Tipphetked: Eesti võrkpallikoondis alistas Portugali ja jõudis Kuldliigas finaali
Kellega kohtub Eesti finaalis?

Eesti meeste võrkpallikoondis alistas Tšehhis Karlovy Varys peetaval Euroopa Kuldliiga finaalturniiril Portugali 3:0 (26:24, 26:24, 25:18) ja jõudis finaali.

Eesti koondis alustas kohtumist rabedalt, kui jäi avageimi alguses nelja punktiga kaotusseisu, kuid geimi keskosas haarati juba juhtohjad. Korraks suurendasid eestlased eduseisu kolme punkti peale, kuid portugallased jõudsid otsustavatel hetkedel viigini. Lõpuks realiseeris Eesti teise geimpalli ja asus kohtumist juhtima.

Teine geim kulges punkt-punktis, aga Eesti tegi vahespurdi pärast minutilist mõttepausi, kui teenis kolm punkti järjest ja 17:16 juhtima pääses. Eesti suurendas vahe isegi kolmepunktiliseks, kuid selle mängis Portugal viigiks. Geimi lõpus näitas kindlamat mängu Eesti, kes realiseeris jälle teise geimpalli punktiks.

Kui esimene ja teine geim olid äärmiselt tasavägised, siis kolmas geim kuulus juba kindlalt Eestile, kuigi Portugal alustas geimi 4:1 vahespurdiga. Eesti kosus ehmatavast algusest kiiresti ja peagi olid meeskonnad viigis. Eesti haaras lõpuks suure eduseisu ja seda enam käest ei andnud. 

Üleplatsimeheks kerkis eestlane Oliver Venno, kelle arvele kogunes 15 punkti. Just kolmandas geimis sai Venno palju tõsteid Kert Toobalilt. Mängu alguses ebakindel olnud Renee Teppan kogus lõpuks 12 punkti ning Andri Aganits panustas võitu kümne silmaga.

Täiendatud kell 22.00: Eesti kohtub neljapäeval kell 20 algavas finaalmängus korraldajamaa Tšehhiga, kes alistas 3:0 (25:22, 27:25, 25:20) Türgi. Seega lähevad kolmanda koha mängus omavahel vastamisi Portugal ja Türgi.

Videointervjuu Kristo Kolloga:

Enne mängu:

Alagrupiturniiri läbis Eesti viie võidu ja ühe kaotusega, mis andis A-alagrupis Belgia ees esikoha. Lisaks Eestile ja Portugalile pääsesid nelja sekka korraldaja Tšehhi ning Türgi. Portugal võitis C-alagrupi, Türgi oli B-alagrupi parim, Tšehhi sai C-grupis neljanda koha.

Vahetult enne reisi haigestus üks Eesti meeskonna liidritest, nurgaründaja Robert Täht ning meeskond lendas Tšehhi temata. Samuti on tervislikel põhjustel puudu temporündaja Henri Treial. Peatreener Gheorghe Crețu usub, et nende puudumine meeskonnal jalgu alt ei löö. «Sellest, kellega ma homme alustan, on veel vara rääkida. Aga usun, et teised pingutavad nüüd veelgi rohkem ja olen veendunud, et suudame siin edukalt mängida,» rääkis Crețu päev enne mängu.

«Mina ja mehed oleme siin sooviga võita. Tahame saada edasi järgmisse vooru ja ka seal võita. Sellised turniirid pole igapäevased ja Rahvuste liigasse jõudmine ja Brasiilia või USAga mängimine oleks suure unistuse täitumine nii mängijate kui treenerite jaoks,» sõnas juhendaja.

Eesti kohtus Portugaliga viimati eelmisel suvel, kui peeti kolm maavõistlusmängu, mis kõik lõppesid Eesti võiduga. Tšehhis on aga teises koosseisus meeskond. «Nende suurim tugevdus on Ferreira vennad (diagonaalründaja Marco Evan Ferreira ja nurgaründaja Alexandre  Ferreira). Portugal mängib suurema osa rünnakuid läbi Ferreira vendade, lisaks on neil kiired temporündajad. Sidemängija Miguel Rodrigues Tavares on väga heal tasemel, kes suudab mängu väga kiireks ajada ja vajadusel käekirja muuta,» kommenteeris peatreener poolfinaali vastast.

Kuldliiga finaalturniirilt pääseb kaks paremat meeskonda kontinentaalsele FIVB Challenger Cupile, kus mängib kuus meeskonda ühe koha eest FIVB Volleyball Nations League´i ehk Rahvuste liigasse (endine Maailmaliiga). Kuue meeskonna seas on korraldajana koha kindlustanud Portugal, lisaks on Euroopal turniiril kaks kohta. Juhul, kui Portugal saab Kuldliiga finaalturniiril esimese või teise koha, pääseb Challenger Cupile ka Kuldliigas kolmanda koha saanud meeskond.

Eesti koondise koosseis mänguks Portugaliga: Kert Toobal, Markkus Keel, Robert Viiber, Renee Teppan, Oliver Venno, Mart Naaber, Andri Aganits, Timo Tammemaa, Karli Allik, Kristo Kollo, Rauno Tamme, Rait Rikberg, Silver Maar.

Kogu mäng järelvaadatavana:

Tagasi üles