Berliini maratonil sündis maailmarekord

Kris Ilves
Berliini maraton 2018.
Berliini maraton 2018. Foto: Sebastian Wells / imago/Sebastian Wells

33-aastane keenialane Eliud Kipchoge parandas Berliini maratonil maailmarekordit. Värske tippmark on kaks tundi, minut ja 39 sekundit.

Varasem maailmarekord 2:02.57 kuulus Kipchoge kaasmaalasele Dennis Kimettole, mis oli joostud neli aastat varem samuti Berliini maratonil. See tähendab, et Kipchoge parandas maailmarekordit suisa minuti ja 18 sekundiga – sellist rekordiparandust pole maratonis viimasel 50 aastal nähtud.

Kipchoge vaheajapunktid: 5 km – 14.24, 10 km – 29.01, 15 km – 43.38, 20 km – 57.56, 25 km – 1:12.24, 30 km – 1:26.45, 35 km – 1:41.12, 40 km – 1:55.32, finiš – 2:01.39.

Ajaloolises jooksus teenisid keenialased kolmikvõidu, sest teisena ületas finišijoone Amos Kipruto (2:06.23) ja kolmandana Wilson Kipsang (2:06.48). Esimesena jäi poodiumikohalt välja jaapanlane Shogo Nakamura (2:08.16).

Naiste arvestuses saavutas esikoha samuti Keenia jooksja, 35-aastane Gladys Cherono, kelle aeg kaks tundi 18 minutit ja kümme sekundit tähistab võistluste rekordit ja maailma hooaja tippmarki. Teise ja kolmanda koha teenisid Etioopia jooksjad Ruti Aga (2:18.34) ja Tirunesh Dibaba (2:18.55). Varem ei olnud kordagi kolm naist ühes jooksus suutnud alistada kahe tunni ja 19 minuti piiri.