Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Epeenaiste ideaalne päev tuli ainuõigel hetkel

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Erika Kirpu jäädvustamas Eesti epeenaiskonna võidupidu. Lisaks talle jäävad pildile Julia Beljajeva (vasakult), Kristina Kuusk ja Irina Embrich. | FOTO: FIE

Eesti epeenaiskonnal oli eile Barcelonas ideaalne päev. Isegi kui üritada tõrvatilka meepotti tilgutada, siis see ei õnnestu kuidagi. MK-etapi naiskonnavõistluses tõusti emotsionaalsete matšide järel poodiumi kõige kõrgemale astmele ja jõuti Rio olümpiapiletile oluliselt lähemale. Boonusena jäid lähikonkurendid kaugele selja taha.

Ankrunaisena suurepäraseid esitusi näidanud Irina Embrich ja peatreener Kaido Kaaberma rõõmustasid enim selle üle, et suurepärane päev tuli välja just siis, kui seda kõige rohkem vaja oli. Barcelona ja Buenos Airese MK-etapid panevad olümpiale pääsevad võistkonnad paika, kuid seni polnud Eesti tiim ennast korralikult käima saanudki.

«Valmistasin ennast ette, et need kaks etappi on väga tähtsad. Oleks väga raske olnud jätta kõike viimase etapi otsustada. See päev jõudis kätte: uskusime võistkonnakaaslastesse ja võitlesime lõpuni,» ütles Embrich.

Koos Julia Beljajeva, Erika Kirpu ja eile neljanda liikme rolli täitnud Kristina Kuuse abiga käis Eesti tiimi jõud üle nii meile ammu peavalu valmistanud maailma absoluutsetest tippudest Rumeeniast ja Venemaast kui ka olümpiaedetabeli lähikonkurentidest Prantsusmaast ja Lõuna-Koreast.

Vana neliku tagasitulek

«Kui meie võidame, siis ei saagi ju teised edukad olla,» naeris Kaaberma ja tõstis lisaks viimaste vahetuste kuningannale Embrichile esile ka teisi. «Kui tahame Rumeeniat ja Venemaad võita, siis peavad kõik lülid tugevad olema. Irina tegi hästi, Julia tõmbas meid matšides Prantsusmaa ja Venemaaga välja ning Erika oli ka hea. Muud polegi öelda, fantastiline esitus.»

Kaaberma tõdes, et kogenud ning Eestile kulda ja karda toonud neliku juurde naasmine osutus õigeks lükkeks. 21-aastane Katrina Lehis on tõusnud teiste naiste kandadele ja individuaalvõistlustes kohati ka Eesti esinumbriks, aga tema nelikusse lülitamine pole loodetud vilju kandnud.

«Sügisel sai vastu võetud põhimõtteline otsus, et vana nelik tuleb uuesti kokku kutsuda. Nii on ja nii see läks. Nende koostöö sujub ja Beljajeva on võistkonnas kindel tegija olnud. Kevadel oli tal probleem jalavigastusega, aga muidu on ta oma koha välja mänginud,» rääkis Kaaberma.

Juulis 36-aastaseks saav Embrich on olnud koondise kauaaegne ühisnimetaja, aga ta ei soovinud erinevaid kooslusi võrdlema hakata. «Ma olen harjunud selles võistkonnas vehklema. Kui võidame, siis näitab see, et nelik on sobilik. Kui toome medaleid, siis tegelikult vahet pole, kes täpselt vehkleb. Mul on lihtsalt nii hea meel, et võitsime, sest see toob rõõmu kogu rahvale.»

Nii 16:11 võit veerandfinaalis Rumeenia üle kui finaalis tulemusega 26:22 Venemaa alistamine olid päris uhked saavutused. Mõlemal juhul jäädi taha, aga otsustavatel hetkedel pidas Eesti koondislaste närv paremini vastu.

Olümpiale lähemale

«Rumeenia ei andnudki alguses meile võimalust torkeid teha ja nad surusid tempo täiesti maha. Igaüks proovis midagi korda saata ja õnneks mõni torge õnnestuski,» meenutas Embrich, kes alustas otsustavat matši Simona Ghermani vastu 5:7 kaotusseisust, aga suutis selle kindlaks võiduks pöörata. «Olin seisundis, kus ei mõelnud, mis edasi saab. Lihtsalt vehklesin nii hästi, kui suutsin,» kirjeldas Embrich pinevaid momente.

Finaalis jäi Eesti esmalt koguni 1:10 kaotusseisu. «Päris utoopiline seis oli korraks. Siis rahunes Venemaa ka vist maha ja Beljajeva tõmbas meid kõigepealt järele ja siis ettegi,» sõnas Kaaberma rahulolevalt.

Pärast väikest arvutamist selgus, et Eesti tõusis olümpiareitingus hoobilt kaheksandalt kohalt neljandaks. Lõplik paremusjärjestus saab selgeks veebruari keskel Buenos Aireses ja seal piisab Eestile olümpiapileti kindlustamiseks 10. kohast.

«Kindlasti andis Venemaa ja Rumeenia võitmine naiskonnale väga palju enesekindlust juurde. Osal võistlustel tekkis naiskonnas väike ebakindlus ja selliseid õnnestumisi on väga vaja. Aga me ei saa enam allahindlusi teha, sest tahame olümpiaks võimalikult kõrge asetuse saada, et seal teekond kergem oleks,» lausus Kaaberma.

Meeste koondise võimalused Riosse pääseda jäid pärast laupäeval lõppenud Heidenheimi MK-etappi vaid teoreetiliseks. Koosseisuga Jüri Salm, Marno Allika, Sten Priinits ja Nikolai Novosjolov vehelnud eestlased jäid Saksamaal 9. kohale, reitingus ollakse neli kohta tagapool.

Kolme nädala pärast Vancouveris peetav MK-etapp oleks seega vaja hädasti võita. Lisaks tuleb loota, et kolme parema hulka ei ole asja ei Ungaril, Tšehhil, Saksamaal, Kasahstanil ega ka Jaapanil. Kogu asja võib ära rikkuda aga Egiptus, kui nad jõuavad järgmisel etapil 16 parema hulka.

Vehklemine

Naiste MK-etapp Barcelonas

Võistkondlik turniir: 1. Eesti, 2. Venemaa, 3. Lõuna-Korea, 4. Hiina, 5. Rootsi, 6. Itaalia.

Individuaalturniir: 1. Mara Navarria (Itaalia) ... 8. Irina Embrich, 9. Julia Beljajeva, 11. Kristina Kuusk, 40. Katrina Lehis, 42. Erika Kirpu, 99. Nelli Paju.

Tagasi üles