Eestil jäi Põhjamaade meistrivõistlustel väga vähe medalist puudu

Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
Copy
Parim eestlane Põhjamaade Meistrivõistlustel – Kaire Kalm ja Cavalier CIC2* veetõkkel.
Parim eestlane Põhjamaade Meistrivõistlustel – Kaire Kalm ja Cavalier CIC2* veetõkkel. Foto: Elin Jalakas

Möödunud nädalal toimusid Soomes Ypäjäl Põhjamaade meistrivõistlused kolmevõistluses, kuhu sel aastal õnnestus Eestil kokku panna kaks tiimi. Tiimina võisteldi tasemel CIC1* nii juunioride ning noorte arvestuses kui ka CIC2* tasemel seeniorides, lisaks oli pundis veel ka kaks individuaalset võistlejat ning hulganisti kaasaelajaid.

Eestit esindasid Põhjamaade Meistrivõistlustel juunioride ja noorte tiimis:

Anni Liis Hoop hobusel Zinga Zanga

Luise Vevers hobusel Ruudi

Sigrid Lain hobusel Olivia S

Elise Sõrmus hobusel Hello Kitty

ning seenioride tiimis:

Ervi Kaasiku hobusel Cendoria S

Erkki Hõim hobusel Cadmium

Jaagup Kallas hobusel Aspirin

Kaire Kalm hobusel Cavalier

Individuaalselt osalesid Kati Sõer hobusel A Marina ning Veiko Uuk hobusel Beiton.

Eestlaste punt Ypäjäl.
Eestlaste punt Ypäjäl. Foto: Erakogu

Reedel toimunud koolisõidus sõitsid parimad tulemused tiimide arvestuses välja rootslased ning tulemused peale avaala nägid välja järgmised:

Juuniorid ja noored:

Rootsi – kokku 91,9 mp

Norra – kokku 94,8 mp

Soome – kokku 100,5 mp

Eesti – 101,7 mp

Taani – 103,3 mp

Seeniorid:

Rootsi – kokku 97,2 mp

Norra – kokku 99,2 mp

Taani – kokku 99,9 mp

Soome – kokku 106,5 mp

Eesti – kokku 108,7 mp

Laupäevast takistussõitu sai pikalt oodata, algusaeg sellele oli määratud alles kell 18 õhtul. Enne saime kohapeal kaasa elada noortele hobustele ning ponide krossile, kus CCIP1* lõppkokkuvõttes sõitsid pühapäevase takistussõiduga parima tulemuse individuaalselt välja taanlanna Astrid Vibe Skovgaard ponil Shadow. Ponide meeskondi oli kokku kolm ning kulla võitis Norra (131,1 mp), hõbeda sai Rootsi (1080,4 mp) ning pronks kuulus Taanile (1085,1 mp).

Eestlastest kaasaelajate ovatsioonide saatel suutsid laupäeval väga tehniliselt üles pandud rajal seenioride Eesti tiimis puhtad takistussõidud teha Erkki, Jaagup ja Kaire ning kuna arvesse läks kolm parimat tulemit, siis olid eestlased ainukene tiim, kes jäid oma esialgse koolisõidus välja võideldud skoori juurde, milleks oli 108,5mp. Nii tõusis Eesti seenioride tiim teisele positsioonile. Saime palju positiivset tagasisidet ka konkurentidelt hea tulemuse eest, näiteks märkis selle ära tuntud rootslane Anna Hässo, öeldes „Impressive showjumping Estonia!“ (Muljetavaldav takistussõit, Eesti!).

Juunioride ja noorte tiimis suutis ainsana puhta sõidu teha Luise ja nii langeti takistussõidus kogutud miinuspunktidega viiendale positsioonile 120,6 miinuspunktiga.

Põhjamaade Meistrivõistluste tiimide tulemused peale teist ala:

Juuniorid ja noored:

Rootsi – kokku 96,4 mp

Norra – kokku 102,8 mp

Soome – kokku 108,5 mp

Taani – kokku 111,3 mp

Eesti – kokku 120,6 mp

Seeniorid:

Rootsi – kokku 105,2 mp

Eesti – kokku 108,7 mp

Norra – kokku 119,2 mp

Taani – kokku 120,6 mp

Soome – kokku 142,7 mp

Pühapäeva hommik algas sarnaselt eelmistele korraliku vihmasajuga, nii tuli krossil mõnelt veetõkkel korraldajatel enne algust lausa vett vähemaks pumbata.

Ervi CIC2* 18. tõkke juures põhja katsumas, mille nimeks oli: MIM Kaseokser salajases vees. Teine tõke kuulub ponide krossile.
Ervi CIC2* 18. tõkke juures põhja katsumas, mille nimeks oli: MIM Kaseokser salajases vees. Teine tõke kuulub ponide krossile. Foto: Elin Jalakas

Krossil esimesena startisid CIC2* rajal Ervi ja Cendoria S, kel kulges üldiselt rada väga hästi, eelviimasel kombinatsiooni B-elemendil aga võeti hüppel kaasa lipp ning sellega teeniti lisaks ajamiinustele juurde ka 50 mp. Teisena startinud Erkki ja Cadmium pidid kahjuks rajal hobuse jaoks ebaõnnestunud hüppe tõttu katkestama. Kolmandana läksid rajale peale kahte ala eestlaste parimad Jaagup ja Aspirin, kes asusid individuaalselt tugeval neljandal positsioonil 35,3 miinuspunktiga. Puhtad oldi kuni viimase suure veetõkkeni, kus süsteemi vettehüppe kehva maandumise tõttu kaotati hetkeks tasakaal, mistõttu polnud hobusel võimalik enam vees olevat C-elementi hüpata. Nii teeniti 20mp tõkkelt, lisaks 9,6 ületatud normiaja eest, kokku 64,9 mp individuaalne 11. koht. Nüüd jäi sõita veel Kairel ja Cavalieril, kes eestlaste suureks rõõmuks tegid suurepärase puhta CIC2* krossi, saades lisamiinuseid (16,8) vaid ületatud aja eest ning lõppkokkuvõttes parim eestlane Ypäjäl ning tugev kuues koht 52,6 miinuspunktiga. Olgu öeldud, et nii Kairele, Jaagupile kui ka Ervile oli see esimene kord võistelda sellisel tasemel.

