Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Vene mänedžer usub: Ilves viib Eesti hokikoondise olümpiale

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Hokiklubi Ilves logo. | FOTO: Hokiklubi Ilves

Kui Venemaa loodud rahvusvaheline hokiliiga KHL nõustub Tallinna Ilvese liitmisega, siis arvestavad Euroopas elavad vene juurtega investorid eelarvega 7–10 miljonit eurot ning 6000 pealtvaatajaga mängudel, ütles intervjuus Postimehele Ilvest nõustav ja KHLiga läbirääkimisi pidav Andrei Belmatš.

Andrei Belmatš | FOTO: Erakogu

49-aastane Andrei Belmatš on Venemaa tuntud spordimänedžer, kes on esindanud paljude tuntud Vene hokimängijate huve. Aastail 2013–2015 oli ta KHLi klubi Hantõ-Mansiiski Jugra peadirektor. Enne seda töötas Belmatš kuus aastat kuulsa meeste võrkpalliklubi Odintsovo Iskra peamänedžerina, kuni klubi ootamatult Venemaa superliigast välja kukkus. 2000ndate keskel ostis Belmatš kunagise Tšehhi parima hokiklubi Vsetin.

Andrei Belmatš, seletage ausalt, milleks pagana päralt on Vene investoritele vaja luua jäähokiklubi Eestisse.

Vene investoreid seal pole.

Tõesti ei ole?

Ei. See on Euroopa investor vene juurtega.

Olgu siis saladuslik vene juurtega Euroopa investor, aga miks on talle ikkagi vaja Ilvest Tallinnas?

Aga sellepärast, et reklaamikandja on tänapäeval väga tähtis ükskõik mis äri edendamisel. Kui äri juba isegi hästi toimib, aga on vaja astuda arengus järgmine samm, tuleb selleks ikkagi kulutada raha. Õige ju? Meie vaatame Tallinna Ilvest kui äriprojekti, pikaajalist investeerimisprojekti. Hokiklubil on neli peamist sissetulekuallikat: piletimüük, meenete müük, mängijate üleminekud ning turundus. Oletame, et kolme aasta jooksul hakkab tribüüne täitma 6000 inimest, kes kulutavad piletile 15–20 eurot, ning firmad ostavad loože – põhimõtteliselt tuleb see kasumlik. Praegu 50 protsenti Eesti kutte läheb mängima välismaale. Ma tean umbes 15 poissi, kes mängivad  Kanada madalamates liigades. Euroopas mängib 46 Eestist pärist hokimeest. Eri tasemel muidugi. Aga kui tekib meeskond, siis kui kiiresti teie meelest aktiviseeruvad hokikoolid?

Pole aimugi.

Kolme kuu jooksul! Vanemad viivad ise oma lapsed sinna. Mis on vanematele oluline? Nad näevad lõppsihti. Nagu nad näevad, et laps saab minna hokikooli ja edasi mängima meie juurde, ning nad teavad palka palka. Kuid saada täna oma lemmiktegevuse eest 150 000 – 200 000 eurot ning sõita mööda maailma, olla oma meeskonna lemmik ja mängida Eesti rahvuskoondise eest – see kõik on väga tõsine asi.

Raha on alati tõsine asi!

Ma olen Eestis käinud mitu korda. Tallinnas pole ju tõsist professionaalset meeskonda. Inimestel pole kellelegi kaasa elada. Pole seda psühholoogilist vektorit, et sa elad võitjale kaasa. Igale inimesele meeldib elada kaasa meeskonnale, mis võidab ja võitleb. Ilves võib olla see meeskond.

See kõik kokku kõlab vägeva fantaasiana! Ma saan aru, kui me räägiks suure korvpalliklubi loomisest Tallinnas, aga hokiklubi…

No vaat, näete isegi. Ja kui paljudele see veel tundub fantastikana! Kui Henry Ford hakkas autosid ehitama, siis arvasid ka kõik, et see on fantastika, panna inimesed hobuste seljast autodesse istuma.

Saage aru, et isegi korvpalli ega jalgpalli klubimänge ei käi Eestis vaatamas 6000 inimest!

Kuulake mind! Kui me paneme üles reklaami, et tuleb Tallinna Ilvese ja Moskva Spartaki mäng, siis kui palju tuleb inimesi? Inimesed seisavad järjekorras, et saada piletit. Seisavad-seisavad!

Ma väga kahtlen selles!

Kõik oleneb jällegi sellest, kuidas seda esitada. Kas te peate silmas, et see pole kellelegi huvitav? Aga milleks siis linn üldse ehitas sellise suure areeni? (Peab silmas Tondiraba väljakut – J. P.)

Ausalt öeldes pole aimugi!

