Mariel Gregor

Täna õhtul alustas Eesti võrkpallikoondis Euroopa meistrivõistluste finaalturniiri ühe soosiku Itaalia vastu ja sai küll 0:3 kaotuse, ent häbisse ei jäädud. Teist geimi domineeris Eesti, ent lõpus maksid oma vead kätte. Geimid Itaaliale vastavalt 25:19, 26:24 ja 25:15.

Ivan Zaitsev oli 19 punktiga võitjate resultatiivseim, Filippo Lanza lisas 14 ja Osmany Juantorena 11 punkti. Eesti edukaim oli Oliver Venno kuraditosina punktiga, Ardo Kreek ja Robert Täht tõid kuus punkti. Vastuvõtul oli Itaalia lõpuks parem 56-41, rünnakul 58-36.

Teises B-alagrupi mängus alistas Prantsusmaa Horvaatia 3:0 (26:24, 25:14, 25:22). A-alagrupi avamängus alistas eelmisel nädalal kolmel korral Eestiga mänginud Holland 3:1 (25:21, 25:17, 20:25, 25:18) Tšehhi.  Bulgaaria oli Saksamaast üle 3:0 (25:20, 25:17, 25:20).

C-alagrupis purustas Euroopa liiga tšempion Sloveenia 3:0 (25:12, 25:21, 25:17) Valgevene. Sloveenide vastuvõtt oli koguni 87 (!) protsenti ja suurepärane vastuvõtt 67 (!) protsenti. Valgevene rünnakuprotsent oli mängu peale aga väga nadi 30. Teinegi selle grupi mäng lõppes kolme geimigia, kui Poola alistas Belgia 25:18, 29:27, 25:16.

D-alagrupis näpsas Slovakkia Serbialt punkti, jäädes otsustavas geimis alla 15:9. Eelmised olid lõppenud Serbia poolt vaadatuna 25:22, 22:25, 30:28, 24:26. Põhjanaabrid jäid aga idanaabritele alla 20:25, 19:25, 23:25.

Mängu käik (Eesti - Itaalia):

Tere õhtust Torinost Palavela spordihallist, kus hetkel käimas Prantsusmaa ja Horvaatia kohtumine. Prantsusmaa võitis avageimi 26:24 ja teise 25:14.

Palavela spordihalli mahub võrkpalli vaatama umbes 8500 inimest ja hetkel on rahvast üsna hõredalt, suurema osa moodustavad vähemalt silma järgi hinnates eestlased.

Eestlasi on Torinosse oodata umbes 400.

Eestiga kontrollmänge pidanud hollandlased alistasid täna A-alagrupis 3:1 Tšehhi ja C-grupis oli Sloveenia 3:0 üle Valgevenest. Ülejäänud kohtumised kas kestavad või pole veel alanud.

Prantsusmaa ja Horvaatia mäng lõppes Prantsusmaa 3:0 võiduga. Viimane geim prantslastele 25:22.

Siinne korraldus on itaaliapärane, asjad venivad või ei toimi üldse. Näiteks äsja lõppenud Prantsusmaa ja Horvaatia mängu järel toimuma pidanud pressikonverents jäeti ära ja kohalik pressišeff põhjendas seda järgmiselt: «Peatreenerid ei soovinud pressikonverentsil rääkida.» Samuti on segadust jagunud halli pääsemisega ja akrediteeringute kättesaamisel.

35 minutit Eesti ja Itaalia mängu alguseni, meeskonnad teevad sooja. Publikut veel ülemäära palju ei ole, ent Eesti fännid võtsid juba laulu üles.

Eesti treenerid on teinud ülesandmiselehel ühe vangerduse - nurgaründaja Rauno Tamme on üles antud liberona ja libero Madis Pärtel nurgaründajana. Tamme on ka sel suvel koondises libero kohal mänginud.

Lõppenud on ka D-grupi kohtumine Serbia ja Slovakkia vahel, kus Serbia 3:2 võidu sai. D-alagrupist tulevad play-offiks vastased B-alagrupi meeskondadele ehk meie grupile.

Mäng on iga hetk algamas! Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Keith Pupart, Robert Täht, Oliver Venno, Andri Aganits, Ardo Kreek ja libero Rait Rikberg.

Itaalia algkoosseis: Juantorena, Zaitsev, Lanza, Matteo, Giannelli, Simone ja Colaci.

Mäng algas!

Esimene geim:

0:2

Täht alustab võrku serviga ja järgmisest rünnakust saavad samuti punkti itaallased

0:4

Eesti jääb neljapunktilisse kaotusseisu ja Cretu võtab aja maha.

