Statistikapomm: Venemaa kaotus lõpetas mitu kummalist seeriat

Ott Järvela
, vastutav toimetaja
Venemaa koondise väravavaht Igor Akinfejev pärast kaotust Horvaatiale.
Venemaa koondise väravavaht Igor Akinfejev pärast kaotust Horvaatiale. Foto: CHRISTIAN HARTMANN / REUTERS

Jalgpalli MM-finaalturniiril selgusid laupäeval kaks viimast poolfinalisti, kui Inglismaa alistas 2:0 Rootsi ning Horvaatia pärast 2:2 lõppenud lisaaega penaltiseerias 4:3 Venemaa. Nagu ikka, kaasnes tulemustega hulganisti põnevaid statistilisi kilde.

17 Inglismaa koondise mängijat 23-st polnud sündinud, kui koondis viimati MMi poolfinaalis mängis (1990, kui kaotati penaltitega hiljem maailmameistriks tulnud Saksamaale).

1. korda sai Horvaatia MMil jagu võõrustajast. 1998 kaotati poolfinaalis Prantsusmaale 1:2 ja 2014 alagrupis Brasiiliale 1:3.

2 meeskonda on suutnud samal MM-finaalturniiril võita kaks penaltiseeriat: 1) Argentiina 1990. aastal, kui oli veerandfinaalis parem Jugoslaaviast ja poolfinaalis Itaaliast, 2) Horvaatia tänavu, kui oli kaheksandikfinaalis parem Taanist ja veerandfinaalis Venemaast. Horvaatia väravavaht Danijel Subasic on 1990. aastal Argentiina väravas seisnud Sergio Goycochea kõrval teine väravavaht, kes suutnud samal MMil penaltiseeriates tõrjuda neli lööki (kahe MMi, 1982. ja 1986. aasta omade peale kokku saab sama öelda sakslane Harald Schumacher).

4 eelmist MMil võõrustaja osalusel peetud penaltiseeriat olid lõppenud võõrustaja võiduga. 2002 alistas Lõuna-Korea penaltiseerias Hispaania, 2006 oli Saksamaa parem Argentiinast, 2014 Brasiilia Tšiilist ja tänavu Venemaa Hispaaniast. Venemaa kaotus lõpetas selle seeria.

5 eelmist MMil veerandfinaali jõudnud korraldajat edenesid sealt ka poolfinaali (Itaalia 1990, Prantsusmaa 1998, Lõuna-Korea 2002, Saksamaa 2006, Brasiilia 2014). Venemaa kaotus lõpetas ka selle seeria.

30 Inglismaa koondise särgis peetud kohtumist järjest pole Jordan Henderson pidanud platsilt kaotajana lahkuma. Tegemist on Inglismaa koondise kõigi aegade rekordiga, mis kipub Ragnar Klavani klubikaaslasele talismanlikke omadusi lisama.

3. korda mängib MMi poolfinaalis Inglismaa (varem 1966 ja  1990), 2. korda Belgia (varem 1986) ja Horvaatia (varem 1998) ning 6. korda Prantsusmaa (varem 1958, 1982, 1986, 1998 ja 2006).

2 MM-tiitlit on kamba peale ette näidata neljal poolfinalistil (Prantsusmaa ja Inglismaa 1, Belgia ja Horvaatia 0). Viimati oli nelja parema sekka jõudnutel kamba peale kaks või vähem MM-tiitli 1966. aastal (Saksamaa 1 tiitel). Rekord oli 2014. aasta MM, kui poolfinalistidel oli kamba peale 10 MM-tiitlit (2010 5, 2006 7, 2002 7, 1998 4, 1994 6, 1990 8, 1986 3, 1982 4, 1978 5, 1974 4, 1970 7).