Hispaania purustas finaalis Itaalia ja tuli taas Euroopa meistriks

Emotsionaalne ja ebatavaline finaal
Emotsionaalne ja ebatavaline finaal Foto: SCANPIX

Eile õhtul peetud jalgpalli EM turniiri finaalis pani Hispaania oma paremuse kindlalt maksma ning tuli teist korda järjest Euroopa meistriks.

Hispaanlased läksid mängu juhtima juba pärast 14 minutit, kui värava lõi David Silva. Enne poolaja lõppu kahekordistas eduseisu Jordi Alba. Itaalia seis muutus veel raskemaks, kui pärast tunniajast mängu jäädi arvulisse vähemusse. Vahetusest sekkunud Thiago Motta sai vigastada, ega saanud enam jätkata ja kuna Itaalia oli kõik vahetused teinud, tuli viimane pooltund mängida vähemuses.

Lõppskoori 4:0 vormistasid mängu lõpus vahetusest sekkunud Fernando Torres ja Juan Mata.

MÄNGU KÄIK:

Hispaania-Itaalia

Hümnid on kuulatud ja kõik on suureks finaaliks valmis.

Finaali koosseisud:

Hispaania: Casillas; Arbeloa, Pique, Ramos, Alba; Xavi, Busquets, Alonso; Silva, Fabregas, Iniesta

Itaalia: Buffon; Abate, Barzagli, Chiellini, Bonucci; Marchisio, Pirlo, De Rossi;Montolivo; Balotelli, Cassano

1.min

Finaal on alanud.

2.min

Pirlo saadab teele mängu esimese pealelöögi, mis läheb kaugelt ja kindlalt väravast mööda.

2.min

Abate saab Alonsolt küünarnukiga löögi, tõsiselt viga itaallane siiski ei saanud.

4.min

Hispaania on Itaalia kaitseliinist läbi pääsemas, kuid Itaalia kaitse jõuab jälilie.

5.min

Balotelli proovib palli vastaste karistusalas rünnata, aga Ramos jääb võitluses peale.

6.min

Hispaania teenib keskvääljal karistuslöögi. Ramos läks lööma kuid põrutas palli üle.

7.min

David Silva saab juba ohtlikus positsioonis palli, Itaalia kaitse klaarib nurgalöögist. Ramos lööb nurgalöögist tulnud palli üle.

9.min

Xavi läheb kasti joonelt löögile, pealelöök põrkub vastu Itaalia kaitsemüüri.

10.min

Xavi pääseb taaskord kasti joonelt löögile. Pall läks napilt üle värava. See oli esimene hea väravaõimalus selles finaalis.

11.min

Balotelli saab pika söödu, aga Casillas tuleb väravast välja ja klaarib olukorra.

14.min

VÄRAV !!! David Silva viib Hispaania juhtima!

15.min

Fabregas murrab kiirusega karistusalla ja David Silva lööb tema antud tsenderduse peaga väravasse.

16.min

Itaalia sai 18 meetri kauguselt karistuslöögi. Pirlo löök lendab üle värava.

19.min

Pärast Itaalia nurgalööki oli segadus, pall läks teiseks nurgalöögiks, mille Casillas rusikatega ära lõi.

19.min

Iniesta oli ohtlikult läbi pääsemas, kuid Pirlo tegi head kaitsetööd.

21.min

Chiellini sai vigastada, tema asemel tuleb väljakule Balzaretti.

24.min

Itaalia sai pikalt palli kontrollida, aga tsenderdus ebaõnnestus ning midagi ohtlikku ei sündinud.

24.min

Gerard Pique teenib kollase kaardi.

26.min

Xavi ütitas anda Silvale läbisöötu, aga Itaalia keskkaitse oli selleks valmis.

27.min

Itaallased annavad ohtlikku tsenderduse, Casillas saab käe vahele ja Hispaania kaitsed klaarivad jätkuolukorra.

29.min

Cassano pääseb ohtlikult löögile, aga Casillas on valmis ja püüab palli.

32.min

Viimastel minutitel on pall liikunud peamiselt keskväljal, ohtlikke olukordi tekkinud pole.

