Ott Järvela: õõvastav kaksisoim

Enam kui kaks tundi järjest ei lahkunud ükski väljaku mõlemasse äärde kahte esimesse ritta paigutatud Põhja-Korea kollektiivi liige oma kohalt. Mitte kordagi ei lubanud keegi endale ainsatki individuaalset liigutust.

FOTO: Felipe Dana/AP/Scanpix

Pyeongchangi taliolümpiamängude esimese võistluspäeva põhiüritust jälgides oli võimatu tõrjuda mõtteid George Orwelli romaanilt «1984». Olukord, kus inimestel puudub vaba tahe, ainuomane identiteet ja seetõttu ka isikupärane eneseväljendus, rullus Kwandongi jäähokihallis lahti oma täies veidruses. Tegelikult õuduses.

Artikkel kuulatav
Postimees digipaketi tellijatele
Tellijale Tellijale

Naiste jäähokiturniiri kohtumine Šveits – Korea muutus olümpia 10. veebruari tähtsaimaks sündmuseks kohe, kui jaanuaris lepiti kokku, et Lõuna-Korea asemel mängib naiste jäähokiturniiril kahe Korea ühendnaiskond. Kui ilmnes, et olümpiamängude avapäevadeks saabub Pyeongchangi delegatsioon, mille liikmeteks diktaatori Kim Jong-uni õde Kim Yo-jong ning Põhja-Korea tseremoniaalne riigipea Kim Yong-nam, muutus matš veelgi tähelepanuväärsemaks.

Mõlemad nimetatud Põhja-Korea kõrged ametnikud, samuti Rahvusvahelise Olümpiakomitee (ROK) president Thomas Bach ja olümpiat võõrustava Lõuna-Korea president Moon Jae-in – vaadetelt liberaal, kes taotleb läbikäimist Põhja-Koreaga – olid laupäeval hokihallis kohal, aga püüdsid pilku vaid korraks.

Tagasi üles