Kui on areen, siis saab tekkida ka klubi. Kas areene ehitatakse 30 miljoni euro eest selleks, et inimesed käiksid edasi õllekates ja jooksid õlut?

Selles suhtes olen ma teiega nõus. Ma olen iga kell valmis teile maani kummarduse tegema, kui te Ilvese-projekti käima lükkate. Lihtsalt kõik see kõlab uskumatuna. Saage skeptilistest eestlastest aru.

Teeme-teeme, kui publik hakkab meid toetama.

Te räägite 6000-pealisest publikust. Helsingi Jokerit mängivad KHLis, kui palju inimesi keskmiselt nende mänge vaatamas käib?

6500–7000.

Aga Riia Dünamol?

Seda ma ei tea, aga kujutage endale ette Balti derby’t: Riia Dünamo – Tallinna Ilves!

Läti ja Eesti hokit ei saa võrrelda, neil on suured traditsioonid, neil on Helmuts Balderis (kolmekordne maailmameister 1970ndate lõpus ja 80ndate algul ning 1980. aasta olümpiahõbe NSV Liidu koondises J. P.).

Mis tähendab traditsioonid? Venelastel on ka traditsioon minna 1. mail loodusesse šašlõkki küpsetama. Kas eestlastele ei meeldi looduses liha küpsetada? Minu arust meeldib. Kõik on kõigil olemas, ka lätlastel tekkis hoki ju mingi koha pealt. Seda ka keegi ei uskunud omal ajal, et venelane võiks olla NHLi draftis number üks. Aga ometi ühel hetkel Ilja Kovaltšuk oli. Tuleb ka see aeg, kui Eesti kutt on NHLi draftis esimese viie hulgas.

Me ei räägi ju sellest, et paigutame Ilvesesse metsiku koguse raha ning järgmisel aastal võidame Gagarini karika (KHLi peatrofee, nagu NHLis Stanley karikas – J. P.). Siis ma oleksin hullumeelne. Ma olen realist. Esimesel aastal me võib-olla ei pääse isegi play-off’i. Aga vähemalt me näitame, et oskame mängida, ja võitleme.

See on tõesti väga realistlik…

Kujutage ette Ilvese mängu Helsingi Jokeritega – soome fännid täidavad kõik praamid Soome lahel! Kujutage ette Ilvest ja Riia Dünamot. Kujutage ette, kui Tallinna saabub CSKA eesotsas Aleksandr Raduloviga. Inimesed tulevad öösel piletisabasse!

Te olete ikka väga suur optimist! Eesti on siiski korvpalliriik ja kui näiteks sellesama CSKA korvpallimeeskond oma Euroopa mastaabis tähtedega saabub Tallinna Kaleviga mängima, isegi siis ei jookse keegi piletitele tormi.

Korvpall ja hoki on erinevad alad. Olgu, ma saan aru, kui Kalev astuks NBAsse. See on lihtsalt nii, et hoki- ja jalgpallifänne on alati rohkem kui korvpallifänne. Seda pole mina välja mõelnud. Vaadake oma naabreid – Soomes, Rootsis, Venemaal, igal pool on hoki spordiala number üks. Millest te räägite? Eesti elab keset hokiregiooni! Korvpalli-Kalevi eelarve on minu meelest umbes 1,5 miljonit eurot.  Milline eelarve, selline on ka tulu.

Milline eelarve on Ilvesele plaanitud KHLis?

See tuleb võrreldav Zagrebi Medvescakiga.

Kui suurest summast käib jutt?

See on võrreldes Kaleviga neli korda rohkem.

Üle viie miljoni euro seega?

Jah, umbes 7–10 miljonit. See on väga normaalne näitaja. (Eelmisel hooajal oli Vene meedia andmetel KHLis suurim palgaeelarve Peterburi SKA-l, 40 miljonit dollarit, ning väikseim just viidatud Zagrebi klubil, 5,6 miljonit dollarit – J. P.)

Te viitasite, et Eesti asub keset hokiregiooni. Kui rääkida hoki populaarsusest Eestis, siis kas te teate, mitu meeskonda osaleb jäähokis tänavu Eesti meistrivõistlustel?

Viis.

Tegelikult neli ja neist on üks noortekoondis, et oleks lihtsalt võistkondi rohkem kui medalikomplekte.

Kusagilt peab ju alustama. Me peame töötame selle nimel, et Eesti koondis pääseks olümpiale ja mängiks MMil A-divisjonis ehk samal tasemel, kus Venemaa. See on võimalik. Soome rahvaarv on viis miljonit ja nad võidavad Venemaad (viimati noorte MMi finaalis paar nädalat tagasi – J. P.). Läti rahvaarv on veel väiksem (kaks miljonit – J. P.). Teil on ju juba Siim Liivik ja Robert Rooba.

Mis staadiumis on läbirääkimised KHLiga?

