Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Matemaatikaeksamilt eritranspordiga finaalmatšile

Vaata ka Postimehe videolugu!

KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje

Täna hommikul kell 10 alustab Carl-Eric Uibo Võrus matemaatika riigieksamit, mis lõpeb 15.30. Kolm ja pool tundi hiljem tuleb abituriendil juba käsipalliplatsil Eesti meistri tiitli nimel võidelda. Sihid on kõrged mõlemal rindel.

«Muidu käib õppimise ja käsipalli ühitamine kenasti, sest neljast said tunnid läbi ja Serviti trenn algab seitsmest, ent eksamiperiood on keerulisem. Pea ju kooliasju täis ja kartsin esimese finaalmängu eel, kas saan hakkama. Aga proovisin mõtted mujale viia ja õnnestus,» meenutab Uibo matši, kus tema viiel väraval oli Serviti 23:21 võidus määrav roll.

Paar minutit pärast üleeilset lõpusireeni möönis kõrvuni naeratav Uibo, et sai hakkama karjääri parima esitusega. Noormehe tänane eesmärk number üks on saavutust korrata. Aga mitte palliplatsil – kuigi ka see oleks tore! –, vaid matemaatikas.

Eksamitulemused peavad olema piisavalt head, et võimaldaks keskkooli lõpetamise järel asuda plaani A (õppida personaaltreeneriks) või plaani B (õppida füsioteraapiat) teostama. Samas soovib Uibo ka käsipallis «kuhugi kõrgemale tasemele» jõuda. Kui kõrgele? Kas Bundesliga, kus pallib Põlva käsipalli priimus Mait Patrail, on utoopia? «Ei oskagi öelda…» kostab 18-aastane noormees.

Paralleelid samas vanuses juba Serviti liidrirolli kandnud Patrailiga on praegu tõesti meelevaldsed, sest Uibo rolliks on esialgu jokker. «Kasutan teda kogu aeg pingilt. Vahel Carl-Eric ebaõnnestub, ent esimeses finaalis tuli väga hästi välja. Ega vastane olnud tema jaoks ilmselt valmistunud kah, vaid eeldas suuri tegusid pigem meie kogenenumatelt meestelt,» märgib Serviti peatreener Kalmer Musting muheledes. Treenerit ei tee ju miski rõõmsamaks kui ise üles kasvatatud noormängija vägev esitus otsustaval hetkel.

Piiratud rolli põhjuseks on Uibot 2015. aasta sügisel tabanud ränk põlvevigastus. Noortekoondisega Vilniuses turniiril viibides purunesid üpris süütus mänguolukorras eesmine ristatiside ja menisk. Mõni kuu hiljem tuli meniskit veel teist kordagi opereerida. Nüüd on tervis korras, aga võhma taastamiseks kulub aega, seetõttu tulebki igas mängus piirduda mõnekümne minutiga.

Kolmapäeval piisas sellestki, et Kehrale ohtrasti meelehärmi valmistada ja demonstreerida publikule mitmekesist viskearsenali. Kord madalalt, kord kõrgelt, kord sirgjooneliselt, kord salakavala viivitusega. Nõnda need pallid Kehra väravasse jõudsid. «Eks mul ole lemmiknurk olemas, kuhu visata eelistan, aga väravavahid juba teavad seda. Seetõttu tulebki varieerida. Erinevad variandid olen ise välja nuputanud,» sõnab Uibo.

Perekonna esisportlase tiitlit Carl-Eric (vähemalt praegu) enda omaks pidada ei saa, sest tema vanem vend on 2015 Pekingi MMil kümnevõistluses 10. koha saanud Maicel Uibo (isiklik rekord 8356 punkti).

Korraks proovis Carl-Eric vanema venna eeskujul ka kergejõustikku ja jõudis odaviskes lähedale noorteolümpiale pääsemisele, aga 30 sentimeetrit jäi ikkagi normist puudu. Hingele on käsipall aga alati lähedasem olnud. «Mulle meeldib, et saab koos sõpradega mängida ja pulli teha. Võistkonnaalaga tegeleda on ikka toredam,» sõnab Uibo.

Ent kolmapäevasele viskekontserdile ladus Uibo siiski põhja – vähemalt osaliselt – kergejõustikustaadionil. Nimelt käis ta talvel 20 päeva Bahamal vanema venna pulmas (Maicel Uibo abiellus 400 m jooksu olümpiavõitja Shaunae Milleriga), kus sai ka korralikult trenni rügatud. «Eesti kliimas andis vigastada saanud põlv tunda. Aga Bahamal tegime vennaga iga päev trenni, probleeme polnud ja koju naastes oli põlves hoopis tugevam tunne,» räägib Uibo ja sülitab igaks juhuks kolm korda üle õla.

Kui matemaatikaeksam tehtud, ootab Uibot eritransport, mis ta pool tundi varem Põlvast välja sõitnud meeskonnale Kehrasse järele sõidutab. Jokker ei tohi ju mängult puududa!

FAKTIKAST

Carl-Eric Uibo

Sündinud 26. juunil 1998.

Põlva Serviti käsipallimeeskonna paremakäeline tagamängija.

Eesti meister 2016 (hooaeg katkes vigastuse tõttu novembris).

Tagasi üles