Venemaa suusatajalt võeti ära Sotši olümpiakuld
Venelased kaebavad CASi!

Meeste 50 km sõidus Sotši olümpial kulla võitnud Aleksander Legkov sai medali kaela mängude lõputseremoonial.

FOTO: LUCY NICHOLSON/Reuters/Scanpix

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) teatas, et Sotši olümpiamängudel meeste 50 km ühisstardiga sõidus kuldmedali võitnud Aleksandr Legkovilt võetakse dopingurikkumise tõttu autasu ära. Lisaks diskvalifitseeriti venelane olümpiamängudelt eluks ajaks.

Lisaks Legkovi kuldmedalile jääb Venemaa ilma ka Sotsi olümpial meeste 4x10 km teatesõidus võidetud hõbemedalist, sest Legkov kuulus tolle teatemeeskonna koosseisu. Samuti tühistati Legkovi tulemus suusavahetusega 15+15 km sõidus, kus ta saavutas 10. koha.

50 km olümpiakuld kuulub praeguse seisuga Maksim Võlegzaninile, aga ka tema võib sellest ilma jääda, sest kannab alates eelmise hooaja algusest seoses dopingukahtlusega esialgset võistluskeeldu.

Sotšis pronksi võitnud, aga hetkel hõbedale kerkinud venelase Ilja Tšernoussovi kohal hetkel dopingukahtlusi pole. Praeguse seisuga kuulub olümpiapronks Martin Johnsrud Sundby'le (Norra). Teatesõidus teenis venelaste diskvalifitseerimisel hõbeda Prantsusmaa nelik, pronksi saab Norra. Eesti meeskond tõuseb tagant järele üheksandaks.

ROKi distsiplinaarkomisjon avaldas diskvalifitseeriva otsuse teisegi Sotši olümpial võistelnud Venemaa suusataja, Jevgeni Belovi suunas, kelle tulemused olid aga oluliselt tagasihoidlikumad: 18. koht 15+15 km ja 25. koht 15 km distantsil.

Karistused määranud ROKi distsiplinaarkomisjoni koosseisu kuulusid šveitslane Denis Oswald (Rahvusvahelise Sõudeliidu FISA endine president), hispaanlane Juan Antonio Samaranch juunior (Rahvusvahelise Moodsa Viievõistluse liidu UIPM asepresident) ja sakslane Patrick Baumann (Rahvusvahelise Korvpalliliidu FIBA peasekretär).

Karistused Legkovile ja Belovile määrati tulenevalt rahvusvahelise antidopinguagentuuri (WADA) poolt sõltumatult eksperdilt Richard McLarenilt tellitud raportile, mille hinnangul teostati Venemaal Sotši olümpiamängude eel ja ajal riiklikku dopinguprogrammi. Kui seni oli lahtine, kuivõrd juriidiliselt pädev McLareni raport ROKi silmis on, siis täna avaldatud otsus viitab, et pädevust jagub.

Samas ei ütle komisjoni otsus, milles täpselt Legkovi ja Belovi dopingureeglite rikkumine seisneb. Samuti ei puuduta neile ROKi poolt määratud karistus üldist võistluskeeldu, mille määramine kuulub Rahvusvahelise Suusaliidu (FIS) ja WADA pädevusse.

Lähipäevad ja -nädalad tõotavad uusi dopingukaristusi

Seoses McLareni raportist ilmnenuga järeltestis ROK kõiki Sotši olümpiamängudelt Venemaa sportlastelt võetud dopinguproove. Lisaks uuriti, kas dopinguproovi sisaldavatelt pudelitelt leidub märke nende ebareeglipärasest avamisest, sest McLareni raporti kohaselt vahetati Sotši dopingulaboris Venemaa sportlaste proovides dopingut sisaldanud uriin varem varutud puhta vastu.

«Seoses juhtumite keerulise iseloomuga oli protsess põhjalik, ammendav ja aeganõudev. Oli vaja kaasata kriminaliste, kes pidid välja arendama juriidiliselt vettpidava metodoloogia. Tegutsetud on reeglitest lähtuvalt ja järeltestimine jätkub,» seisab ROKi leheküljel avaldatud otsuses.

Sellele, et novembri jooksul on oodata veel mitmete otsuste avaldamist, viitab ROKi otsuses ka järgnev lõik: «Denis Oswaldi juhitud komisjon on teada andnud, et kõigi Pyeongchangi taliolümpiale kvalifitseerumisvõimalust omavate tegevsportlaste osas jõuab uurimine lõpule 2017. aasta novembri jooksul.»

Venelaste advokaadid: kaebame hiljemalt homme edasi!

Legkovi ja Belovi ROKi distsiplinaarkomisjonis esindanud Saksamaa advokaadibüroo Wieschemann Lawyers avaldas ROKi otsuse üle nördimust ja väitis, et karistus määrati ilma vettpidavate tõenditeta.

«Otsust tuleb nimetada skandaalseks, sest see naeruvääristab ROKi presidendi Thomas Bachi kinnitust, et otsuseid tehakse ainult kindlate tõendite põhjal. Hiljemalt homme kaebavad sportlased otsuse edasi Rahvusvahelisesse Spordikohtusse (CAS),» seisis advokaadibüroo teatas.

Wieschemann Lawyers väidab, et kahest süüdi mõistetud sportlasest ühe puhul ei avastatud manipuleerimisjälgi mitte ühegi temalt Sotšis võetud dopinguproovi pudelilt. Teise sportlase puhul leiti neid jälgi ühel proovil kolmest.

Kas Venemaa eemaldatakse Pyeongchangi olümpialt?

Legkovi ja Belovi puudutav otsus ainult suurendab survet ROKi juhtkonnale mitte lubada Venemaa koondist 2018. aasta Pyeongchangi taliolümpiamängudele. Legkovi ja Belovi diskvalifitseerimisega paistab ROK olevat läbi enda distsiplinaarkomisjoni otsuse möönnud, et Venemaa korraldas Sotši olümpial ulatusliku riikliku dopinguprogrammi.

ROKi tänases avalduses ei jäänud see teema puudutamata. Seal seisis: «Venemaad esindavate sportlaste Pyeongchangi taliolümpiamängudel osalemise kohta võtab ROKi juhatus otsuse vastu detsembris, toetudes endise Šveitsi presidendi Samuel Schmidi juhitud uurimiskomisjoni järeldustele.»

Tagasi üles