Maailmameistrid tegid Rahvuste liigas tulise viigi, Wales tümitas Iirimaad, Läti kuival

Prantsusmaa ja Saksamaa alustasid Rahvuste liigat väravateta viigiga.

FOTO: Odd Andersen / AFP / Scanpix

Euroopa jalgpalliväljakutel pandi esmakordselt pall mängu uues Rahvuste liigas. Eesti peab oma avakohtumise Kreekaga kodus laupäeval, esimese mängupäeva nael oli aga nelja aasta taguse maailmameistri Saksamaa ja tänavu Venemaal värskeks maailmameistriks kroonitud Prantsusmaa lahing Münchenis. Eriti teisel poolajal väga hoogsaks ja võimalusterohkeks läinud kohtumine lõppes siiski 0:0 viigiga. Õhtu suurima võidu sai iirlasi 4:1 nüpeldanud Wales, Läti pidi aga kodus leppima samuti 0:0 viigiga Andorra vastu. Dramaatilise võidu sai lisaminutite väravast 2:1 Tšehhi koondise alistanud Ukraina.

Tulemused:

A-divisjon

  • Saksamaa-Prantsusmaa 0:0

​B-divisjon

  • Wales-Iirimaa 4:1 (6. Lawrence, 18. Bale, 37. Ramsey, 55. Roberts - 66. Williams)
  • Tšehhi-Ukraina 1:2 (4. Schick - 45.+1. Konopljanka, 90.+3. Zintšenko)

​C-divisjon

  • Norra-Küpros 2:0 (21., 42. Johansen)
  • Sloveenia-Bulgaaria 1:2 (40. Zajc - 3., 59. Kraev)

D-divisjon

  • Kasahstan-Gruusia 0:2 (69. Tšakvetadze, 74. ov Malyi)
  • Armeenia-Liechtenstein 2:1 (30. Pizzelli, 76. Barshegjan - 33. Wolfinger)
  • Gibraltar-Makedoonia 0:2 (19. Trickovski, 35. Alioski)
  • Läti-Andorra 0:0

Enne mänge:

Rahvuste liiga hõivab kõiki 55 UEFA liikmesriiki, kes mängivad neljal eri liiga tasandil. Iga divisjon koosneb neljast alagrupist – A- ja B-divisjonis on grupid kolmeliikmelised ja D-tasandil neljaliikmelised, C-tasandil on kolm neljaliikmelist ja üks kolmeliikmeline alagrupp. Alagrupimängud peetakse septembrist novembrini.

Nagu liigasüsteemis ikka, on ka Rahvuste liigas võimalik tõusta aste kõrgemale või sootuks langeda. Kui A-divisjoni neli alagrupivõitjat mängivad 2019. aasta juunis finaalturniiri liiga võidu peale, siis B-, C- ja D-tasandi alagruppide võitjad tõusevad järgmiseks hooajaks taseme võrra kõrgemale, A-, B-, C-alagrupi viimased langevad aga astme võrra madalamale. Sellega loodab UEFA hoida Rahvuste liiga dünaamilisena.

Rahvuste liigast saab pääseda ka Euroopa meistrivõistluste finaalturniirile, kuid jätkuvalt toimub ka EM-valikturniir, mis peetakse 2019. aasta märtsist novembrini. EM-valikturniiri kümme alagruppi loositakse 2. detsembril.

Need Rahvuste liiga A-divisjoni koondised, kes on end mänginud liiga finaalturniirile, loositakse ühte viieliikmelisse alagruppi, mida on kokku viis. Ülejäänud viis EM-valikturniiri alagruppi on kuueliikmelised. EM-finaalturniirile pääseb valikturniiri alagrupi kaks paremat ehk kokku 20 meeskonda. Ülejäänud neli kohta selgub läbi Rahvuste liiga play-off’i, EM-valikturniiri play-off’i enam ei ole.

Ning see ongi koht, kus D-divisjonis mängivad jalgpalli väikeriigid rõõmust käsi kokku löövad. Igas divisjonis toimub nelja koondise vahel play-off ehk miniturniir, kuhu pääsevad alagruppide võitjad, või kui need on juba valiksarja kaudu koha EMile taganud, siis teise koha omanikud jne. Kui näiteks kõik A-divisjoni 12 koondist on EM-valiksarjas edukad, antakse nende neli kohta B-divisjonile lisaks jne.

Tagasi üles