ROK andis näpunäiteid, kuidas venelased olümpial peaksid välja nägema

Merili Luuk
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Nii Venemaa sportlased enam Pyeongchangis võistelda ei saa. Ei mingit lippu, ei omanäolist riietust.
Nii Venemaa sportlased enam Pyeongchangis võistelda ei saa. Ei mingit lippu, ei omanäolist riietust. Foto: LUCY NICHOLSON/REUTERS

Venemaa sportlased, kes on saanud olümpiamängudel Rahvusvaheliselt Olümpiakomiteelt loa võistelda ning pole dopingut tarvitanud, osalevad Pyeongchangis tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» all. Täna avalikustati, millised on riietuse reeglid.

Venemaa sportlased, kes Pyeongchangis võistlevad, peavad kandma oma võistlusvormil kirja «olümpiasportlased Venemaalt» ehk «OAR».

Embleemiga «OAR» peavad kaetud olema kõik pinnad, kus varem seisis kiri «Venemaa». Sportlaste võistlusriietusel ei tohi olla teisi sõnu või viiteid kodumaale ning ühtlasi ei tohi võistlusriietuse värvid moodustada mingil juhul Venemaa lippu. Samuti ei tohi kanda vähegi Venemaa lippu meenutavaid aksessuaare, näiteks kõrvarõngaid või käevõrusid. 

Olümpiasportlane Venemaalt
Olümpiasportlane Venemaalt Foto: IOC

Kahe värvi kombinatsioon võistlusriietusel on aga lubatud, kuid siinkohal ei tohi kasutada Venemaa lipuga samu värvikoode, vaid värvid peavad olema kas heledama või tumedama varjundiga.  

Kõik reeglid kuuluvad täitmisele nii sportlaste kui nende tiimiliikmete poolt, ühtlasi on ROKil õigus riietust kontrollida ning neile jääb viimane õigus. 

ROKi täitevkomitee otsus:

- peatada Venemaa Olümpiakomitee õigus osaleda olümpiaelus.

- Venemaa sportlased kutsutakse Pyeongchangi taliolümpiamängudele osalema järgides rangeid tingimusi. Sportlased võistlevad tiitli «olümpiasportlased Venemaalt» (Olympic Athlete from Russia) all. Nende dressil on kirjas just kiri ja nad võistlevad olümpialipu all. Kõigil tseremooniatel kuulub vajadusel esitamisele olümpiahümn.

- mitte akrediteerida mitte ainsatki Venemaa spordiministeeriumi ametnikku Pyeongchangi taliolümpiamängudele.

- määrata endisele Venemaa spordiministrile Vitali Mutkole ja tema asetäitjale Juri Nagornõhhile eluaegne olümpiamängudel osalemise keeld.

- eemaldada Sotši taliolümpiamängude orgkomitee tegevjuht Dmitri Tšetnõšenko 2022. aasta Pekingi taliolümpiamängude ettevalmistuskomisjoni koosseisust.

- peatada Venemaa Olümpiakomitee presidendi Aleksander Žukovi liikmelisus ROK-is, sest see tuleneb tema ametist.

- ROK jätab endale õiguse võtta edaspidi kasutusele asjakohaseks peetavaid meetmeid kõigi juhtunuga seotud isikute suhtes.

- Venemaa Olümpiakomitee peab hüvitama ROK-ile uurimiste käigus tehtud kulud ning panustama sõltumatu dopingutestide organisatsiooni asutamisse, et kasvaks antidopingusüsteemi ülemaailmne võimekus ja usaldus, kogusummaks 15 miljonit USA dollarit.

- ROK võib Venemaale määratud olümpiaelus osalemise keelu osaliselt või lõplikult peatada Pyeongchangi taliolümpiamängude lõputseremoonia algushetkest. Selle eelduseks on ROKi otsuste täielik austamine ja rakendamine Venemaa Olümpiakomitee poolt. Samuti sealt olümpiamängudele kutsutud sportlaste ja ametnike poolt.

- ROK avaldab täpsed juhised, kuidas nimetatud otsused tuleb ellu viia.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles