Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ravi, rumalus või nahaalne dopingu tarvitamine?

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Pisarates Therese Johaug pressikonverentsil enda positiivsest dopinguproovist rääkimas. | FOTO: Scanpix

Norra suusatajate puutumatu staatus on kõikuma löönud. Eile jõudis avalikkuse ette uudis, et Norra suusaäss Therese Johaug andis septembris positiivse dopinguproovi. Lühikese aja jooksul oli see juba teine avalikuks saanud Norra suusataja patustamine – suvel sai teatavaks Martin Johnsrud Sundby vahelejäämine.

Therese Johaug | FOTO: Scanpix

Nagu dopingulugude puhul tavaks, üritati ka seekord jätta muljet, nagu poleks sportlane ise midagi valesti teinud.

Positiivseks osutunud proov näitas anaboolsete steroidide hulka kuuluva klostebooli tarvitamist. Seletus oli norralastel aga kohe varnast võtta: suusakoondise arst Fredrik Bendiksen kinnitas, et andis suusapiigale päikesepõletuse saanud huulte raviks Trofotermini kreemi. Selle üks komponent ongi kurikuulus klostebool.

28-aastane olümpiavõitja ja seitsmekordne maailmameister Johaug ütles, et usaldas suurte kogemustega arsti. Samas näib võimatu, et arst polnud teadlik, milliseid aineid päikesekreem sisaldab.

Positiivseks osutunud proov näitas anaboolsete steroidide hulka kuuluva klostebooli tarvitamist.

«Iga ravimiga käib kaasas infoleht. Seal on väga täpselt kirjas, mida see sisaldab,» sõnas Eestiolümpiakoondise arst Mihkel Mardna. Samas pidas Mardna õigeks olla Johaugi juhtumile hinnangute andmisel vaoshoitud. Juhtunu asjaolude kohta pole lihtsalt täpsemat teavet.

Mardna lisas, et positiivse dopinguproovini võisid tema arvates viia kaks asja: kas äärmine lohakus ja rumalus või keelatud aine teadlik ja sihipärane kasutamine.

«Klostebool moodustab sellest salvist väga väikese osa ning huulele pannakse salvi vaid näpuotsaga. Selleks et selle kasutamine annaks dopingukontrollis positiivse tulemuse, tuleks seda kasutada suures koguses,» selgitas Mardna. «Ega ta seda kreemi söönud ega pesnud sellega hambaid.»

Pealegi olevat tegemist ainega, mille kasutamise jäljed kaovad organismist suhteliselt kiiresti. Johaug andis positiivseks osutunud võistlusvälise proovi 16. septembril. Norralaste väitel kasutas Johaug saatuslikuks osutunud kreemi kümmekond päeva ning lõpetas selle tarvitamise päev enne proovi andmist…

Eesti Antidopingu kõneisik Kristjan Port pidas norralaste vabandust originaalseks. «Seksi ja suudlemise juhtumeid, millega asju seletatakse, on küllalt kuuldud. Siin on asi aga läbimõeldud ja skeem võib olla usutav,» arutles ta.

Üks on kindel: Johaugil oli treeningulaagris olles huultega tõepoolest probleeme. Seda kinnitab eile Norra meedias levinud foto.

«Sain laagri kolmandal päeval päikesepõletuse ning mu alumine huul oli väga valulik. See pragunes ning ka veritses,» kirjeldas pisarais Johaug kuutaguseid sündmusi eile pressikonverentsil. «Sain arstilt kreemi, et ravida päikesepõletust. Paljud teist, kes täna siin istuvad, olid ka Livigno laagris ning nägid, et mul oli suur probleem.»

Johaug olevat enda sõnul arstilt küsinud, kas tohib seda kreemi kasutada, ning sai vastuse, et selles pole keelatud aineid. Esmalt olevat Johaug kasutanud teist kreemi, kuid alates 4. septembrist võttis arsti soovitusel kasutusele Trofotermini.

Arst võttis juhtunu eest kogu vastutuse oma õlule. «Mulle on nüüd esmatähtis, et Therese ei saaks karistada, kuna mina olin see, kes kinnitas talle, et selle kreemi kasutamine on lubatud,» rääkis Bendiksen.

Johaugi karistus sõltub paljuski sellest, kas FISi distsiplinaarkolleegium usub pealtnäha muinasjutuna paistvat põhjendust või mitte.

«Automaatselt saab Johaug nelja-aastase võistluskeelu,» selgitas Port. «Seejärel sõltub kõik sellest, kas leitakse, et ta on süüdi olev pool ja kas ta aitab juhtumi lahendamisele kaasa. Kui ta seda teeb, võidakse karistus vähendada väga väikseks.»

Kui norralanna karistus osutub väga leebeks ja rahvusvaheline dopinguagentuur (WADA) pole sellega rahul, on tõenäoline, et asi läheb edasi rahvusvahelisse spordikohtusse.

Pärast Johaugi positiivse dopinguproovi uudise avalikustamist kutsuti eile kokku pressikonverents. Nagu positiivse dopinguproovi andnud sportlaste pressikonverentsidel ikka, võis näha pisaraid ning südantlõhestavaid sõnavõtte sellest, et sportlane pole süüdi ning tegemist on vaid asjade halva kokkulangemisega.

Aeg näitab, kas sellest etendusest ja arsti dzotile viskumisest oli ka Johaugile reaalselt kasu. Port usub, et otsus langetatakse kiiresti. «Osapooled on üles tunnistanud, et selline asi juhtus,» märkis ta ja lisas, et antidopingu koodeksi eesmärk ongi panna sportlased dopinguametnikega koostööd tegema.

Therese Johaug

  • Sündinud 25.06.1988.
  • Norra suusataja.
  • Olümpiamängudelt võitnud kulla, hõbeda ja pronksi.
  • Seitsmekordne maailmameister. Lisaks võitnud MMilt hõbeda ja kolm pronksi.
  • Kahel korral võitnud hooaja kokkuvõttes maailma karika.
Tagasi üles