0:6

Itaallased otsivad serviga Tähte, mida oli ka arvata. Puparti rünnak läheb pikaks ja sama juhtub Venno löödud palliga

1:6

Venno toob esimese punkti Eestile ja fännid võivad esmakordselt rõõmustada

2:6

Aganits tempost

2:7

Eesti saab nüüd bloki kaks korda Zaitsevile ette, ent kolmandal korral lööb mees ikka blokist auti

2:8

Esimeseks tehniliseks time-outiks on Itaalia kuuega juhtimas

3:10

Täht tagantliinist, ent Zaitsevil on samuti vastus olemas ja pika pallivahetuse pööravad enda kasuks itaallased

4:10

Taas pikk pallivahetus ja seekord ründavad itaallased auti

5:11

Zaitsevilt serv täiesti auti

5:11

Tundub, et suurem ehmatus on eestlastel üle elatud, nüüd on mängus olnud mitmeid pikki pallivahetusi.

6:13

19-aastane sidemängija Giannelli toob ise punkti

7:16

Nüüd saadakse Kreek kahel korral blokiga kinni ja teiseks tehniliseks vaheajaks on itaallaste edu veelgi suureenenud

8:5

Avageimi statistikat: Eesti numbrid rünnakul 34%, meie vastuvõtt 38%. Itaalia samad näitajad vastavalt 57% ja 65%.

19:19

Punkt Itaaliale, abitreener Vassiljev küsib küll olukorra videokordust ehk challenge´it, ent pall on sees

19:20

Itaalia pääseb ühega ette

20:19

Taas challenge ja seekord muudetakse punkt Eesti kasuks!

21:19

Juhkami tuleb servima ja pall põrkab itaallaste vastuvõtust võrgu kohale, kust Toobal selle maha lööb! Time-out Itaaliale

22:19

JUhkamilt veel teinegi tugev serv ja Kreek lööb võrgu kohalt palli maha!

24:26

Itaalia võidab kahjuks ka teise geimi ja juhib kohtumist 2:0.

Kolmas geim:

Aga hea on näha, et mäng teises geimis oli kui võrdne võrdsega ja itaallased pidid selle geimi võitmiseks kõvasti vaeva nägema. Olnuks lõpus mõni enda eksimus vähem, võinuks see geim ka meile kuuluda.

5:11

Zaitsev pommitab nüüd taas südamest ja lisab siis sellele veel ühe serviässa!

6:12

Sidemängija Giannelli toob ise punkti ära, Zaitsevi serviseeria lõpeb õnneks võrgus

15:25

Zaitsevi löök lõpetab geimi ja mängu. Itaalie´a võidab 3:0.

Mängu eel:

Itaalia sai hiljuti maailma karikaturniiril teise koha ning tagas Rio olümpiapääsme. Otsustavas kohtumises alistati seejuures maailmameister Poola.

Itaalia üks liidreid on Vene juurtega diagonaalründaja Ivan Zaitsev, kes valiti ka maailma karikaturniiril tähtede viisikusse. Meeskonna põhisidemängijaks on tõusnud vaid 19-aastane Simone Giannelli, kes valiti Itaalia meistriliiga eelmise hooaja kõige väärtuslikumaks mängijaks. Zaitsevi kõrval on Itaalia rünnakute teiseks peamiseks lõpetajaks kuubalane Osmany Juantorena.

Abitreener Rainer Vassiljevi sõnul on Eesti koondise mängijad vastaste mänguga tuttavad. «Itaalia rünnakukoormus langeb kahele mehele ja see on meile teada. Peame oma kaitse ja bloki tööle saama ning kokku lepitud asjadest kinni pidama,» sõnas Vassiljev.

Itaalia koondis on maailma võrkpallis palju saavutanud: kuuel korral on tuldud Euroopa meistriks, viimati 2005. aastal. Kolm maailmameistritiitlit jäävad üheksakümnendatesse aastatesse, nagu ka kaheksa Maailma liiga esikohta. 2012. aasta Londoni olümpial saadi pronks. Eelmisel EMil 2013. aastal kaotati finaalis Venemaale.

Kõigist alagruppidest pääsevad edasi kolm paremat. Võitja pääseb otse veerandfinaali, teise ja kolmanda koha meeskonnad peavad mängima ka play-off ringi. Seal lähevad vastamisi A ja C ning B ja D-alagrupi koondised. Alagrupis paremusjärjestuse määramisel vaadatakse esmalt võite, seejärel punkte (3:0 ja 3:1 annavad võitjale kolm punkti, 3:2 võitjale kaks ja kaotajale ühe), siis geimide ning seejärel punktide suhet. Viimaseks kriteeriumiks on omavaheline mäng.