Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Nabi loodab jõuda elu parimasse vormi, aga kas sellest piisab?

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Heiki Nabi (vasakul) kaotas Riia EMi veerandfinaalis Valgevenet esindavale grusiinile Ioseb Tšugošvilile, kes on eestlasest tunduvalt jämedam. Taolisi maadlejaid on päris palju ja Nabil on nende vastu raske. | FOTO: Tairo Lutter

Kreeka-Rooma maadluse raskekaalu Londoni olümpiahõbe Heiki Nabi piirdus Riia EMil laupäeval 10. kohaga. Konkurendid tunduvad liiga tugevad, et neid liigutada, ja eestlase trump – vastupidavus – ei pruugi teda piisavaltaidata. Nabi usub kõigest hoolimata, et pääseb esmalt Rio olümpiamängudele, teeb seal tegusid ning suudab raskekaalu tipus püsida veel aastaid.

30-aastase Nabi edutee sai otsa veerandfinaalis, kus ta kaotas Valgevenet esindavale grusiinile Ioseb Tšugošvilile 0:3. Tšugošvili on tüüpiline raskekaalu maadleja, kes mahub napilt 130-kilose kaalupiiri sisse, samal ajal kui hoopis atleetlikuma välimusega Nabi kaal kõigub 115–118 kg vahel. Mida aeg edasi, seda raskem on Nabil n-ö kõhuga maadlejatele vastu saada.

Rio valiksõela võiks Nabi ikkagi läbida, sest aprillis ja mais toimuval kõigil kolmel kvalifikatsiooniturniiril läbikukkumiseks on ta liialt stabiilne. Aga mida teha olümpial? Ja eriti siis, kui Nabi satub tugevamasse tabelipoolde? Kahekordne maailmameister loodab, et tema võhm käib vastastest üle. Just nii juhtus kaheksandikfinaalis tundmatu ungarlase Armin Majorosiga kohtudes, aga tema pole õige proovikivi.

Segas väike ebakindlus

«Matši esimesel poolel pean suutma olla nendega võrdne või natuke parem. Hiljem, kui nad väsivad ja lähevad märjaks, pean tempot aina tõstma. See peaks olema minu stiil. Kohe alguses ei saa vastastele samas suure hooga peale minna, sest nad on tugevamad ja raskemad ning see võib mulle saatuslikuks saada. Hästi oluline on oma stiili pealesurumine. Pean kogu aeg proovima oma tõmbeid-lükkeid, nii et vastane mõtleks mulle, mitte mina talle,» kirjeldas Nabi edu valemit. Sel nädalal algavas Valgevene laagris püüabki ta aimu saada, kas on lõpuspurdiks võimeline.

EM polnud Nabi jaoks kaugeltki kõige tähtsam võistlus ja seega keskendus ta pigem detailidele. «Tahtsin näha, mis seisus on mu parterikaitse. Selgus, et juhul kui mind suudetakse üles tõsta, ei ole see hea. Aga füüsiline vorm oli okei ja põhi ei tohiks väga vilets olla. Kui ma oleks kaks matši veel maadelnud, siis oleksin need ära kestnud. Nüüd on vaja veel aktiivsem olla ja matši ajal kogu aeg tampi peal hoida. Riias tundsin ennast veel pisut ebakindlalt ja vahel hakkasin endas kahtlema,» selgitas ta.

Nabi matšides saavad tavaliselt otsustavaks väikesed nüansid, mis jäävad kõrvaltvaatajale märkamatuks. Efektseid heiteid ei näe kummaltki poolt ja kui Nabi suudab parteris olles ennast vastu maad suruda, siis on võiduvõimalused kohe palju suuremad. Hoopis ilmsem on see, et Nabil on vaja vähemalt sama head füüsilist vormi kui seni karjääri kõige edukamal 2013. aastal, mil ta tuli maailmameistriks. Tõsi, toona võisid maadlejad kaaluda kuni 120 kilo ja eestlasel oli seega lihtsam.

«Täpseid teste pole veel teinud, aga kehaliselt peaks ma olema umbes sama hea kui toona. Kuu aja pärast oleks vaja olla kindlasti 2013. aastaga võrdne või isegi parem. Praeguse seisuga tundub nii ka minevat,» oli Nabi optimistlik.

Jätkab ka pärast olümpiat

Eurooplastest on olümpiakoha saanud juba neli raskekaallast, nii et aprilli keskel Belgradis peetaval Euroopa Rio kvalifikatsiooniturniiril on supp pisut lahjem kui EMil. «Jah, see eelis on tõesti, aga vahel on seal kohal isegi rohkem võistlejaid kui EMil ja kõigil on selge siht silme ees,» jäi Nabi esialgu tagasihoidlikuks. Belgradis saavad olümpiapääsme finalistid, esimesel maailma kvalifikatsiooniturniiril Mongoolias on õnnelikke kolm ja teisel korral Türgis taas kaks. Nimekiri läheb lukku 8. mail.

Raskekaalus võivad ilma teha ka vanemad mehed ja ka Nabi loodab, et suudab nooremate konkurentiga veel aastaid sammu pidada. «Noori tuleb palju peale ja nad arenevad kogu aeg edasi. Aga ma ei mõtle veel sellele, millal mu karjäär lõppeda võiks. Viimastel aastatel on üldiselt kõik hästi olnud ja kui midagi hullu ei juhtu, siis maadlen ikka edasi,» rääkis Nabi tulevikuplaanidest.

Eesti paremuselt teine Kreeka-Rooma maadleja, Londoni olümpia ja 2014. aasta MMi kaheksas poolraskekaallane Ardo Arusaar alistus kaheksandikfinaalis türklasele Cenk Ildemile pingelises heitluses 2:3.

«Viimase 30 sekundini oli kõik okei. Juhtisin, aga olin väsinud ja tegin väikese vea. Hakkasin liialt edu hoidma ja vajusin liiga kaitsesse. Oli moment, kus andsin türklasele pea kinni ning jäin ootama. Vaatasin, et ega ta sealt midagi väga ei tee, ja lasin korraks lõdvaks. Ta lükkas mu jalad matti kinni, sai selja taha, lükkas mu kõhuli ja nii oligi kaks punkti läinud,» rääkis Arusaar pettunult.

Pühapäeval lõpetasid Silver Tögen (–71 kg) 20. ja Alo Toom (–85 kg) 13. kohaga.

Maadluse EM Riias

Kreeka-Rooma maadlus

Meeste poolraskekaal (–98 kg): 1. Nikita Melnikov (Venemaa), 2. Artur Aleksanjan (Armeenia), 3. Aliaksandr Hrabovik (Valgevene), 3. Cenk Ildem (Türgi) ... 13. Ardo Arusaar.

Meeste raskekaal (–130 kg): 1. Riza Kayaalp (Türgi), 2. Oleksandr Tšernetski (Ukraina), 3. Ioseb Tšugošvili (Valgevene), 3. Johan Euren (Rootsi) ... 10. Heiki Nabi.

Tagasi üles