Pyeongchang 2018 – Eesti jaoks ainulaadne olümpia
Vaata, kes kommenteerivad teleülekandeid!

Pyeongchangi olümpiastaadion, mis võõrustab ava- ja lõputseremooniat.

FOTO: Xinhua/Lui Siu Wai/Scanpix

Esimest korda näitab Eestis olümpiamänge täies ulatuses erameedia – telepilt Pyeongchangist jõuab Eesti televaatajateni Kanal 2, Kanal 12 ja Postimehe kaudu.

2016. aasta novembris omandas AS Eesti Meedia 2018. aasta Pyeongchangi tali- ja 2020. aasta Tokyo suveolümpiamängude tele- ja internetiülekannete õigused, mis oli Eesti kontekstis ainulaadne samm, sest seni on olümpiamänge alati näidanud rahvusringhääling. Järgmisel päeval pärast lepingu sõlmimist algas töö kvaliteetsete ülekannete nimel, meenutab Eesti Meedia peaprodutsent Marko Kaljuveer.

«Nii-öelda ettevalmistusperioodi pikkuseks oli aasta ja kolm kuud. Oleme rahulikult oma tiimi kasvatanud ja koostööd organiseerinud. Võrreldes ERRiga, kus varem töötasin, on Eesti Meedia olümpiaprojekt minu jaoks põnevam, sest erinevaid osapooli on rohkem. Teleülekannetele pakub toekat ja sisukat tuge Postimees oma paber- ja veebiväljaandega,» märgib Kaljuveer.

Olümpiamängude telepildi Lõuna-Koreast Eestisse toomine ei kuulu lihtsate ülekannete kilda, sest tehnilises mõttes keerukamaid projekte spordimaailmast naljalt ei leia. «Signaale on hästi palju, tehnoloogilisi vidinaid samuti. Näiteks erinevalt enamike spordialade tiitlivõistlustest, erandiks jalgpall, on kogu Maakri tänavale laekuv telepilt krüpteeritud. Aga tänu Toivo Taremaa, Aimar Prousi, Ago Lõbu ja Ingrid Toomise heale tööle oleme olümpiaks täielikult valmis,» sõnab Kaljuveer.

Telekava koostades seati keskmesse Eesti televaataja harjumused ja meie sportlased. Murdmaa- ja laskesuusatamine, samuti suusahüpped ja kahevõistlus jõuavad ekraanile täies mahus. Lisaks suur enamik mäesuusatamise ja iluuisutamise võistlusprogrammist. Palju eetriaega saab muidugi jäähoki.

«Näiteme otseülekandes kõigi Eesti sportlaste kõiki võistlusi, aga samas ei unusta olümpiamängude mitmekesisust – kavast leiab ka kelgutamist ja lumelauasõitu,» sõnab Kaljuveer.

Ülekannete kommentaatorid on kõik kogemustega tegijad, kes on pikemat või lühemat aega enda vahendatavaid alasid erinevates Eesti telekanalites kommenteerinud. «Kõik reporterid kommenteerivad ülekandeid Tallinnast. Tänapäevaste tehnikalahenduste juures pole see mingi probleem. Hea reporter saab hakkama igal pool ja Pyeongchangi olümpiamänge vahendavad Eesti televaatajale eranditult head reporterid.»

Nagu kõigi viimase aasta jooksul Eesti Meedia kanalite ekraanile jõudnud suurte spordiülekannete (Eesti tennisiste matšid Suure Slämmi turniiridel, Tour de Ski, kahevõistluse MK-sari, Hispaania jalgpalli kõrgliiga) puhul, näidatakse ka olümpiamängude ülekannetes reklaami. Kaljuveer soovitab televaatajal mitte muretseda, sest mõnusa ülekandeelamuse tagamine on prioriteet.

«Esiteks on paljudel aladel, näiteks jäähoki, iluuisutamine, mäesuusatamine, freestyle-suusatamine ja lumelauasõit, reklaamipauside jaoks olemas kas spetsiaalsed või loomulikud kohad. Murdmaa- ja laskesuusatamise ülekannetes näitame reklaami minimaalselt. Lisan, et minu hinnangul peaks reklaam ülekannet täiendama, pean siinkohal silmas näiteks temaatilisust,» selgitab Kaljuveer.

Iga olümpiapäeva võtab kokku Kanal 2 olümpiastuudio, mida juhivad Rasmus Kagge ja Madis Kimmel ning mis läheb eetrisse kohe pärast uudistemagasini «Reporter» – argipäeviti kell 20.00, nädalavahetustel kell 19.30.

«Olümpiastuudio on mitmekülgne, ülevaatlik ja kokkuvõtlik. Kindlasti soovitan olümpiastuudiot vaadata ka spordikaugematel, sest seal ei tule juttu ainult võistlustest, vaid räägime ka olümpiamängude telgitagustest ning tutvustame Lõuna-Koread ja Pyeongchangi. Ma tean, et Roald Johansonil on mitu väga vahvat mõtet põnevate reportaažide tarbeks,» sõnab Kaljuveer.

Olümpiastuudio läheb esimest korda eetrisse 8. veebruaril kell 20.00, mil on ka esimene võistlusülekanne – päev enne avatseremooniat toimub suusahüpete normaalmäe kvalifikatsioon, kus stardis kolm eestlast. Eesti sportlased on olümpial stardis kõigil päevadel peale 19. veebruari.

Artikkel ilmus 2. veebruari Postimehe olümpiaajakirjas «Pyeongchang 2018».

Olümpiaülekannete telekommentaatorid

Ava- ja lõputseremoonia: Margus Uba ja Timo Tarve

Murdmaa- ja mäesuusatamine: Margus Uba ja Timo Tarve

Laskesuusatamine: Margus Ader koos spetsialistidega

Kahevõistlus ja suusahüpped: Jüri Butšakov ja Kaarel Nurmsalu

Jäähoki: Indrek Petersoo ja Rauno Parras, abikommentaatorid Argo Kungla ja Silver Kerna, võib-olla ka Robert Rooba

Iluuisutamine: Margus Hernits koos spetsialistidega

Kelgutamine: Timo Tarve

Kiiruisutamine: Timo Tarve

Freestyle’i pargisõit: Riho Laast-Laas

Lumelaua- ja suusakross: Joel Pärle ja Magnar Freimuth

Lumelauaalad: Joel Pärle ja Hindrek Väravas

Tagasi üles