Postimees Ateenas: võrkpallikoondis alistas EM-valikmängus Kreeka

Mariel Gregor
Eesti - Kreeka kohtumine.
Eesti - Kreeka kohtumine. Foto: volley.ee

Eesti võrkpallikoondis kohtus täna Kreekas Ateenas peetavas EM-valikmängus Kreekaga ja sai raske 3:1 võidu.

Esimese geimi võitis Eesti kindlalt 25:18, ent kaotas tasavägiselt kulgenud teise geimi 23:25. Kolmas geim kulges samuti pingeliselt ja Eesti suutis 25:23 võita. Neljas geim algas pahaendeliselt, jäädi neljapunktilisse kaotusseisu, ent suudeti 12:12 viigistada ja lõpuks 25:17 võita.

Eestlaste resultatiivseim oli täna 17 punkti (+11) toonud Oliver Venno, võrdselt 15 silma kogusid Keith Pupart (+12) ja Ardo Kreek (+11).

Alagrupiseis on keeruline. Slovakkia sai tänases esimeses mängus 3:1 jagu Ungarist ja juhib 12 punktiga alagruppi. Kreeka on üheksa punktiga teine ja Eesti samuti üheksa punktiga kolmas, sest parem geimide suhe annab eelise kreeklastele. Otse tagab pääsu finaalturniirile alagrupi võitja, teise koha omanik mängib järgmise aasta mais Türgi, Valgevene, Taani ja Rootsi grupis teise koha saanud meeskonnaga.

Slovakkial piisab alagrupi võiduks laupäevases viimases mängus Kreeka vastu vaid ühest geimivõidust. Kui slovakid võidavad vähemalt kaks geimi, on meil võimalus teine koht saada, Eestil tuleb aga alistada Ungari 3:0 või 3:1.

Tabeliseis 5 vooru järel (punktid, võidud-kaotused, geimide suhe):
1. Slovakkia 12 4-1 (12:4)
2. Kreeka 9 3-2 (10:7)
3. Eesti 9 3-2 (9:8)
4. Ungari 0 0-5 (3-15)

Mängu käik:

4. geim: seegi geim on alanud tasvägiselt - 3:3. Protopsaltis viib kreeklased 8:6 juhtima. Pika pallivahetuse lõpetab Tzourise rünnak - 9:6 Kreekale. 10:6 - Kreeka edu kasvab. Vennolt võimas pommlöök ja Kreeka ees 10:7. Pupart vähendab vahet - 14:12 Kreeka juhtimas. Tzourits eksib ja vahe vaid punkt - 12:11. 12:12 - kreeklased eksivad taas. Aganitsa serviseeria järel Eesti juhtimas 14:12. Kreeklased eksivad servil ja Eesti kolmega peal - 16:13. 17:14 - Kokkinakis servib võrku. 19:15 Eestile - Kreek esimesest tempost! 22:16 - Eesti blokk! Aganitsalt blokipunkt - 23:16. 24:16 taas blokk kreeklastel ees. 25:17 geimivõit Eestile ja mänguvõit 3:1!

3. geim: 4:2  - Juhkami viib eestlased ette. 4:4 -Tzouritsilt ässpalling, Rikberg niidetakse jalust. 8:6 - Kreeka juhtimisel minnakse tehnilisele vaheajale. Aganits esimesest tempost - 7:8 ja Venno viigistab 8:8. Venno läheb võrgu alt läbi ja Kreeka saab 11:9 eduseisu. Kreek vähendab kaotusseisu 10:11-le ning kreeklaste pall läheb pikaks - 11:11. Toobal toob blokist punkti - 12:12. 15:14 - Venno suunab palli blokist auti. 17:15 kreeklased teevad taas tehnilist praaki ja Eesti saab kahepunktilise eduseisu. 20:18 - Rikbergilt hea vastuvõtt ja Venno lööb palli punktiks. Toobali ja Kreegi koostöö klapib täna - esimene tempo ja Eesti juhib 21:19. Blokki tugevdama vahetatud Andres Toobal üksi blokis - 22:19 Eestile. Kreeka lööb Eesti blokist palli auti - 22:21 Eesti juhtimas, time-out Eestile. Kreeka vastuvõtt kehv ja Pupart kasutab selle ära - 24:21 Eestile. 24:22 - Kreeka esimene tempo. 24:23 - kreeklastelt pallinguäss. 25:23 Kreeka rünnak auti ja Eesti juhib geimidega 2:1.

