Eesti võrkpallikoondis alistas võõrsil Rootsi ja pääses EM-finaalturniirile!

Mariel Gregor
Oliver Venno ründamas.
Oliver Venno ründamas. Foto: Tarvi Pürn/EVF

Eesti meeste võrkpallikoondis mängis täna ülitähtsa mängu Rootsiga, mis otsustas, kes pääseb Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile. Kodus avamängu 3:1 võitnud Eesti vajas täna edasipääsemiseks kahte geimivõitu ning need ka saadi: avageim võideti 28:26 ning teine 25:22. Kolmas geim, mis enam edaispääsu suhtes tähtsust ei omanud, kuulus Eestile seisuga 25:9.

Mängu käik (Rootsi - Eesti):

Tere Halmstadist!

15:44

Halmstadi spordihalli oli juba tund enne mängu algust pooltäis, nüüdseks on vabad vaid üks otsatribüün ja nurgad. Kohal on hinnanguliselt 2700 inimest.

15:46

Mängu alguseni on 15 minutit...Eesto alustab tõenäoliselt samas koosseisus nagu avakohtumises kodus ehk Kert Toobal, Oliver Venno, Keith Pupart, Martti Juhkami, Andri Aganits, Ardo Kreek ja libero Rait Rikberg.

15:52

Seejuures on mitmed Rootsi rahvuskoondise mängijad pärit siitsamast Halmstadist või selle lähistelt Hallandi maakonnast. Nii Dardan Luštaku, Wilhelm Nilsson, Jens Ahremark, Anton Wijk Tegenrot ja koondise liider Marcus Nilsson saavad täna mängida kodukandis. «Kodus mängimine tähendab palju,» kommenteeris 10 aastat võõrsil pallinud Nilsson. «Mu pere ja sõbrad saavad väga harva mind  mängimas näha, siin on neil see võimalus,» ütles valusa käega diagonaalründaja. «Kaotasime Eestis väga tasavägise mängu ja täna loodame fännide toel võita,» lisas Nilsson.

15:52

Kohal on ka paarkümmend Eesti koondise toetajat.

15:58

Algkoosseisus on võrreldes esimese mänguga üks muudatus, Martti Juhkami asemel alustab nurgaründajatest Robert Täht. Eesti ülejäänud koosseis: Kert Toobal, Oliver Venno, Keith Pupart, Andri Aganits, Ardo Kreek ja libero Rait Rikberg.

Mäng algas!

Esimene geim:

Tasavägine algus. Venno rünnakust seis viigis 3:3.

Praegu on rootslastest heas hoos nurgaründaja Tholse, ent ka liider Marcus Nilsson toob esimese punkti ja Rootsi saab 5:3 juhtima.

Venno viigistab 5:5.

Avamängus lõid rootslased sisulsielt terve mängu väga head servi, näis, kas see jätkub ka täna.

Esimesele tehnilisele vaheajale minnakse Eesti 8:7 eduseisul.

Nilssoni serviäss viib Rootsi punktiga ette (11:10). Mängus on Eestil probleeme blokiga, rootslased on saanud üsna tühja võrgu pealt rünnata.

Eesti saab nüüd ise blokist punkti ja pääseb kolmega ette (15:13).

Rikberg toob kaitses järjest kaks rasket palli üles, ent Rootsi teenib pärast pikka pallivahetust punkti (17:14 Eestile).

Kaitses taas Eestilt hea töö ja Venno lööb punkti (19:16 Eestile).

Rootsi jõuab punkti kaugusele (19:18) ja Cretu võtab time-outi.

Rootslased jõuavad Nilssoni serviässast 20:20 viigini, ent Tähe rünnak ja serviäss viivad Eesti taas juhtima 22:20.

Kreek esimesest tempost ja seis 23:21, taas time-out.

Rootsi sidemängija Luštaku toob punkti ja seis viigis 23:23.

Rootsi pääseb juhtima 24:23.

Meie side Toobal vastasb samuti punktiga (24:24).

Eesti ei saa kaitses Nilssoni löödud palli kätte ja Rootsil geimpall (25:24).

Kreek viigistab esimesest tempost 25:25

Pika pallivahetuse lõpetab Täht! 26:25 Eestile.

Ent Pupart servib võrku (26:26).

Venno blokist auti  ja Eesti ühega peal (27:26).

Aganitsa serviäss lõpetab esimese geimi 28:26 Eestile!

Venno ja Täht on seni olnud rünnakul meie parimad, nad on toonud vastavalt 9 ja 5 punkti.

Teine geim:

Eesti vajab finaalturniirile pääsuks veel ühte geimivõitu.

Nilsson viib Rootsi 3:2 juhtima.

Rootsi on pääsenud 8:5 juhtima.

Aganits servib auti ja Rootsi eduseis on 10:7.

Tähelt taas hea rünnak ja Eesti jõuab punkti kaugusele 9:10. Täht on seni igati algkoosseisu kohta õigustanud.

Rootslased ründavad auti ja Pupart viib Eesti 14:12 ette. Time-out.

Teiseks tehniliseks time-outiks pääseb Eesti koondis Puparti rünnaku järel 16:14 juhtima.

Rootsi on Puparti serviga hädas ja Venno lööb lihtsa palli punktiks (17:14 Eestile).

Rootslased eksivad servil ja vahe kolm silma (Eestile 19:16).

Rootslased on võrgus ja Eesti juhib 21:18!

Rootsi jõuab Nilssoni rünnaku järel punkti kaugusele (20:21), time-out.

Rootslased ründavad blokist auto ja tablool on viik 21:21. Ka tänane mäng on sarnaselt avakohtumisele kulgenud äärmiselt tasavägiselt.

Toobal eksib ja viik 22:22.

Pupart blokist auti ning Eesti ühega peal (22:21).

Täht võrgu pealt ja Eesti on finaalturniirist punkti kaugusel (24:22).

Täht toob punkti Eestile ja Eesti on finaalturniiril! Geimivõit 25:22.

Kolmas geim:

Eesti vahetab mängu Martti Juhkami (Puparti asemele) ja Kreegi asemele Henri Treiali.

Seis on 24:9, matšpall

Täht lõpetab mängu vinge löögiga, Eesti võidab viimase geimi 25:9, tänase kohtumise 3:0 ning pääseb kokkuvõttes EM-finaalturniirile

Mängu eel:

Kahemängulise seeria avakohtumises oli Eesti nädala eest kodus parem 3:1. Avamängu edu tähendab, et kui kohtumine lõppeb mõne muu tulemuse kui Rootsi 3:0 või 3:1 võiduga, pääseme kohe finaalturniirile. Mainitud skooride juhul selgitab edasipääseja 15 punktini mängitav kuldne geim.

EM-finaalturniir peetakse 9. kuni 18. oktoobrini Itaalias ja Bulgaarias. Eesti-Rootsi play-offi võitja loositi B-alagruppi koos Itaalia, Prantsusmaa ja Horvaatiaga. B-alagrupp mängib Torinos. Alagrupist edasipääsemiseks on vaja saada vähemalt 3. koht.

Eelmüügist on korraldajate sõnul pileti ostnud 2300 inimest. Halmstadi mängusaal mahutab 3800 pealtvaatajat. Halmstadi on koondisele kaasa elama oodata umbes 30 Eesti fänni.

Postimees on Halmstadis kohapeal ja toob värsked muljed ja kommentaarid lugejateni.