Me esitasime kõik nõutud dokumendid, KHL vaatab neid praegu läbi. Ootame KHLi direktorite nõukogu otsust.

Millal see otsus tulla võib?

Kahjuks ei käi see kiiresti. Veel pole millegi üle rõõmustada. Lähiajal kohtume KHLi juhtkonnaga. Maksimaalselt kuu aja jooksul, sest meil hakkab kiire tehniliste tingimuste täitmisega. Me peame veidi halli ümber tegema, et vastata KHLi täpsetele tingimustele. Üldiselt Tondiraba vastab, see on suurepärane areen.

Ja jutt käib ikka liitumisest KHLiga juba uuest hooajast?

Jah, hooajast 2016/2017, mis algab ilmselt augustis.

KHLi asepresident Georgi Kobõljanski ütles detsembri keskel, et tema pole veel näinud Ivese poolt tõsiselt võetavat pakkumist. Kuidas te seda kommenteerite?

Kobõljanski palvel me tegimegi siis kõik oma dokumendid ümber ning esitasime kõik uuesti. Peamine lahtine küsimus on finantsgarantii, mida hakkamegi arutama järgmisel kohtumisel. Meie viimasel kohtumisel KHLis osales ka Ilvese investorite esindaja. See on väikest viisi kinnine ring: raske on saada finantsgarantiid, kui pole otsust vastuvõtmise kohta, aga KHL tahab omakorda selle otsuse tegemiseks saada garantiid.

Oletame, et saate loa mängida KHLis. Kust te mängijate võtate?

Meeskonda kokku panna on kõige lihtsam neist ülesannetest, mis meil on. Mängijad ja treenerid on turul olemas.  Kõige tähtsam on poliitiline otsus, et Eesti meeskond võetakse KHLi. Edasi läheb kõik siis juba nööri mööda.

KHLi praeguste reeglite järgi võib Ilvese eest põhimõtteliselt mängida ka 30 tšehhi, nii et ei pea ühtegi Eesti kodanikkugi meeskonnas olema?

Põhimõtteliselt küll. Praeguste reeglite järgi. (KHLi reeglite järgi võib Venemaa klubides olla kuni viis välismaalast, aga muudes klubides pole mingit välismaalaste piirangut – J. P.)

Mis huvi peaks võimsal ja vaadataval KHLi huvi üldse olema võtta kampa väikese Eesti veel olematut meeskonda?

Me tahame teha eraklubi KHLis. Vene hoki struktuur on selline, et peaaegu kõiki klubisid hoitakse elus regioonide eelarvete toel. Venemaal on sport üldse sotsiaalne poliitika, regioonid kulutavad palju raha spordi toetamiseks ning peavad ülal professionaalseid meeskondi, mis oleksid noortele eeskujuks. On meeskondi, mida toetavad suured riigiettevõtted, ning mõned üksikud, millel on eraomanikud. Näiteks Magnitogorski Metallurg. Tegelikult Metallurg ongi vist ainuke puhtalt eraomanikule kuuluv Vene klubi KHLis.

Me ei otsi Venemaa investoreid. Me ei esinda mingeid poliitilisi huve. See tuleb üks tavaline eraomanikule kuuluv klubi.  KHL laieneb uuele territooriumile Euroopas. Ja kui me vaatame jälle geograafiat, siis Helsingi, Peterburi ja Riia vahel asuv Tallinn januneb meeskonna järele. See on väga mugav logistika meeskondade jaoks.

Investorist veel. Kas see on üks või on neid mitu?

Ma saan aru, et väike grupp, kaks-kolm inimest.

Kas ma sain õigesti aru, et tegemist on Euroopas elavate venelastega?

Igatahes räägivad  nadvene keelt. Nemad tahavad lihtsalt äri ajada, pikaajalist äri. Ma kinnitan, et mingit poliitikat selles projektis mitte mingil juhul ei ole, puhas äri.

Kui KHL võtab Ilvese vastu, siis investorid avalikustatakse?

Loomulikult.

Mulle paistab, et Vene spordimeedias on praegu rohkem seisukohti Ilvese vastu. Legendaarne Vjatšeslav Fetissov oli skeptiline ja tõi näiteks just teie endise klubi Jugra, et kas KHLi on vaja teist sellist klubi, kus eriti ei käida mänge vaatamas. Teine legend Boriss Majorov küsis skeptiliselt, kas Eesti klubi teeb KHLi tugevamaks. Mingi eelarvamus Venemaal ikkagi on Tallinna Ilvese suhtes?

Eelarvamus oli kunagi ka USA hoki kohta, et no kus nad siis seda oskavad! See on väga hea, et on olemas skeptikud, see on väga hea kriitika. Kriitikas sünnib tõde.

Tagasi üles