Johaugi mänedžer avaldas suusataja tagasitulekuvõistluse: sellest tuleb kaos!

Siim Kaasik
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Therese Johaug
Therese Johaug Foto: Matthias Schrader/AP

Dopingukaristust kandev Norra murdmaasuusataja Therese Johaug teeb esimese võistlusstardi tuleva hooaja novembris Beitostølenis.

Johaugile määratud 18-kuuline võistluskeeld lõppeb tegelikult juba 17. aprillil ning sellest kuupäeveast alates kuulub ta taas ametlikult Norra koondisesse. 21. aprillil osaleb ta ka Skarverenneti suusavõistlusel, ent seda sponsorkohustuste tõttu.

«Tegelikult otsustasime juba ammu, et ta ei võistle enne järgmist hooaega. Uue hooaja esimene tõsisem võistlus peetakse Beitostølenis ja seal on ta kohal,» kinnitas Johaugi mänedžer Jørn Ernst.

Ernst teab, et Johaugi tagasitulekuvõistlus meelitab kaasa ülisuure meediahuvi. «Me veel pole kõike läbi planeerinud, kuid teame, et sellest kujuneb kaos,» tunnistas Ernst ning lisas, et Johaugi tiim on valmis kõrgendatud tähelepanuga toime tulema.

Mis Johaugiga juhtus?

CAS otsustas karistada Johaugi 18-kuulise võistluskeeluga, mille alguseks arvestati 18. oktoober 2016. Võistluskeeld kestab seega 2018. aasta 17. aprillini ja jättis Johaugi eemale Pyeongchangi taliolümpiamängudest.

Johaug väitis, et dopingaine klostebool sattus tema organismi läbi treeneri ostetud kreemi, mida ta kasutas päikesepõletuse saanud huulte võidmiseks. Norra Olümpiakomitee määras Johaugile karistuseks 13-kuulise võistluskeelu, mis lõppenuks tänavu 18. novembril ja lubanuks norralannal olümpial võistelda. FIS esitas 6. märtsil selle osas CASile kaebuse, mille kohtunike paneel koosseisus Romano F. Subiotto (Suurbritannia), Markus Manninen (Soome) ja Jeffrey G. Benz (USA) pärast 6. juunil peetud istungit rahuldas.

CASi paneel põhjendas karistuse karmistamist nõnda: «Pärast täielikku tutvumist kaasuse materjalidega leiab paneel, et preili Johaug ei kontrollinud kasutatud ravimi pakendit, kus oli kirjas nii keelatud aine toote koostisosade seas kui ka eraldi dopinguhoiatus. Säärased tegemata jätmised tõid kaasa antidopingureeglite rikkumise, mis rikkus sportlase senise puhta registri.

Paneel rõhutas, et seoses kohustusega tagada antidopingureeglite järgimisel võrdne kohtlemine, tuleb rakendada proportsionaalset karistust, mis peegeldab rikkumise tõsidust. Paneel märgib, et antud kaasuses, kus jutt käib mitte-tähtsast veast, sätestab 2015. aasta maailma antidopingukoodeks 12-24-kuulise võistluskeelu. Paneel leidis, et antud kaasuses on õiglaseks karistuseks 18-kuuline võistluskeeld.»

Kommentaarid
Copy

Märksõnad

Tagasi üles