnestunud nurgalöök.

57 min

Almeida kauglöök kindlalt üle värava.

58 min

Almeida löök väravast mööda.

60 min

Ronaldo heitleb karistusalas Ramosega ja kukub ... penaltit ei järgne.

60 min

Busquets teenib kollase kaardi.

60 min

Hispaania vahetab: Silva puhkama, Jesus Navas mängu.

61 min

Pepe teeb Xabi Alonso vastu vea ja teenib kollase kaardi.

64 min

Pereira teeb karistusala lähistel Fabregase vastu vea ja teenib kollase kaardi.

64 min

Xavi karistuslöögi järel teenib Hispaania ka nurgalöögi.

67 min

Alonso üritab kauglöögiga Rui Patriciot üllatada ... kindlalt mööda.

68 min

Rui Patricio püüab Xavi löögi.

68 min

Hugo Almeida löök läheb mööda.

68 min

Alba ja Pereira põrkavad kokku ning Alba jääb mõneks ajaks murule lebama.

70 min

Ronaldo teenib hea koha pealt karistuslöögi. Väravani on umbes 30 meetrit.

72 min

Ronaldo tabab hästi palli, kuid pall läheb üle värava ja samas ka üsna värava keskele.

76 min

Nani teenib Portugalile nurgalöögi.

77 min

Portugal mängib ülikiirelt nurgalöögi lahti, aga ka kaasmängijad ei jõua piisavalt kiiresti positsioonidele.

78 min

Fabregase löök üle värava.

80 min

Portugalile karistuslöök.

80 min

Casillas püüab kindlalt Veloso antud karistuslöögi.

81 min

Portugal vahetab: Almeida puhkama, Oliveira mängu.

83 min

Alonso teeb Ronaldo vastu vea ja karistuslöök Portugalile.

84 min

Arbeloa käsi jääb löögile ette ja saab selle eest kollase kaardi. Uus karistuslöök Portugalile.

84 min

Uus karistuslöök Ronaldo poolt üle värava.

85 min

Alves teeb Fabregase vastu vea ja teenib kollase kaardi.

87 min

Hispaania vahetab: Xavi puhkama, Pedro mängu.

89 min

Nani võitleb paremal äärel Alba vastu, kuid jääb lõpuks kaotajaks.

90 min

Alves lööb Alonso karistuslöögi peaga minema.

90 min

Portugalil hea kiirrünnak ja löögile saab Ronaldo ... siiski taas üle.

90 min

Kohtunik annab kolm lisaminutit.

90 min

Navas teenib Hispaaniale nurgalöögi.

90 min

Minut lõpuni.

90 min

Veloso teeb alba vastu vea ja teenib kollase kaardi.

90 min

Kohtunik annab lõpuvile. Mäng läheb lisaajale!

91 min

Käib lisaaeg.

92 min

Hispaania alustab ründavamalt.

95 min

Moutinho teeb Iniesta vastu vea ja karistuslöök Hispaaniale.

95 min

Alonso karistuslöök omasid ei leia.

96 min

Alves blokeerib Iniesta löögi.

98 min

Lisaaeg on seni kulgenud Hispaania dikteerimisel.

98 min

Vahelduseks ründab ka Portugal, kuid löögini ei jõuta.

99 min

Pedro jääb pärast kokkupõrget Pepe'ga murule lamama ja kohtunik peatab hetkeks mängu.

102 m

Nurgalöök Hispaaniale.

102 m

Hispaania mängib lühikeselt lahti ja teenitakse uus nurgalöök.

103 m

Navas saab värava lähistelt löögile, aga vastased saavad jala vahele.

104 m

Iniestal hea võimalus, Rui Patricio tõrjub.

105 m

Hispaania ründab ja Portugali kaitsjad üritavad neid takistada. Lõpuks teenitakse karistuslöök.

105 m

Kohtunik lisab esimesele lisaajale ühe minuti.

105 m

Ramose karistuslöök napilt üle värava.

105 m

Esimene lisaaeg läbi!

106 m

Portugal vahetab: Veloso puhkama, Custodio mängu.

106 m

Käib lisaaja teine poolaeg.

