Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Spordi arendamiseks peab olema ühine agenda

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tarvi Pürn. | FOTO: Tairo Lutter

Üks kahest Eesti spordi uuest tippjuhist on paigas. Kultuuriministeeriumi spordi asekantsleriks nimetatud Tarvi Pürn loodab koos aprilli keskel ametisse valitava Eesti Olümpiakomitee (EOK) presidendiga moodustada spordi juhtimisel integreeritud süsteemi, kus mõlema rollid on selgelt jagatud.

«Sport võidaks sellest, kuid EOK ja kultuuriministeerium ei dubleeriks oma tegevusi, vaid spordi juhtimine oleks võimalikult efektiivne,» leidis Pürn. Tema nägemuses peaksid EOK kanda jääma eelkõige olümpiamängudel osalemise ja nendeks valmistumisega seotud probleemid ning liikumisharrastuse vedamine, ministeeriumi ülesandeks oleks aga tegeleda spordipoliitika kujundamise ja üldise juhtimisega.

«Spordiseaduses on küll kirjas, et sporti juhib kultuuriministeerium, kuid väga oluline on kahe katusorganisatsiooni koostöö: spordi arendamiseks peab meil olema ühine agenda,» lisas ta.

Pürn on asekantsleri kohale teine valik. Möödunud sügisel korraldatud konkursi võitis Priit Ilver, kuid ta loobus viimasel hetkel sellest tööst, eelistades Audentese spordikooli juhi kohal jätkamist. Kultuuriministeeriumil ei jäänud muud üle, kui korraldada uus konkurss.

«Esimesel konkursil ma ei osalenud, lihtsalt ei jõudnud oma sisemise analüüsiga nii kaugele. Töökoha vahetus on kaalukas samm,» tõdes Pürn, kes on 12 aastat töötanud võrkpalliliidus. Neist viimased kuus ja pool aastat juhtis ta peasekretärina iga päev organisatsiooni tegevust. Pürni sõnul jõudis ta nii pikkade aastate jooksul oma spordiala kõrvutada ja võrrelda ka teiste aladega. See aga tähendab Eesti spordis valitsevate probleemide tundmist.

Pürn kuulus ka nende inimeste hulka, kes tegelesid Eesti spordi arengustrateegia väljatöötamisega. Selle töö tulemusena on tal olemas selged pidepunktid, kuidas ja mille suunas spordi asekantslerina töötada.

Spordirahvas on korduvalt viidanud, et sport on kultuuriministeeriumis vaeslapse rollis. Peale asekantsleri töötab spordiosakonnas veel vaid kaks spetsialisti. Eesti spordi juhtimiseks on seda selgelt liiga vähe. Pürni hinnangul ei maksa aga osakonna suurenemist oodata.

«Loomulikult leiaks üks või kaks lisainimest tugevat rakendust, kuid teadupärast ei soovita riigiasutustes töötavate inimeste arvu suurenemist,» nentis ta. «Seepärast ongi spordi juhtimisel eriti oluline mitme katusorganisatsiooni omavaheline koostöö. Kui teha seda tööd integreeritult, pole oluline, kummas organisatsioonis töötab rohkem inimesi.»

Pürni hinnangul tuleks vaadata, kus on ühe või teise teemaga tegelemiseks rohkem kompetentsi. Kuigi ta ise on aastaid töötanud võrkpalliliidu juhina, ei poolda ta kellegi liigutamist võistkonna- või üksikalade inimeseks. «Oma uuel ametikohal pean tegelema kõigi spordialade probleemidega,» märkis ta.

Sõna «koostöö» tõuseb Pürni jutust selgelt esile. Ta tõi näiteks möödunud aastal meeskonnaalade pihta eriti valusalt löönud stipendiumite teema. «See pani meeskonnaalad ja individuaalalad eri olukordadesse. Koostööd tehes olnuks lihtsam asjadesse selgust tuua,» tõdes ta.

Pürn asub ametisse 21. märtsil. Seega on tal sisuliselt terve kuu, et leida võrkpalliliitu endale järeltulija. Oma lahkumises ta probleemi ei näe. «Alaliidus on piisavalt tugevad spetsialistid ning küllap kerkib üles ka mõni selline inimene, kes sobib uueks juhiks,» sõnas ta.

Võrkpalliliitu vedades polnud Pürn ülemäära domineeriv. Ka uues ametis ei saa temast sellist meest, kes põrutaks ministeeriumis rusikaga lauale ja ütleks, et see või teine asi on nii, nagu mina ütlen. Selleks polevat tal piisavalt võimu.

«Spordi asekantsleri ülesanne on anda professionaalset ja asjatundlikku sisendit, mille põhjal saaksid minister ja valitsus langetada otsuseid,» selgitas Pürn oma tulevast rolli. Asjade lõplik läbisurumine ei kuuluvat enam tema kompetentsi. «Ministeeriumi spordiosakond peab tegutsema nii, et koostatud ülevaated ja analüüsid oleksid spordile kasulike otsuste langetamiseks piisavad.»

Pürn tõi oma tööülesannetena välja ka ministeeriumi kaudu rahastatavate riiklike programmide rakendamist, arvukate tegevuste elluviimist saavutusspordi, noortespordi, harrastusspordi, maakondliku spordi ja spordi tugistruktuuride tasandil ning valdkonnaga seotud strateegiliste dokumentide ja õigusaktide koostamist.

Tagasi üles