Sinu brauser on natuke ajast maha jäänud. Et kõik töötaks, nagu vaja, palun uuenda enda brauserit.
Küpsised aitavad meil teenuseid edastada. Meie teenuseid kasutades nõustute sellega, et kasutame küpsiseid. ROHKEM INFOT >
Postimees 160 Juubeli puhul loe seda lugu tasuta!

Ameeriklaste leplikkus päästis olümpia

1
KOMMENTEERI PRINDI ARTIKKEL
Saada vihje
Pariisi mängude makett. | FOTO: FABRICE COFFRINI/AFP

Viimastel aastatel ei ole olümpiamängude korraldamiseks just tormijooksu olnud. Euroopa linnad on loobunud varasemas või hilisemas faasis. Nüüd tegi Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) kokkuleppe kahe linnaga – Pariisi ja Los Angelesega – ja kindlustas nii 2024. kui 2028. aasta mängude toimumise ilma tüütu protsessita.

Viimasel ajal on lisaks olümpiale ka jalgpalli maailmameistrivõistlusi korraldatud või korraldatakse väljaspool Euroopat, nõrga demokraatiaga riikides – Venemaal, Brasiilias ja Lõuna-Aafrikas – või kus on lihtsalt väga palju raha – Aasias ja Lähis-Idas.

2022. aasta taliolümpiat tahtsid esialgu korraldada mitmed riigid, ent üksteise järel loobusid austerlased, šveitslased, rootslased ja poolakad. Inimesed olid vastu, sest suurejooneline spordipidu on ülikallis lõbu.

Oslo oli viimane loobuja ja selle järel jäid kandideerima Peking ja Almatõ, korralduse sai Hiina hiigellinn.

Lõuna-Aafrika Vabariigis peeti jalgpalli MM 2010. aastal, 2014. aastal toimus taliolümpia Venemaal Sotšis, 2014. jalgpalli MM Brasiilias ja 2016 olümpia samuti Brasiilias.

Järgmised taliolümpiamängud peetakse teatavasti tuleval aastal Lõuna-Koreas Pyeongchangis, 2018. aasta jalgpalli MM Venemaal. 2020. aasta suvemängud on Jaapanis Tokyos ja 2022. talimängud Pekingis, sama aasta jalgpalli MM aga Kataris.

Nii on Pariisis peetavad mängud üsna erakordne sündmus. Tänada võib ameeriklasi. ROKi president Thomas Bach tegi Pariisi ja Los Angelesega üsna tavapäratu kokkuleppe, sest viimaste aastate loobumised tegid ROKi ettevaatlikuks.

Nimelt teatas ROK, et teeb 2024. ja 2028. aasta suvemängude korraldajad teatavaks samal ajal. Alguses kandideerisid 2024. aasta korraldusele veel Budapest, Rooma ja Hamburg, ent kõik kolm loobusid ja järele jäid Pariis ja Los Angeles.

Ent Pariis oli nõus vaid 2024. aasta mängudega, sest maa-ala, kuhu olümpiapark planeeriti, oli võimalik kasutada vaid selle ajani, pärast OMi läheb see arendajate kätte. Nii nõustusid ameeriklased neli aastat hiljem suveolümpiat korraldama. Sõlmitud leping ratifitseeritakse septembris Limas. «Oleme kindlad, et suudame kolmepoolselt jõuda hea lahenduseni ja luua kõigi jaoks positiivse lahendi,» kommenteeris Bach.

ROK nägi seega head võimalust, et mõlemad mängud saavad kindla peale ja suuremate jamadeta korraldatud. 1984. aasta OM oli erinevalt paljudest teistest mängudest ka majanduslikult edukas. Lisaks langes ROKi kaelast ära mure otsida 2028. aastaks korraldajat.

Ameeriklased püüdsid hilisemat korraldusõigust positiivses valguses näidata. «See on suurepärane võimalus, sest mitte kunagi varem pole mängude korraldamiseks olnud aega 11 aastat,» sõnas Los Angelese OMi korralduskomitee juht said Casey Wasserman New York Timesi vahendusel. USA suurlinn korraldas olümpia veel ka 1932. aastal, seega on see neile kolmas kord ja pole mingit põhjust kahelda, et ameeriklased suudavad filmipealinnas teha suurejoonelise spordipeo.

«Loomulikult kaalusime juba 2024. aasta mängude endale saamist, ent ROKi plaani kohaselt saadi kaks head korraldajat linnade näol, kus pole vaja infrastruktuuri väga palju juurde ehitada,» sõnas Los Angelese mängude korralduskomitee nõuandja Michael Payne.

ROK annab seejuures Los Angelesele mängude tarvis 1,8 miljardit USA dollarit. Lisaks saab kohalik korralduskomitee 180 miljonit selle eest, et peab neli aastat kauem tööd tegema. Ja 160 miljonit, et noortesporti arendada. Viimane summa antakse korraldajale enamasti pärast mänge.

Los Angelesse ei plaanita ka palju uusi ehitisi. Näiteks olümpiaküla asemel võetakse kasutusele California ülikooli ühiselamud, lisaks on mitmed võimsad spordirajatised juba olemas.

Pariisile on korraldusõigus aga suur võit, Prantsusmaa pealinn kandideeris ka aastatel 1992, 2008 ja 2012, ent ei osutunud valituks. Seekord oli neil väga põhjalikult ette valmistatud plaan. Avaveeujumine peetakse näiteks Seine’i jõel, rannavõrkpall aga otse Eiffeli torni jalamil.

Suur küsimus on Pariisi terrorirünnakute valguses muidugi turvalisus. «Tagame olümpial turvalisuse samamoodi nagu jalgpalli EMil. Selles pole küsimustki,» kommenteeris Pariisi mängude korralduskomitee aseesimees Tony Estanguet.

Bachi plaanile anda korraldusõigus ühel ajal oli vastaseid ka ROKi liikmete seas. Sest 2028. aastaks ei saanudki keegi kandideerida. «Võib olla ka teisi linnu, kes oleksid soovinud kandideerida. Ja äkitselt selgub, et seda ei saagi teha. Ilma igasuguse ettehoiatamiseta,» kommenteeris ROKi norralasest liige Gerhard Heiberg. «Alati on ju kaotajaid ja neid, kes pole rahul,» viitab ta Bachi soovile vältida Pariisi ja Los Angelese viha alla sattumist.

Infokast

Järgmiste olümpiamängude toimumiskohad

2018 taliolümpia: Pyeongchang

2020 suveolümpia: Tokyo

2022 taliolümpia: Peking

2024 suveolümpia: Pariis

2026 taliolümpia: lahtine

2028 suveolümpia: Los Angeles

Tagasi üles