N, 8.12.2022
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Tammjärv võitis lahingu laskesuusatajatega

Jaan Martinson
, spordiajakirjanik
Tammjärv võitis lahingu laskesuusatajatega
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Karel Tammjärv.
Karel Tammjärv. Foto: Tairo Lutter

Eesti suusatamise meistrivõistlused, kus sõideti lühikesed uisudistantsid, olid üle pika aja muljetavaldavad. Oli publikut, oli osalejaid – starti tuli suisa 37 (!) naist –, oli intriigi. Murdmaarahvas suutis siiski tõrjuda laskesuusatajate lausrünnaku ning loovutas neile vaid hõbeda ja pronksi.

Otepäälased kibelesid hea suusavõistluse järele ja kui üks säärane nende koduõuele saabus, mindi kambaga kaasa elama. Esimesel tõusul seisti kolmes reas, karjuti sportlaste ergutamiseks hääled kähedaks ning kolistati aisakelli. Äge!

Äge oli ka etendus. Peategelased võisid rääkida mida tahes – Karel Tammjärv kinnitas, et võttis laskesuusatajaid kui tavalisi rivaale, mitte kui vastasleeri –, aga ikkagi. Laskesuusatajad tahtsid näidata, et on paremad, murdmaasuusatajad kaitsesid positsioone.

Esmalt õrnemast soost. Eesti naiste suusatamist pole maailma mõistes olemas – alaliit võistlejaid MK-etappidele ei saada, sest taset pole. Mis tähendab, et parim laskesuusataja Kadri Lehtla võinuks muretult kulla võita. Ei võitnud. Jäi pronksile, kaotades esikoha saanud Tatjana Mannimale 47,9 sekundit.

Lehtla nõustus, et oleks pidanud Mannimale minutiga panema. «Põhimõtteliselt küll, kuid ega murdmaanaised nii kehvad ka pole. Mannima on aastatega kõva põhja alla ladunud. Minu vorm on seevastu kesine, hea, et pronksigi välja pigistasin.»

Mõni aasta tagasi laskesuusatamiskarjääri lõpetanud noor vanameister Eveli Saue sai 10. koha ja teatas, et üks korralik pingutus on kui hambavalu – alguses on paha, aga kui valu läinud ehk finiš käes, siis mõnus. Edasine jutuajamine kippus nukraks.

«Meie laskesuusaneidude tase on kehv jah,» arvas Saue. «Miks, ma öelda ei oska, ei tea, kus nende kaotus tuleb. Aga asi on jama, saata 19–20-aastased tüdrukud MK-sarja. Nad peavad selle asemel ju trenni tegema, muidu jääb areng seisma. Lisaks psühholoogiline moment: no käid korra MK-etapil ja näed taseme ära, aga sõita seal nädalast nädalasse ja aina tappa saada – kõik tuhisevad paremalt ja vasakult mööda. Meie põlvkond lasti põhja, lastakse järgminegi, kui asjale süsteemselt lähenema ei hakata.»

Meestest. Siin oli suusatajate suurim ärritaja Roland Lessing, tõeline vanameister, 36, Sauest kuus aastat eakam. Poolel võistlusmaal oli esiotsas startinud Lessing teine, kaotas Tammjärvele vaid 0,1 sekundit, ning kui ta finišisse jõudis, hakkas kerget lund sadama ja tagumiste libisemine muutus kehvemaks. «Lessing paneb võistluse kinni,» oli tema kolleeg Kauri Kõiv veendunud.

Kellele õnneks, kellele kahjuks, kuid lumesadu kestis vaid mõne minuti. Tammjärv lisas gaasi, pani viimasel ringil paremuse maksma ja alistas Lessingu 16,5 sekundiga.

«Just nii kirjutagegi, et nägin 35 minutit ränka vaeva päästmaks murdmaamehi häbist,» kuulutas Tammjärv pärast autasustamist, kuid vedas siis näo naerule ja teatas, et see oli nali. «Ma ei võtnud Lessingut kui laskesuusatajat, vaid kui konkurenti. Ei ole nii, et Aivar Rehemaale võin kaotada, Lessingule mitte. Kusjuures laskesuusatajad on ju kõvad suusatajad samuti.»

Torke, et laskesuusatajad treenivad pool ajast laskmist, pareeris Tammjärv elegantselt: «Meie treenime pool ajast klassikat.»

Igatahes oli Tammjärv päevaga igati rahul: «Tulin kulla järele ja kullaga ka lahkun. Mõistagi olen õnnelik. Tegin sammu paremuse suunas ning võin rahuliku südamega Tour de Skile minna. Seal on mitu võistlust ning juhtuda võib kõike.»

Pronksmedal läks Eesti suusakoondise liidrile Rehemaale, keda ei rõõmustanud niivõrd medal, mille värv jäi tema jaoks kahvatuks, kuivõrd see, et hoogu hakkab tasapisi lisanduma. «Esimese lume laager läks haiguse nahka ja sestap olen vormi kogumisega üle kuu aja miinuses. Davosis, MK-etappide vahel, rügasin kaks trenni päevas. Vaatame, mis Tour de Skil saama hakkab, aga Faluni MMiks tahan olla üsna hea.»

Tõe huvides olgu siiski märgitud, et võistluse võitis Kasahstani suusataja Aleksei Poltoranin, edestades Tammjärve 53,5 sekundiga. Arvestades, et maailma tipust jääb Poltoranin 40 sekundit maha, pole meie omadel rõõmustamiseks liigset põhjust.

Lõpetuseks. Suusatajad peaksid tundma tõsist muret järelkasvu pärast, sest U-23 vanuseklassi kullad läksid laskesuusatajatele, õele-vennale Johanna ja Johan Talihärmile.

Eesti meistrivõistlused

Mehed 15 km vabatehnikas: 1. Aleksei Poltoranin 34.19, 7*, 2. Karel Tammjärv +53,5, 3. Roland Lessing +1.10,3, 4. Aivar Rehemaa +1.18,9, 5. Raido Ränkel +1.33,2, 6. Kauri Kõiv +1.55,0, 7. Johan Talihärm +2.00,1.

Naised 10 km vabatehnikas: 1. Tatjana Mannima 26.12,6, 2. Laura Alba +29,7, 3. Kadri Lehtla +47,9, 4. Piret Pormeister +53,0, 5. Johanna Talihärm +57,3, 6. Heidi Raju +1.26,3.

* võistles väljaspool arvestust

Märksõnad
Tagasi üles