Saarinen diskvalifitseeriti, Šmigun-Vähi tõusis viiendaks

Kristina Šmigun-Vähi
Kristina Šmigun-Vähi Foto: AP / Scanpix

Kristina Šmigun-Vähi sai Roglas murdmaasuusatamise MK-etapil 15 km ühisstardist klassiksõidus viienda koha.

Šmigun-Vähi ületas finišijoone küll kuuendana, ent soomlanna Aino Kaisa Saarinen diskvalifitseeriti ning seetõttu tõusis Šmigun-Vähi viiendaks.

Saarinen astus vahetult enne 10 km vahefinišit jõuliselt ette Petra Majdicile, kes seetõttu kukkus ning jäi juhtgrupist maha.

Šmigun-Vägi jäi võistlusega rahule, ent märkis, et veidikene tuli jõust puudu. Tema treenerist isa Anatoli Šmigun märkis aga, et tütrel on vaja lisada funktsionaalsust.

«Rada oli väga raske – tõusud ja langused järgnesid üksteisele. Just tõusude lõpus kippus Kristina väsima. Ta polnud veel selliseks rajaks valmis,» mõtiskles papa Šmigun.

Anataoli Šmiguni sõnul keskendub tütar lähiajal taas treeningutele. Nädala pärast toimuvatel Eesti meistrivõistlustel ta igatahes ei osale. «Olümpiani on veel aega, aga mitte väga palju,» viitas ta tõelistele eesmärkidele.

Oma karjääri üheksanda etapivõidu teenis poolatar Justyna Kowalczyk, kes edestas 4,6 sekundiga norralanna Marit Björgenit ja 4,7 sekundiga rootslanna Anna Haagi. Šmigun-Vähi kaotas võitjale 20,6 sekundit.

Teise eestlannana stardis olnud Kaija Udras sai 49. koha, kaotust võitjale kogunes 5.15,2.

Sõidu käik:

Finiš: Kowalczyk võidab, teise koha saab Björgen, kuid Haagil on sama aeg, vaja läheb fotofinišit. Šmigun-Vähi saab kuuenda koha. Fotofiniš annab 0,1 sekundilise eduga teise koha siiski Björgenile.

12,5 km: 1. Kowalczyk, 2. Haag (+0,4), 3. Björgen (+0,8)... 7. Šmigun-Vähi +2,3.

10 km: 1. Justina Kowalczyk, 2. Aino Kaisa Saarinen (+0,2), 3. Kristin Steira (+3,9), 4. Marit Björgen (+4,8), 5. Marianna Longa (+5,4), 6. Anna Haag (+6,0)...8. Šmigun-Vähi +7,5...52. Kaija Udras +3.24,4.

Kümne kilomeetri peal toimus väike intsident, kui soomlanna Aino-Kaisa Saarinen astus ette Petra Majdicile, kes kukkus. Pole võimatu, et soomlannale antakse selle eest kollane kaart.

8,6 km peal on liidriks tõusnud Kristin Steira, Šmigun-Vähi on 10. (+5,6).

7,5 km järel on võistluste liidriks tõusnud Kowalczyk, Longa on teine (+0,2) ja kolmas on Anna Haag (+0,7).  Šmigun-Vähi on langenud üheksandaks (+2,2). Eraldunud on kümne-liikmeline grupp.

Seis 6,1 kilomeetri järel: 1. Šmigun-Vähi, 2. Justina Kowalczyk (+0,8), 3. Kristin Steira (+0,9), 4. Valentina Shevtšenko +1,2...55. Kaija Udras +2.06,4.

Kuuendal kilomeetril läheb Šmigun-Vähi võistlust juhtima.

3,6 km peal on Kaija Udras 57. kohale langenud. Šmigun-Vähi on 4. Võistlust juhib ikka Longa.

2,5 km vahefiniši võidab norralanna Vibeke Sköfterud, Šmigun-Vähi on 12.

1500 kõrgusmeetrit ja rasked võistlusolud eraldavad üsna kiirelt tugevamad nõrkadest ning grupp venib juba esimese kahe kilomeetri järel pikaks. Laskumisel tuleb grupp siiski kokku.

Ühe kilomeetri järel juhib võistlust itaallanna Marianna Longa. Kristina Šmigun-Vähi on 1,1 km järel 13. kohale tõusnud.