Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Uus ring algab, olümpiat taga ei nuteta

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Kaido Kaaberma. | FOTO: Tairo Lutter

Olümpiamängude pinge on lahtunud. On puhatud, koosolekuid peetud ja uueks tsükliks ettevalmistust alustatud. Nädalavahetusel antakse esimene korralik avalöök ka võistlusrajal. Jutt käib Eestinaiste epeevehklemise koondisest ja esimest korda naistele mõeldud MK-etapist Tallinna Mõõk. Kõik algab otsast peale.

Rio olümpial neljanda koha saanud Kristina Kuusk, Irina Embrich, Julia Beljajeva ja Erika Kirpu astuvad kodusel MK-etapil publiku ette. | FOTO: Tairo Lutter

«Võtsime olümpiateemad kokku ja panime algava hooaja plaanid paika paar nädalat tagasi,» rääkis naiste vehklemiskoondise peatreener Kaido Kaaberma. Lisaks peatreenerile ja sportlastele osales arutelul ka Haapsalu vehklemise hing ning mitme koondislase isiklik treener Helen Nelis-Naukas. Ülejäänud individuaaltreenerid jäid eemale. «Koosolekul räägitu oli konstruktiivne ja asjalik. Jõudsime asjades ühisele meelele,» lisas Kaaberma.

Ilmselt polnud vehklemisliidu nii-öelda peavoolumõtetega tihti opositsioonis oleval Nelis-Naukasel seekord kriitikaks põhjust, sest kodusel MK-etapil pääses pühapäevases võistkonnavõistluses osalevasse Eestikoondisse kaks tema õpilast.

Et emotsioonid neljanda kohaga lõppenud olümpiavõistluse järel on lahtunud, näitab seegi, et tippsportlasena tuleviku suhtes kahtleval seisukohal olnud Embrich valmistub hooajaks täie tõsidusega. Sportlikus mõttes ei kavatse grammigi järele anda ka ükski teine meie tippvehkleja.

Kaaberma sõnul ei nuta naised olümpiat taga ning uut nelja-aastast tsüklit alustatakse puhtalt lehelt. «Olümpia oli ju ikkagi vaid üks võistlus, elu ei jää sellest seisma. Naised ise jäid olümpiaga rahule ja nüüd on nad juba uue hooaja lainel,» tõdes peatreener.

Kaaberma sõnul oli koondise koostamise põhimõte lihtne: valituks osutusid koduse edetabeli neli esimest. Seega vehklevad hooaja esimesel MK-etapil naiskonnavõistluses Irina Embrich, Kristina Kuusk, Erika Kirpu ja Katrina Lehis. Mäletatavasti oli just 21-aastase Lehise Rio olümpialt eemale jätmise ümber rohkelt vaidlusi ja isiklikke solvumisi.

Tänavuses edetabelis on aga Lehis Embrichi järel teisel kohal ning koondisse oleks ta mahtunud igal juhul. Nimelt näeb koondise koostamise süsteem ette, et edetabeli kahele esimesele on koht tagatud. Ülejäänud kaks valib peatreener. Kuigi pärast olümpiat oli õhus ka võimalus, et süsteemi muudetakse, jätkub tegelikult kõik vanaviisi. Vähemalt esialgu langeb peatreeneri valik kokku edetabeliga.

Nimetatud nelikule järgnevad Nelli Paju ja alles kuuendal kohal olümpianelikusse kuulunud eksmaailmameister Julia Beljajeva. Tallinna turniiri reedel ja laupäeval peetavale individuaalvõistluses on neile kahele nagu ka veel paljudele teistele Eesti vehklejatele koht tagatud. Seega puudutab koondisse pääsemine ainult pühapäevast võistkonnavõistlust.

Oktoobri keskel viibis koondis treeningulaagris Poolas ning Kaaberma sai selle käigus naiste hetkeseisust teatud ülevaate. Kõige suuremad küsimärgid on Kirpu kohal, kes pärast olümpiat on viibinud peamiselt Eestist eemal. Ta on ka ainus, kes pole osalenud seni toimunud kahel väiksemalt edetabelisse punkte andval võistlusel. Neljandat kohta hoiab ta veel eelmise tsükli punktidega.

Kaaberma on teinud luuret esimese võistluse vastaste kohta ja teab, et näiteks Rumeenia tuleb Tallinna ilma liidriteta. Samas olevat aga Itaalia, Venemaa ja Hiina kohal parimas rivistuses. Olenemata vastastest kavatseb Kaaberma anda võistkonnavõistluses võimaluse kõigile neljale naisele.

«Olen ka varasematel aastatel andnud tsükli alguses kõigile võimaluse rajale minna ja isegi viimaseid matše pidada. Lihtsalt tiitlivõistlustel on see jäänud Embrichi ülesandeks,» selgitas peatreener. «Saame rahulikult tegutseda, pinget peal ei ole. Pole nii nagu möödunud hooajal, kui pidime olümpiale pääsemiseks kindlasti võitma. Kui võidame, on hästi, kui ei, pole ka midagi lahti.»

Tagasi üles