Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Uudne olukord suunas tartlased õigete otsusteni

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Tartu korvpallimeeskond | FOTO: Kristjan Teedemaa

Täna Euroopa tugevuselt neljanda eurosarja mänge alustav BC Tartu peab tänavu hakkama saama kõhnema rahakotiga. Odavamate leegionäride ja harjumatult väikese meeskonna kõrval on sellel ka oma positiivne pool. Varasemast tugevamalt seotakse end oma järelkasvumeeskonnaga, mille mängijad käivad vajadusel täitmas esindusmeeskonna tühje auke.

Kindlasti kuulub Tartu noormängijaid koosseisu ka täna, kui võõrustatakse Austria meeskonda Redwell-Gunnersit. Endiselt ei saa Tartu poolel mängida vigastatud Kent-Kaarel Vene ja Kristen Meister, suur küsimärk ripub põlvevigastusega kimpus oleva Venkatesha Joisi kohal. Kuigi selget pilti pole peatreener Gert Kullamäel ka alles mõni päev tagasi meeskonnaga liitunud Forrest Robinsonist.

Kullamäe soovib, et Jois tuleks täna veel platsile. Pikemas perspektiivis pole aga kindel, kas temaga enam üldse arvestada saabki. Tartusse saabudes suutis ta ilmselt oma põlvehäda varjata, kuid nüüdseks on selge, et teda vaevab väga tõsine kõhrevigastus.

Küsitav on ka Robinsoni võime meeskonda aidata. Pühapäeval näidati talle treeningul liikumisi, eile püüti neid kinnistada. Mullu Küprose liigas pallinud mehe taseme kohta ei oska aga treenerid veel suurt midagi öelda. Pigem on tegemist suurest vajadusest tingitud riskiostuga.

Ettevaatlikuks teeb teadmine, et 208 sentimeetri pikkuse mängumehe tugevaim relv on kolmepunktivise ning näiteks lauapallide hankimine ei kuulu tema parimate omaduste hulka. Seega on raske loota, et Robinsonist oleks suurt kasu korvialuses võitluses. Samas on meeskonda pikkust hädasti vaja, sest ainult Janar Taltsi ja Dominikas Milkaga pole eurosarjas suurt midagi teha.

Kui Robinson ei peaks Tartule üldse sobima, on kahe nädala jooksul võimalik tema teenetest loobuda.

Tänane vastane toetub Kullamäe sõnul viiele ameeriklasele ja ühele Serbia passiga mängijale ning tema tase ja mängustiil olevat sarnased Meistrite liigas tartlaste vastasteks olnud Hollandi ja Taani meeskondade omaga. Tartu jaoks paras tase. Seepärast ei soostunud Kullamäe ka FIBA EuroCupi nime kandvat turniiri mudaliigaks nimetama. Alagrupi kolmas liige on Prantsusmaa eliiti kuuluv Pau Orthez ning sellega on kõik öeldud.

«Sel aastal on meie jaoks paljud asjad teistmoodi – treenerite ja vanemate mängijate jaoks tähendab see täiesti uut olukorda. Seepärast ei pane ma meeskonnale peale suuri pingeid,» rääkis Kullamäe. «Ma ei mõtle praegu pikalt ette, vaid võtan asju üks päev ja üks mäng korraga. Meil on küll kolmene alagrupp, kuid ma pole mõteolnud isegi selle peale, kui hea või halb see on. Selge on see, et meie jaoks on selles sarjas taset küll ja küll.»

Kullamäe nentis, et Tartu meeskonna tänavune koosseis on tippsarja jaoks õhuke. Kuid just see on sundinud esindusmeeskonda tegema tihedamat koostööd järelkasvuga. Tartu on Eesti korvpallis esimene klubi, kus meistriliiga ja esiliiga meeskondade vahel valitseb sünergia.

«Püüame teha senisest tihedamat koostööd. Esiliiga meeskonna peatreener Raido Rebane on meie liikumised endale selgeks teinud ja õpetab neid ka oma mängijatele. Kui esiliiga juurest tulid noored poisid meie trenni, olid neil põhimõttelised asjad selged,» rääkis Kullamäe.

Peatreeneri sõnul liiguvad asjad loomulikku rada, nii et esindusmeeskonnal on võimalik tuua esiliigas mängivast duublist  vajalikul hetkel enda juurde uusi mängijaid. Probleem olevat vaid selles, et esiliiga meeskond koosneb tänapäeva korvpalli mõistes peamiselt tagameestest. Korvi alla pole sealt kedagi võtta.

Terve noorte põlvkonna maast madalast üles kasvatanud Rebane tunneb asjade sellise käigu üle head meelt. «Need poisid, kes kümme aastat tagasi siin alustasid, on nüüd jõudnud sellisesse ikka, et lõpuks on meil omad kasvandikud, keda saab esindusmeeskonna juurde liita,» tõdes ta. «Meil on põhimeeskonna treeneritega tihti arutelud, kes millises trennis osaleb ja kes vajab puhkepäeva. Kui Kullamäe ütleb, et vajab kedagi oma trenni, saan mina omakorda alt kedagi juurde võtta.»

Rebase kõrval on esiliiga meeskonna abitreener veel pisut rohkem kui aasta tagasi Eesti koondise tsentriks olnud Joosep Toome. Meeskonnas on tehtud ka väike puhastus: mänguvõimalust pakutakse oma noortele, kõige kogenumate pallurite vanus jääb 20 eluaasta kanti.

Noorte edutamine on küll hea ja Eesti korvpallile kasulik, kuid kahe tiimi vahel on asjade sobitamisel ka oma raskused. Juba kolmapäeval alustab duubelkoosseis mänge Eesti meistrivõistluste esiliigas ning plaane tehes peab arvestama ka sellega.

Tagasi üles