Jaagup ja Aspirin CIC2* kuuendal tõkkel.
Jaagup ja Aspirin CIC2* kuuendal tõkkel. Foto: Elin Jalakas

Seenioride tiimi lõpptulemuseks sai kolme parima tulemuse põhjal kokkuvõtvalt neljas koht.

Kuld Rootsi, kokku 147,6 mp

Hõbe Soome, kokku 183,1 mp

Pronks Taani, kokku 201,5 mp

Eesti, kokku 255,2 mp

Jaagup Kallas Aspirin   64,9 mp

Ervi Kaasiku Cendoria S   137,7 mp

Kaire Kalm Cavalier   52,6 mp

Norra tiimil said tulemused kirja vaid kaks tiimiliiget, nii jäi nende lõppskooriks 1116,2 mp.

CIC2* individuaalne medalikolmik:

1 Vendela Eriksdotter Rubin SWE  Vienna Imperial 34,4

2 Katja Berg DEN  Vitan Van Alsingen 46,5

3 Saga Suovanen SWE  Nueller Aldrie 48,3

Põhjamaade mängude parima eestlase, Kaire Kalmi kommentaar võistlusele: „Ypäjä on imeline koht. Hobuste linn, ratsutajate küla – kutsu kuidas tahad, võimalusi treenimiseks on tohutult. Selle aasta kross oli põnev, mõned tõusud nii järsud, et lahtise jalanõuga üles ronida ei andnudki. Raja tegid eriti raskeks kaks kolmest süsteemi, mis sisaldasid alla ja üleshüppeid. Taoliseid tõkkeid pole meil võimalik kodumaal harjutada ja kogu meeskond hüppas tundmatus kohas vette. Meeskonna eest võisteldes, mida mina tegin esimest korda, on vastutus kordades suurem ja võistlusnärv tuleb üle elada neljakordselt. Olen väga uhke, et me saime Eestit esindada ja pakkusime ka konkurentsi palju arenenuma kolmevõistluse kultuuriga maadele.“

Kaire Kalm ja Cavalier auhinnatseremoonial.
Kaire Kalm ja Cavalier auhinnatseremoonial. Foto: Laura Liivamägi

Meie ainult juunioridest koosnev tiim alustas oma krossidega pealelõunal ning esimesena tegi kohe tubli soorituse Anni Liis Zinga Zangaga, läbides krossi puhtalt ning saades 11,6 mp aja eest. Ka teisena startinud Luise ja Ruudi tegid vigadeta krossi, saades aja eest vaid 4,8 mp ning olles sellega ühtlasi meie parim individuaalne juuniorsportlane Põhjamaade Mängudel, lõppskooriga 39,4 mp ning tubli auhinnaline kaheksas koht. Kolmandana startinud tiimiliige Sigrid kahjuks kukkus krossi neljandal tõkkel ning nii jäi sõita veel vaid Elisel ja Hello Kittyl. Ka nemad suutsid krossi läbida tõkkevigadeta ning lõppskoorile lisandusid 12,8 mp ületatud aja eest. Nii saadi tiimiarvestuses lõpptulemuseks 154,9 miinuspunkti ning sellega ühes viies positsioon.

Parim juuniorsportlane Ypäjäl, Luise Vevers ja Ruudi CIC1* veetõket ületamas.
Parim juuniorsportlane Ypäjäl, Luise Vevers ja Ruudi CIC1* veetõket ületamas. Foto: Elin Jalakas

Kuld Taani, kokku 117,3 mp

Hõbe Soome, kokku 119,3 mp

Pronks Rootsi, kokku 124,0 mp

Norra, kokku 130,6 mp

Eesti, kokku 154,9 mp

Juunioride ja noorte individuaalne medalikolmik:

1 Tobias Joergensen DEN  Bon Cheval 32,0

2 Amanda Andersson SWE  Cocktail Imperial 32,2

3 Mette Rise Christiansen DEN  Charisma de Vision 35,2

Individuaalselt võistlustules olnud Kati Sõeri ja A Marina tulemuseks oli 106,4 mp ja 30. koht, Veiko Uuk ja Beiton lõpetasid skooriga 107,6 mp 31. kohal.

Mingi hetk juunioride ja noorte krossi ajal jõudis meieni ka info, et auhinnatseremooniale on oodatud ka Jaagup ja Aspirin. Tuli välja, et neil õnnestus saada ettevõtte Hööks poolt sponsoreeritud „The Good Horsemanship Award“ (Hobuse heaolu auhind), mille lisaks eestlasele said veel ka Siw Kaas Taanist ning Isabella Lidbrandt Rootsist. Võitjad valis välja võistluste peastjuuard Piude Myrskog. Mida kogu selle all täpsemalt silmas peetakse saab täpsemalt lugeda siit (inglise keeles).

Jaagup Kallas ja Aspirin „The Good Horsemanship Award“ auhinnatseremoonial.
Jaagup Kallas ja Aspirin „The Good Horsemanship Award“ auhinnatseremoonial. Foto: Elin Jalakas
Tagasi üles