107 m

Ronaldo viib Portugali kiirele vasturünnakule, mis lõppeb valesööduga.

109 m

Ronaldo saab heitluses Ramosega kergelt viga, kuid midagi hullu temaga siiski ei juhtu ja Ronaldo jätkab mängu.

110 m

Fabregase löögile saab Portugali kaitsja jala vahele ja Rui Patricio püüab palli.

111 m

Navas saab löögile, Rui Patricio tõrjub.

112 m

Portugal teeb viimase vahetuse: Meireles puhkama, Varela mängu.

114 m

Pedro on ohtlikult läbi saamas, siiski jõuavad Portugali kaitsjad jaole ja kõmmutavad palli üle otsajoone.

115 m

Hispaania nurgalöök langes portugallaste saagiks.

117 m

Hispaania ründab ohtlikult, kuid kohtunik vilistab suluseisu.

119 m

Pedro murrab kasti .. lõpuks langeb pall Rui Patricio saagiks.

120 m

Arbeloa tsenderdus omadeni ei jõua.

120 m

Kohtunik annab lõpuvile. Võitja selgitavad penaltid!

120 m

Loosimine on toimunud ja esimesena löövad hispaanlased.

-

Xabi Alonso ei suuda penaltit realiseerida ning Rui Patricio tõrjub. 0:0!

-

Moutinho ei suuda samuti väravat lüüa ning Casillas tõrjub. 0:0!

-

Iniesta saadab väravavahi vales suunas ja avas skoori. 1:0 Hispaaniale!

-

Pepe saadab palli samuti väravasse. 1:1!

-

Pique tabab. 2:1 Hispaaniale!

-

Nani kõmmutab palli lati alla. 2:2!

-

Ramos saadab sarnaselt Itaalia mängumootorile Pirlole palli pehmelt väravasse. 3:2 Hispaaniale!

-

Bruno Alves lööb latti! Hispaania juhib endiselt 3:2!

-

Kui Hispaania järgmine lööja tabab, siis on nad ka finaalis!

-

Fabregas lööb posti põrkest palli väravasse ja Hispaania on taas finaalis!!!

Tiitlikaitsja Hispaania on ka tänavusel turniiril olnud heas hoos ning seni on neile kõige suuremat vastuvanu osutanud itaallased, kellega lepiti alagrupiturniiri esimeses kohtumises 1:1 viiki. Viimati pidi Hispaania EM-finaalturniiril kaotuse vastu võtma 2004. aastal, kui alagrupiturniiri viimases kohtumises jäädi just alla Portugalile. Toona lõi kohtumise ainsa värava Nuno Gomes.

Tiitlivõistlusel oldi viimati vastamisi 2010. aasta MMil, kui kaheksandikfinaalis jäi tulemusega 1:0 peale aga Hispaania. Viimane sõpruskohtumine peeti kahe riigi vahel 2010. aasta novembris Lissabonis ja siis kuulus suureskooriline 4:0 võit Portugalile.

Tänases kohtumises peetakse suuremaks favoriidiks kahel viimasel suurvõistlusel triumfeerinud hispaanlasi, kuid samas kardavad nemad tänavu heas hoos olevat Cristiano Ronaldot. Kohtumise eel ongi eelkõige küsimuseks, kas peale jääb Hispaania peaaegu täiuslikuks lihvitud söödumäng või suudab viimases kahes kohtumises kõik Portugali väravad löönud Ronaldo ka naaberriiki kurvastada.

Portugali poolel ei saa täna vigastuse tõttu kaasa teha ründaja Helder Postiga ning tema asemel alustab algrivistuses Hugo Almeida.

Hispaanlaste puhul on kohtumise eel tõenäoliselt taas kõige huvipakkuvamaks teemaks nende tipuründaja positsioon ning see, et kas seal alustab klubijalgpallis poolkaitsja rolli täitev Cesc Fabregas või Fernando Torres.

Turniiri esimeses matšis Itaalia vastu ning veerandfinaalis Prantsusmaa vastu oli algrivistuses Fabregas. Matšides Iirimaa ja Horvaatiaga oli alustajaks aga Torres. Tänases kohtumises jookseb eeldatavasti algrivistuses väljakule taas Fabregas.