2. geim: Juhkami viib Eesti 3:2 juhtima. 6:5 kreeklased pääsevad juhtima, ent Eesti saab taas tööle bloki ning viigistab 6:6. Vennolt korralik pommlöök - 8:7 Eestile. Kreek jätkab heas hoos ja viib Eesti 10:9 ette. Venno lööb jõuga läbi Kreeka kahese bloki - 11:10 Eesti ees. Aganits viigistab esimesest tempost - 14:14. 16:15 - teisele tehnilisele time-outile minnakse Kreeka eduseisul. Tzourits saab kaks korda järjest Eesti blokki proovile panna ja teisel õnnestub - 18:17 Kreeka juhtimas. Pupart blokist auti - 18:18. Petreas viib kreeklased ette, ent taas aitab Eesti järgi Pupart - 20:20. Kokkinakis on võimas ja viib Kreeka ette 21:20, ent Venno rünnakust on taas jalul viik 21:21. Tzourits - 22:21. 24:22 kreeklased pääsevad juhtima ja Eesti peatreener Cretu võtab mõtlemisaja. Kreek esimesest tempost - 24:23 Kreekale. Taas time-out. Kokkinakis lõpetab avageimi seisuga 25:23 Kreekale. Mängu üldseis 1:1.

1. geim: Aganits esimesest tempost ja Eesti asub 1:0 juhtima. Kreek samuti temporünnakust ja eestlased juhtimas 3:2. Pupart lööb palli võrku - 4:3 Kreekale. 8:7 - Kreeka liidri Tzouritsi rünnakust minnakse võõrustajate edusesul tehnilisele vaheajale. 9:7 - taas jääb Tzouritsi rünnak meie poolele maha. 9:10  - Venno vähendab kaotusseisu. 10:10 - Eesti blokk peab. Kokkinakis toob punkti Kreekale (13:13), ent Pupart viib kohe Eesti 14:13 ette. 17:15 kreeklased eksivad ja Eesti pääseb kahepunktilisse eduseisu. Juhkami lükkab palli joonele ja Eesti suurendab eduseisu 19:16-le. Eesti tempo töötab, Kreek ründab võimsalt - 21:16 Eestile. Kreegi ja Toobali koostööst seis 22:17 Eestile. Blokipunkt lõpetab geimi 25:18 ja Eesti asub kohtumist 1:0 juhtima.

Eesti algkoosseis: Kert Toobal, Oliver Venno, Keith Pupart, Martti Juhkami, Ardo Kreek, Andri Aganits ja libero Rait Rikberg. Kreekal on puudu põhisidemängija Dmytro Filppov, kes on vigastatud.

Mängu eel:

Tänases esimeses mängus oli Slovakkia 3:1 üle Ungarist. C-alagrupi liider ongi jätkuvalt Slovakkia, kel on koos 12 punkti, Kreekal on 9 ja Eestil 6 silma.

Eile kaotas Eesti 0:3 Slovakkiale, Kreeka sai sama skooriga jagu Ungarist, kel võiduarve avamata. Seega vajame täna mingitegi edasipääsulootuste säilitamiseks võitu. Kui Eesti saab täna 3:0 jagu Kreekast ja homme sama skooriga Ungarist, on ikka võimalik, et jäädakse kolmandaks ja edasi ei saada.

Otse tagab pääsu finaalturniirile alagrupi võitja, teise koha omanik mängib järgmise aasta mais Türgi, Valgevene, Taani ja Rootsi grupis teise koha saanud meeskonnaga.