USA-le kulda ja karda toonud immigrandid: Trump solvas meid

Bernard Lagat

FOTO: David J. Phillip/AP

USA presidendi Donald Trumpi eelmisel nädalal öeldu läks hinge ka mitmele USA sportlasele, kes ei suutnud kuidagi riigipea inetu sõnavõtu peale suud kinni hoida.

Trump tõrjus neljapäeval Valge Maja ovaalkabinetis parteideülese senaatoriterühma kava, mis oleks lihtsustanud riikisaabumise reegleid Aafrikast ja Haitilt tulnutele, küsides, miks peaks USA lubama riiki immigrante «s***auguriikidest» («shithole countries»).

Ühena esimestest võttis sel teemal sõna Keeniast pärit keskmaajooksja Bernard Lagat, kes sai USA kodakondsuse 2004. aastal ning võitis USA-le 2007. aasta MMil kuldmedali 1500 ja 5000 meetri jooksus. «Olen särava Aafrika mandri uhke poeg,» oli Lagat lühike kommentaar Twitteris.

2008. aasta olümpiamängude avatseremoonial USA lippu kandnud keskmaajooksja Lopez Lomong on USA-s elanud alates 16. eluaastast, kuid on pärit Lõuna-Sudaanist. Oma kommentaaris presidendi sõnavõtule julgustas ta kõiki immigrante.

«Olen väga optimistlik kutt. Kui keegi loeb maailmas minu lugu ning ütleb, et ta tahaks veelgi enam sõjapõgeniku ja immigrandi elust teada, siis võtke minuga ühendust. Läheme koos 10-miilisele jooksule ning räägin teile oma elust lähemalt,» ütles Lomong, kes rööviti kuueaastaselt oma vanemate käest ning viidi sõjaväe laagrisse. Sealt õnnestus tal aga kolme poisiga põgeneda. Nad jooksid ööd ja päevad, kuni jõudsid Keeniasse, kus ta veetis enne USA-sse pääsemist kümme aastat pagulaslaagris.

Meb Keflezighi, kes võitis 2004. aasta olümpial maratonis hõbemedali, ütles Runner’s Worldile antud intervjuus, et Trumpi sõnavõtt oli ebameeldiv, aga mitte üllatav. «Kahju on selliseid sõnu kuulda, sest me oleme inimesed. Inimesed tulevad siia, et leida endale kodu ning saada võimalus elada iseseisvalt. Olen ise üritanud alati ühiskonnale positiivsust tagasi anda,» ütles ta.

Keflezighi puhul on tegemist Eritreast pärit põgenikuga, kes tuli immigrandina San Diegosse 12-aastaselt. Tänu oma kiiretele jalgadele teenis ta UCLA ülikooli stipendiumi ning omandas hariduse. «Ma ei hakka palju ütlema, kuid Trump on teinud halbu asju. Puudutagu need siis immigratsiooni, usku või naisi,» jätkas ta.

Tagasi üles