35.min

Hispaania saab nüüd pikalt vastase karistusala lähistel sööta, lõpuks läks Silva suluseisu.

38.min

Itaalial on võimalus, aga Balotelli löök lendas üle värava.

41.min

VÄRAV!!! Jordi Alba saab hea läbisöödu ja viib Hispaania 2:0 juhtima.

41.min

Itaalia keskkaitsjad magasid Alba läbisööstu maha ning noor äärekaitsja ei eksi.

43.min

Montolivo sooritas väga ohtlikku pealelöögi, mille Casillas tõrjub.

45.min

Esimene poolaeg on lõppenud. Hispaania juhib 2:0.

46.min

Teine poolaeg on alanud.

46.min

Itaalia vahetab Antonio Cassano Antonio Di Natale vastu. Itaalia oli sunnitud juba esimesel poolajal tegema ühe vahetuse kui Chiellini vigastada sai.

48.min

Di Natalel oli juba hea võimalus löögile minna, aga tema pealöök lendas üle värava.

48.min

Fabregas triblab kastis, Buffon oli juba olukorrast väljas, aga Abate klaarib olukorra.

49.min

Bonucci puutub karistusalas palli käega, kohtunik sellele ei reageerinud.

49.min

Teine poolaeg on alanud tuliselt.

51.min

Montolivo andis Di Natalele ülimalt ohtliku söödu, kuid 34-aastane ründaja lõi palli otse vastu Casillast. See oli Itaalia senise mängu parim võimalus.

53.min

Fabregast veab palli omaksvõtt alt ning ta luhtab hea läbisöödu.

56.min

Itaalia teeb oma viimase vahetuse. Väljakult lahkub Riccardo Montolivo, mängu sekkub Thiago Motta

58.min

Ramos teeb paremas ääres vea ja Itaalia saab ohtlikust kohast karistuslöögi.

58.min

Casillas tuleb õigeaegselt väravast välja.

58.min

Hispaania teeb esimese vahetuse. Värava autor Silva vahetatakse puhkama. Tema asemel sekkub mängu Pedro Rodriguez.

60.min

Motta hoiab reie tagaosast kinni.  Kui Motta saab vigastada, peab Itaalia mängima vähemuses.

63.min

Hispaanial on Itaalia karistusalas hea võimalus, esimene mängija laseb palli läbi, aga tema seljataga polnud meeskonnakaaslast.

63.min

Näib, et Motta jaoks piirdus mäng vähem, kui viie minutiga. Itaallaste seis on ülimalt raske - nad on kaheväravalises kaotusseisus ning arvulises vähemuses.

71.min

Pärast vähemusse jäämist on mängutempo alla läinud ja tundub, et turniiri saatus on otsustatud.

73.min

Pirlo otsib pika sööduga Di Natalet, aga Pique suudab olukorda kontrollida.

75.min

Hispaania teeb teise vahetuse. Väljakult lahkub esimesele väravale teenud Cesc Fabregas ja tema asemele tuleb Fernando Torres.

77.min

Kui Torres suudaks täna värava lüüa, tõuseks ta jagama suurima väravaküti tiitlit ning temast saaks esimene mängija, kes on skoorinud kahe EMi finaalis.

79.min

Hispaania söödumäng ei näita vaibumise märke. Alba sööt leiab Pedro, kes lööb heast võimalusest mööda. Kohtunik fikseerib olukorras ka suluseisu.

80.min

Torres saab läbisöödu, Bonucci likvideerib ohu. Pall läheb nurgalöögiks.

82.min

Kumbki meeskond ei paista millegi poole püüdlevat. Hispaania on kaheväravalises eduseisus ning Itaalia mängijad on lootuse juba kaotanud.

84.min

VÄRAV !!! Fernando Torres tegi skooriks 3:0 ning tõusis ainsaks mängijaks, kes skoorinud kahes EM finaalis.

85.min

Balotelli ei saa pikka söötu omaks.

86.min

Hetkel juhivad väravalööjate arvestust Torres, Gomez, Dzagojev, Mandžukic ja Balotelli. Kõik nad on löönud kolm väravat.

87.min

Hispaania teeb viimase vahetuse, väljakult lahkub Andres Iniesta ja mängu sekkub Juan Mata.

89.min

VÄRAV !!! Vahetusest sekkunud Juan Mata teeb seisuks 4:0. Torres andis väravasöödu ja suurendas sellega oma võimalust turniiri väravakuningaks saada.

90.min

Kohtunik lisab mänguajale kolm minuti.

90.min

Mäng on lõppenud. Hispaania võitis ning tuli Euroopa meistriks. Euro 2012 turniir on sellega läbi.

Karikasse graveeritakse Hispaania nime.

ENNE MÄNGU:

Algkoosseisud:

Need kaks meeskonda on jaganud omavahel viimase kuue aasta suurturniiride tiitlid. 2006. aasta MMil triumfeeris Itaalia ning 2008. aastal peetud Euroopa meistrivõistluste karika võitis Hispaania. Oma edu kordasid hispaanlased ka 2010. aasta MMil.

2006. aasta triumfiga on Itaalia fännid tõmmanud pralleele. Mäletatavasti raputas saapamaa vutti enne MMi suur kokkuleppemängude skandaal. Ka enne käimasolevat turniiri leidis aset skandaal, mille tulemusena Domenico Criscito vahistati ja ta koondise valikust välja jäi.

Omavahel on meeskonnad kohtunud 30 korda. Nendest mängudest on Itaalia võitnud 12, Hispaania 8 ja 10 mängu on lõppenud viigiga. Kõnekas on ka fakt, et Hispaania ainus võit Itaalia üle suurtrurniiri raames pärineb 1920. aasta olümpiamängudelt.

Viimati kohtusid tänased finalistid alagrupimängus, kui vahetusest sekkunud Antonio Di Natale viis esmalt Itaalia juhtima, kuid Cesc Fabregase löödud vastuvärav viigistas seisu ja skooriga 1:1 mäng ka lõppes. Di Natale on ka viimane, kes on suutnud Iker Casillase üle mängida.

Alagrupi võitis Hispaania ning Itaalia jäi teiseks. Play-off mängude saldo on meeskondadel üsna sarnane, üks võit on saavutatud penaltiseerias ja teine mängu normaalajal.

Hispaania alistas veerandfinaalis Prantsusmaa koondise ning lülitas poolfinaalile järgnenud penaltiseerias konkurentsist Portugali. Itaallased alistasid kõigepealt veerandfinaalis inglased penaltitega ja seejärel võideti 90 minutise mängu järel Saksamaad 2:1.

Euroopa meistrivõistluste finaali on Hispaanlased jõudnud seni kolmel korral (1964, 1984 ja 2008) ning kaotusega on tulnud leppida vaid 1984. aasta finaalis.

Itaallastele on tänane kolmandaks finaaliks. Oma seni ainsa Euroopa meistrite tiitli võitsid nad 1968. aastal, 2000. aastal pidid Itaalia esindajad leppima kaotusega Prantsusmaale.

Vigastuste ega eemaldamistega kummalgi meeskonnal probleeme pole, kõik turniirile võetud mängijad on valmis täna platsile jooksma.

Prandelli võib finaalis taas arvestada poolfinaali vahele jätmisega karistuse ära kandnud Christian Maggioga, suure tõenäolsusega alustab tänast mängu ka viimases kahes mängus alustanud Riccardo Montolivo.

Kui rääkida võtmemängijatest tuleks Hispaania poolelt ära märkida Xavi Hernandez sügavamal keskväljal ning Andres Iniesta natukene ründavamas positsioonis. Itaalia mängutempo dikteerijaks on vanameister Andrea Pirlo.

Hispaania koosseisu juures on tavapäraselt lahtine see, kes alustab ründeliinis. Porgugali vastu mänginud Alvaro Negredo millegi olulisega silma ei paistnud ning Fernando Llorente pole senise turniiri jooksul veel platsile pääsenud, seega on kaks tõenäolist valikut kas Torres või Fabregas.