Freestyle-suusatamine ja lumelaud - jagamisele läheb suisa 20 medalikomplekti
Vaata interaktiivseid graafikuid!

USA freestyle-suusataja Joss Christensen Sotši olümpial.

FOTO: Gero Breloer/AP/SCANPIX

Freestyle-suusatamine ja lumelauasõit on tõusnud lühikese ajaga taliolümpiamängude tõmbenumbriteks ning tänu Kelly Sildarule on need spordialad saanud palju tuttavamaks ka Eesti spordisõpradele.

AJALUGU Veel 1988. aasta olümpial ei antud neil aladel välja ainsatki medalit. Freestyle-suusatamine oli esimest korda kavas 1992. aastal Albertville'is (mogulid) ja lumelaud 1998. aastal Naganos (suurslaalom ja rennisõit). Praeguseks kuulub taliolümpiast ekstreemaladele 20% - 102 medalikomplektist 20 saavad endale kas trikisuusatajad või lumelaudurid.

Kui suveolümpiamängudel pole Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) saanud end sedavõrd julgelt uutele aladele avada, sest suveolümpia paisutamine pole võimalik ja vanad alad pole nõus lahkuma, siis talimängudel on värskendamine käinud palju valutumalt, sest siin nö ruumi on. Edukaim medaliriik on USA, kes võitnud neil aladel 64 võimalikust kuldmedalist 18.

MEDALIALAD Freestyle-suusatamises on kavas täpselt samad alad, mis 2014. aastal Sotšis - mogulid, vigurhüpped, suusakross, rennisõit ja pargisõit. Kõik meestele ja naistele. Lumelauas on tehtud muudatus – Sotšis esimest korda kavas olnud paralleelslaalom hüljati ja asendati Big Air'iga, mis seisneb ühes trikihüppes. Lisaks on kavas paralleelsuurslaalom, lumelauakross, rennisõit ja pargisõit. Kõik alad meestele ja naistele.

SUURIM STAAR Tegelikult on võimatu kedagi objektiivselt esile tõsta, sest 20 medaliala on ülimalt eripalgelised ega moodusta tervikut. Näiteks suusatamise mogulid ja vigurhüpped on Kelly Sildaru jaoks hoopis võõramad kui lumelaua pargi- ja rennisõit. Aga rubriik vajab täitmist ja tunnustame Eestiga tihedalt seotud veterani. Prantsusmaa lumelauakrossisõitja Pierre Vaultier on 2014. aasta Sotši olümpiavõitja, tänavune maailmameister ja MK-sarja üldvõitja. Ning abielus endise Eesti lumelauakrossisõitja Kadri Pihla-Vaultier'iga.

Prantsusmaa lumelauakrossisõitja Pierre Vaultier tuli Sotšis olümpiavõitjaks. DAVID GRAY/REUTERS/Scanpix

FOTO: DAVID GRAY/REUTERS

VÕISTLUSPAIK Bokwangi lumepark ja Alpensia suusahüppemaakeskus (Big Air).

OOTAMATU FAKT 1988. ja 1992. aasta taliolümpial näidisalana kavas olnud suusaballett ehk acroski on praeguseks välja surnud.

EESTLASTE OOTUSED Kelly Sildaru on kahel eelmisel hooajal valitsenud naiste pargisõitu ning esimesed märgid viitavad, et ka rennisõidus on tal head võimalused medalit püüda.

Tagasi üles