Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Tipptennise segane seis suure skandaaliga

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Nikolai Davidenko. | FOTO: Scanpix

Eile alanud Austraalia lahtised meistrivõistlused peaksid olema praegu tennisemaailma fookuses, kuid aasta esimest suure slämmi turniiri on varjutamas skandaal, mis väidetavalt puudutab ka mitmeid tippmängijaid. Nimelt teatas eile mitu väljaannet, et juba aastaid on kogutud dokumente, mis viitavad kõrgeimal tasemel toimunud kokkuleppemängudele, ning sohitegemisega olevat seotud ka maailma 50 parema hulka kuuluvad mängijad.

Väljaanded BBC ja BuzzFeed News tõid eile avalikkuse ette tõsise probleemi, millega Rahvusvaheline Tenniseliit on tegelenud juba 2007. aastast, kui esmakordselt pöörati tipptennises tähelepanu kokkuleppemängudele. Toona algatatud uurimise ajendiks oli 2007. aasta augustis Sopoti turniiril toimunud matš venelase Nikolai Davidenko ja argentiinlase Martin Vassallo Argüello vahel. Kindlaks favoriidiks olnud Davidenko võitis esimese seti 6:2, kuid vaatamata selgele soosikukoormale ja heale mängule panustati Betfairi keskkonnas suuri summasid tema kaotusele. Kihlveokontori tegevjuht Mark Davies meenutas, et sai keset mängu telefonikõne, mis andis kohe aimu probleemi tõsidusest. «See oli meie õigusosakonna juhataja ja ta ütles mulle nii: «Praegu on toimumas meie kihlveokontori ajaloo kõige kohutavam matš.»»

Favoriidiks olnud Davidenko, kelle kaotusele üks Venemaa mängurite grupp panustas miljoneid naelu, jättis kohtumise vigastuse tõttu pooleli ning Betfair oli sunnitud kahtlaste asjaolude tõttu astuma enneolematu sammu ning tunnistas kõik mängule tehtud panused kehtetuks. Kuna Rahvusvahelisel Tenniseliidul puudus toona juhtunu uurimiseks vastav üksus, palgati appi Suurbritannia hobuste võidusõite jälgivad uurijad, kes vestlesid mõlema mängija, nende treenerite, toetustiimide ja sugulastega. Kui Venemaa mängija telefonikõnede väljavõtet uurijatel saada ei õnnestunud, siis Argüello telefonist leiti Davidenko nimele salvestatud telefoninumber, kuid sellest hoolimata ei õnnestunud tõestada, et mehed omavahel enne mängu suhelnud olid. Nii vabastati mõlemad mängijad tõendite puudumise tõttu 2008. aastal kahtlustest, kuigi uurimiskomisjon lisas raportisse ka hoiatuse, et nad oleksid rohkemate tõendite hankimise korral võinud jõuda ka teistsugusele järeldusele.

Davidenko ja Argüello matš oligi ATP jaoks esimene samm, et hakata kokkuleppemänge lähemalt vaatlema, ning sellega tegelenud uurija Mark Phillips suutis tuhandete mängude jälgimise järel paljastada kolm kuritegelikku sündikaati, mis tegelesid suuremahuliste pettustega. Phillips avalikustas, et Venemaalt, Põhja-Itaaliast ning Sitsiiliast pärit kurjategijad on suutnud aastate jooksul kokkuleppemängude abil teenida sadu tuhandeid naelu ja kolmest sündikaadist kõige ohtlikumaks hindas Phillips sealjuures Põhja-Itaalias tegutsevaid kurikaelu. Nende panustatud matšide kohta nentis uurija murettekitavalt, et «on väga tõenäoline, et nendes matšides osalenud mängijad on mõlemad kokkuleppega seotud».

Võimalike kihlveopettustega tegelevate sündikaatide kaardistamine polnud aga ainuke uurimiskomisjoni töö vili – 2008. aastal anti Rahvusvahelise Tenniseliidu poolt loodud organisatsioonile (TIU) üle dokumendid, kus toodi välja 28 mängija nimed, keda kahtlustati sohitegemises. Lisaks saatsid uurijad hiljem ATP-le korduvaid teadaandeid kahtlastest mängudest, kuid Phillipsi sõnul oli reaktsioon nende tegevusele äärmiselt üllatav. «Peagi sai selgeks, et nad (ATP – toim) ei tahtnud tegelikult meie nõu seoses selle teemaga või üldse millegagi,» nentis Phillips.

ATP reaktsioon oli seda kummastavam, et komisjoni välja toodud 28 mängijat jätkasid segamatult kõrgeimal tasemel mängimist ning mõned teevad seda siiani – neist kaheksa on osalemas ka eile alanud Austraalia lahtistel. Välja toodud nimede hulgast on 16 kuulunud viimasel kümnendil maailma 50 parema mängija hulka ja nende hulgas on ka mitu suure slämmi paarismängude võitjat.

Dokumentides ära toodud nimed on eile uudise avaldanud BBC-le ja BuzzFeed Newsile teada, kuid neid ei avalikustata seetõttu, et väljaannetel pole olnud võimalik tutvuda mängijate telefoni-, panga- ja arvutiväljavõtetega, seega on võimatu öelda, kas mängijad on ise reaalselt kokkuleppemängude sõlmimises osalenud. Praeguste tennisemaailma tippmängijate arvamus nimede avalikustamise osas on lahku läinud – näiteks meeste esireket Novak Djokovic leidis, et kuna tegemist on aegunud andmetega, ei ole see enam oluline.

«Ma kuulsin selle skandaali kohta, kuid seal räägitakse peaaegu kümme aastat tagasi toimunud mängudest ning mängijatest, kes pole enam ammu tegevmängijad,» sõnas Djokovic. «Praegu pole ühegi tegevmängija kohta tõendeid ning senikaua, kui tõendeid ei ole, jääb kogu skandaal lihtsalt spekulatsiooniks,» lisas serblane.

Meeste esireketile vastupidiselt leidis tennisemaailma hetke kolmas number Roger Federer, et petjad tuleks avalikkuse ette tuua. «Mina tahaksin neid nimesid kuulda, sest siis on see konkreetne ja saab algatada korraliku debati. Saab teada, kas see oli mõni konkreetne mängija? Kas see oli toetustiim? Kes see täpsemalt oli? Kas see toimus aastaid tagasi? Oli see paaris- või üksikmängus osalenud mängija? Millisel suure slämmi turniiril see juhtus?» andis Federer mõista, et need küsimused vajavad vastust, et hoida tennise mainet kõrgel tasemel.

Tekkinud segases olukorras on kriitikud heitnud ATP-le ette, et probleemiga ei tegeleta täie tõsidusega ning kokkuleppemängude sõlmimist proovitakse kinni mätsida. ATP juht Chris Kermode lükkas sellised süüdistused aga tagasi ja andis mõista, et tänapäeva tennises pole sohitegemine probleem. «Rahvusvahelise Tenniseliidu loodud organisatsioon (TIU) lükkab tagasi kõik süüdistused, mis väidavad, et kokkuleppemängud vaikiti maha,» lausus Kermode The Mirrori vahendusel. «BBC ja BuzzFeedi raportid uurivad peamiselt kümmekond aastat tagasi juhtunud sündmusi, kuid meie uurime ka kõige värskemaid juhtumeid, ja oleme seda alati teinud.»

Tagasi üles