Kohtuvõidu saanud venelased võivad Pyeongchangis starti pääseda

Sotši hõbemedali saab Nikita Krjukov hetkeseisuga tagasi, kuid Pyeongchangis teda sellegipoolest rajal ei näe.

FOTO: ANDREAS SOLARO/AFP/Scanpix

Rahvusvaheline Olümpiakomitee (ROK) võib Pyeongchangi olümpiamängudel osalevate Vene sportlaste arvu kasvatada 13 võrra – tegu on atleetidega, kelle eluaegse võistluskeelu ja dopingukaristuse spordikohus CAS sel nädalal tühistas. Iga sportlase saatus kuulub aga eraldi arutamisele ja garanteeritud ei ole neile midagi, rõhutas ROKi kommunikatsioonijuht Mark Adams.

«28 kaasuses sportlase apellatsioon rahuldati. Neist 13 on aktiivsed sportlased ja kaks nüüdseks hakanud treeneriks ehk me räägime praegu (Pyeongchangi mängudele pääsemise kontekstis – toim) 15 inimesest,» selgitas Adams. «Need 15 nime antakse üle kutsete eest vastutavale paneelile, mida juhib endine Prantsusmaa spordiminister Valerie Fourneyron ja nad vaatavad need taotlused CASi otsuse valguses uuesti läbi. Kuna meil pole jätkuvalt motiveeritud otsust, on teemat raske pikemalt kommenteerida.»

Sisuliselt tähendab see, et kõnealused sportlased võivad saada stardiloa, aga ei pruugi. Sealjuures on iga nimetatud sportlane eraldi arutamisele tulev juhtum, mitte ei langetata otsust nende üle komplektina. Selgus selgub kindlasti enne OMi avatseremooniat.

Et olümpiapääsmed on juba jagatud, küsiti Adamsilt pressikonverentsil, kas uute võimalike Vene sportlaste starti lubamise arvelt kaotaksid oma koha mõne muu riigi esindajad. ROKi ametnik ei soovinud aga sellistel teemadel spekuleerida.

Adams teatas teema lõpetuseks Pyeongchangi mängudel ees ootavate dopinguproovide arvu – vähemalt 1400 võistlusvälist ning 1000 -järgset vere- ja/või uriiniproovi. Taliolümpiamängude eelne dopingukontrolliprogramm algas mehe sõnul mullu aprillis ning see oli läbi aegade mahukaim – kokku võeti sportlastelt 16760 dopinguproovi.

«Sealjuures on Venemaa sportlasi testitud kaks korda rohkem kui ühegi teise riigi omi,» sõnas Adams. «Venemaa sportlasi kontrolliti 2292 korral. Järgmine riik testide arvu poolest on Saksamaa, 1474, siis USA, 1079, Kanada, 938, Jaapan, 689 jne.»

Tagasi üles