Ametlik kinnitus enne MMi: Venemaa jalgpallurid tunnistati puhasteks

Kontrollitud: Venemaa jalgpallikoondises on ainult puhtad poisid.

FOTO: Grigoriy Sisoev / Sputnik / Scanpix

Rahvusvaheline Jalgpalliliit (FIFA) avalikustas Venemaal peetava MMi eelõhtul uurimise, mis sai alguse McLareni raporti avaldamisest. Selle raames otsiti võimalikke tõendeid sellest, et Venemaa jalgpallikoondise mängijad on tarvitanud keelatud aineid.

Mida teada saadi? Uurimise all olid FIFA kinnitusel kõik Venemaa esialgsesse MM-koondisesse arvatud mängumehed. Mitte ühegi puhul neist ei leitud aga ümberlükkamatuid tõendeid selle kohta, et nad oleksid antidopingureegleid rikkunud. Sama selgituse andis FIFA ka WADA-le ning WADA kinnitas, et sulgeb toimikud.

FIFA tõi oma uurimise kokkuvõtteks välja kaheksa punkti:

  • Hinnati kogu McLareni raportis sisaldunud infot ja kõiki tõendeid, otsides abi teadlastelt ja juuraekspertidelt.
  • Võeti ühendust professor McLareniga, et saada temalt teada veel rohkem üksikasju ning arutada, millise lähenemissuuna FIFA peaks võtma.
  • Raportis nimeliselt ära toodud mängijatelt olid FIFA ja alaliidud võtnud proove, mida säilitati WADA akrediteeringuga laborites. Neid ja teistelt tippmängijatelt võetud proove kontrolliti uuesti eesmärgiga leida sealt keelatud aineid. Kõik proovid olid puhtad.
  • Proove, mille WADA sai enda omandusse Moskva laborist ja mida hoiustati seejärel Lausanne'i laboris, analüüsiti uuesti eesmärgiga leida sealt keelatu ained. Kõik proovid olid puhtad.
  • Proove, mille WADA sai enda omandusse Moskva laborist ja mida hoiustati seejärel Lausanne'i laboris, analüüsiti kohtumeditsiiniliselt (et leida kriimustusi või jälgi ja ebaloomulikku soolataset). Selle protsessi tarbeks kasutas FIFA meetodit, mida soovitab WADA ja kasutab ka ROK. Üheltki proovilt ei leitud manipuleerimisele viitavaid märke ja ükski uriiniproov ei sisaldanud ebaloomulikus koguses soola.
  • Doktor Grigori Rodtšenkovile saadeti hulk küsimusi ning tema vastuseid hinnati teadlaste ja juuraekspertide abiga.
  • Uuriti WADA käest saadud Moskva labori infosüsteemi andmeid, kaasates teadlasi ja juuraeksperte.
  • Suunatud testid: FIFA viis uurimise ajal läbi hulga etteteatamata suunatud dopingukontrolle ning Venemaa koondis on olnud MMi eel üks enim proove andnud meeskond.

Lisaks märgiti, et vastavalt FIFA antidopingureeglitele ja WADA koodeksile ei saa FIFA avalikustada ühegi uurimise all olnud sportlase nime. Küll aga lisati, et mitme sportlase puhul, kes «pole MMiga seotud», uurimine veel jätkub. Selle raames tehakse koostööd WADAga ja tulemused avalikustatakse tulevikus.

Tagasi üles