ROK ei halastanud: Venemaa koondisel olümpiale asja ei ole!
Bach ei näe põhjust, miks Venemaa peaks kuulutama boikoti

Venemaa sportlastele lehvib Pyeongchangis vasak, mitte parem lipp.

FOTO: Matthias Schrader/AP/Scanpix

Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) täitevkomitee otsustas täna peatada Venemaa Olümpiakomitee liikmelisuse. See tähendab, et Venemaa koondist Pyeongchangi taliolümpiamängudele võistlema ei lubata. Dopingust puhtad venelased saavad võimaluse Lõuna-Koreas startida neutraalsete sportlastena ja olümpialipu all.

Täitevkomitee otsustas, et olümpialipu all pääsevad Pyeongchangis starti Venemaa sportlased, kes on täitnud kvalifikatsiooninormid ning pole kunagi jäänud süüdi dopingureeglite rikkumises. Sealjuures ei tehta vahet individuaal- ja võistkonnasportlastel – kõik tulevad starti kui «Venemaalt pärit olümpiasportlased», lühendiga OAR ja neile mängitaks autasustamistseremoonial olümpiahümni.

Venemaa olümpiakomiteele määrati karistuseks 15 miljoni euro suurune trahv. Otsuse (kõik punktid ära toodud allpool - toim) võttis 15-liikmeline ROKi täitevkomitee president Bachi sõnul vastu konsensuslikult, mitte poolt-vastu hääletusega.

«Anname endast parima, et seoses Venemaa sportlaste karistamisega ümberjagamisele kuuluvad medalid antaks nende õiguspärastele omanikele üle Pyeongchangi taliolümpiamängude käigus, et korvata hetki, mis neil Sotšis kogemata jäid,» sõnas ROKi president Thomas Bach.

ROKi president avaldas lootust, et Venemaa ei hakka Pyeongchangi olümpiamänge boikoteerima. «Ükski olümpiaboikott pole kunagi midagi saavutanud. Teiseks ei näe ma põhjust, miks Venemaa sportlased peaksid Pyeongchangi olümpiat boikoteerima. Me kutsume puhtaid sportlasi osalema ja näitama, et nad on olemas. Seeläbi saavad nad olla sillapeaks puhtama spordi suunas, mitte püstitama uut seina Venemaa ja olümpialiikumise vahel,» sõnas Bach.

* * *

ROKi täitevkomitee otsus:

- peatada Venemaa Olümpiakomitee õigus osaleda olümpiaelus.

- Venemaa sportlased kutsutakse Pyeongchangi taliolümpiamängudele osalema järgides rangeid tingimusi. Sportlased võistlevad tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» (Olympic Athlete from Russia) all. Nende dressil on kirjas just kiri ja nad võistlevad olümpialipu all. Kõigil tseremooniatel kuulub vajadusel esitamisele olümpiahümn.

- mitte akrediteerida mitte ainsatki Venemaa spordiministeeriumi ametnikku Pyeongchangi taliolümpiamängudele.

- määrata endisele Venemaa spordiministrile Vitali Mutkole ja tema asetäitjale Juri Nagornõhhile eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.

- eemaldada Sotši taliolümpiamängude orgkomitee tegevjuht Dmitri Tšetnõšenko 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude ettevalmistuskomisjoni koosseisust.

- peatada Venemaa Olümpiakomitee presidendi Aleksander Žukovi liikmelisus ROK-is, sest see tuleneb tema ametist.

- ROK jätab endale õiguse võtta edaspidi kasutusele asjakohaseks peetavaid meetmeid kõigi juhtunuga seotud isikute suhtes.

- Venemaa Olümpiakomitee peab hüvitama ROK-ile uurimiste käigus tehtud kulud ning panustama sõltumatu dopingutestide organisatsiooni asutamisse, et kasvaks antidopingusüsteemi ülemaailmne võimekus ja usaldus, kogusummaks 15 miljonit USA dollarit.

- ROK võib Venemaale määratud olümpiaelus osalemise keelu osaliselt või lõplikult peatada Pyeongchangi taliolümpiamängude lõputseremoonia algushetkest. Selle eelduseks on ROKi otsuste täielik austamine ja rakendamine Venemaa Olümpiakomitee poolt. Samuti sealt olümpiamängudele kutsutud sportlaste ja ametnike poolt.

- ROK avaldab täpsed juhised, kuidas nimetatud otsused tuleb ellu viia.

* * *

Otsus lähtub Venemaa Antidopinguagentuuri (RUSADA) endise juhi Grigori Rodtšenkovi ülestunnistustel, kuidas 2014. aasta Sotši taliolümpiamängudel vahetati riiklike julgeolekuagentuuride kaastööl välja Vene sportlaste dopinguproove, järgnenud Rahvusvahelise Antidopinguagentuuri (WADA) tellitud Richard McLareni raportil, mis kinnitas väidete tõelevastavust, ning endise Šveitsi presidendi Samuel Schmidi juhitud komisjoni uuringutel Vene riikliku dopinguprogrammi eksisteerimisest.

Mäletatavasti jättis ROK 2016. aasta Rio de Janeiro suveolümpiamängudel Venemaa sportlaste osalemise või mitteosalemise iga individuaalse alaliidu otsustada. Toona lubati stardiloa saanud sportlastel võistelda aga riigilipu all. Neutraalsete sportlastena on idanaabrid viimasel ajal võistelnud Rahvusvahelise kergejõustikuliidu IAAF egiidi all toimuvatel võistlustel.

Tagasi üles