Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

ROK: transseksuaalsed sportlased saavad olümpial osaleda operatsioonita

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Olümpiarõngad | FOTO: Scanpix

Vastavalt Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) uutele suunitlustele saavad transseksuaalsed sportlased võistelda olümpiamängudel ja teistel rahvusvahelistel spordivõistlustel soovahetusoperatsiooni läbimata. Lisaks ei ole vaja läbi teha ka varem kohustuslikku kaheaastast hormoonravi.

ROKi meditsiiniametnike sõnul tehakse praeguses süsteemis muudatusi, et käia kaasas tänapäevaste  teaduslike, sotsiaalsete ja õiguslike vaatenurkadega, mis puudutavad küsimusi seoses transseksuaalidega, vahendab The Guardian.

Suunised ei ole ROKi kehtestatud reeglid, vaid pigem soovitused rahvusvahelistele spordialaliitudele, et nad nõu kuulda võtaksid ja kehtestaksid reeglimuudatused juba Rio olümpiaks.

«Ma ei usu, et neid alaliite on palju, kes on oma eeskirjades määratlenud reeglistiku, mis puudutab transseksuaalseid sportlasi,» sõnas ROKi meditsiinikomisjoni esimees dr Richard Budgett. «Suunitlus peaks alaliitudele andma enesekindluse ja stiimuli, et need reeglid paika panna.»

2003. aastal kinnitatud ROKi suunitluse kohaselt pidi transseksuaalse sportlase soovahetusoperatsioonile järgnema vähemalt kaheaastane hormoonravi, et reeglitepäraselt teiste võistlejatega konkureerida. Nüüd ei ole kirurgi sekkumine enam vajalik ja kõik naised, kes identifitseerivad ennast meestena, võivad vabalt osaleda meeste võistlusel.

Meeste olukord on aga veidi keerulisem, sest nemad peavad enne naiste võistlusele pääsemist tõestama, et nende testosteroonitase on vähemalt aasta aega enne võistlust olnud alla seatud piirmäära, milleks on 10 nanomooli liitri koha.

«Oluline on tagada transseksuaalsetele sportlastele võimalus osaleda spordivõistlustel,» seisab ROKi koostatud dokumendis. «Tähtis on säilitada spordi eesmärk, milleks on aus konkurents.»

«Kirurgiliselt anatoomiliste muudatuste nõudmine võistlustele pääsemiseks ei ole ausa võistluse seisukohalt vajalik,» seisab dokumendis. «Lisaks võib see vastuollu minna arenevate seaduste ja inimõigustega.»

Suunised kinnitati juba mullu novembris, kui Lausanne’is kohtusid olümpiakomitee esindajad ja meditsiinieksperdid. «See on teaduslik konsensuse paber, mitte reegel või määrus» lausus dr Richard Budgett. «Suunises on meie antud soovitused meditsiini- ja teaduskomisjonidele.»

Suuniste koostamise juures olnud endine ROKi meditsiinikomisjoni esimees Arne Ljungqvist sõnas, et soovitused on ajendatud seoses maailmas toimuvate sotsiaalsete ja poliitiliste muudatustega. «See on palju suurem sotsiaalne probleem kui varem,» lausus Ljungqvist Associated Pressi vahendusel. «Vaatasime olukorda uue nurga alt. Selliseid juhtumeid on küll vähe, aga pidime sellele küsimusele vastuse leidma.»

Transseksuaalsed sportlased said suuremat tähelepanu eelmisel aastal, kui endine kümnevõistleja ja olümpiavõitja Caitlyn Jenner (endise nimega Bruce) teatas, et on sugu vahetanud.

2009. aastal Berliini MMil naiste 800 meetri jooksus kuldmedali võitnud Semenya sattus meedia tähelepanu keskmesse, kuna tema välimus ja hääletämber on üsna mehelikud. Sootesti teinud Semenya tuli kolm aastat hiljem Londoni olümpial hõbedale.

ROKi suunistes viidatakse ka teistele juhtumitele, kus naissportlaste hüperandrogenism ehk meessuguhormoonide ja testosterooni tase on osutunud liialt kõrgeks. Näiteks sai India sprinter Dutee Chand 2014. aastal võistluskeelu, sest põrus niinimetatud sootestis. Toona 19-aastane Chand pidi vahele jätma nii Briti Ühenduse mängud kui ka Aasia mängud.

Sprinter kaebas Rahvusvahelise Kergejõustikuliidu (IAAF) kohtusse ja sai seal võidu. Spordikohus tühistas Chandi võistluskeelu ja palus IAAFil oma vastavad hüperandrogenismi reeglid kahe aasta jooksul üle vaadata.

Spordi Arbitraažikohtu (CAS) väitel ei suutnud IAAF toona tõestada testi valiidsust ega ka väidet, et kõrge testosteroonitase naistele üldse spordis eelise annab. Kohus andis IAAFile teaduslike tõendite esitamiseks aega 2017. aasta juulini.

Tagasi üles