Postimehe aruanne Budapestist: ungarlased saatsid Eesti Euroopa väetimate jalgpallimaade sekka (2)

Kaspar Koort, Budapest

Eesti meeste jalgpallikoondis kaotas Rahvuste liiga viienda vooru kohtumises võõrsil Ungari rahvusmeeskonnale 0:2 ning langes järgmiseks Rahvuste liiga hooajaks madalaimasse ehk D-divisjoni. Eesti vajas hädasti võitu, et võidelda alagrupis viimaseks jäämise vastu. Avapoolaeg kaotati aga 0:1, sest juba 8. minutil avas nurgalöögi järel skoori Willi Orban. Teisel poolajal jätkas Ungari mängu kontrollimist ning 69. minutil lõi Adam Szalai 2:0. See jäi ka lõppskooriks.

Ometi võinuks mäng saada Eesti jaoks hiilgava alguse, kui viiendal minutil pääses Konstantin Vassiljevi nurgalöögi järel peaga löögile keskkaitsja Madis Vihmann. Juba tundus, et pall maandub ka väravas, ent Ungari haigestunud esikinnast Peter Gulacsit asendanud Denes Dibusz suutis nahkkera siiski posti kõrvalt välja koukida.

Paraku jäi see esimesel poolajal ka meie meeste viimaseks korralikuks võimaluseks. Juba kaks minutit hiljem teenis oma esimese nurgalöögi kodumeeskond ning vabaks unustatud Willi Orban tegi seda, mida eestlased hetk varem ei suutnud. 1:0.

Ilmselgelt vabastas kiire avavärav kodumeeskonna pingest ning kiirelt palli liigutades loodi üha uusi võimalusi. Kahel korral oli vastastele kingitust tegemas meie väravavaht Mihkel Aksalu, kui söötis palli oma karistusala lähedal otse ungarlaste jalale. Õnneks ei võtnud võõrustajas kingitusi vastu, esimesel korral suutis Aksalu tõrjuda raskustega Adam Nagy löögi ning teisel puhul said kaitsjad olukorra napilt Adam Szalai nina eest ära klaarida.

Ohtlikke momente jagus kodumeeskonnale veelgi. 33. minutil jälgis Aksalu vaid silmadega, kuidas Szalaist rikošeti saanud Nagy löök mõned sentimeetrid meie väravast mööda tuhises. Kümme minutit hiljem näitas Aksalu aga häid reflekse, kui tõrjus Zsolt Kalmari ohtliku ürituse.

Lisaks oli ungarlastel avapoolajal ka päris mitu olukorda, kus peakohtunik Enea Jorgjilt nõuti penaltit, kuid albaanlase vile meie õnneks vaikis.

Teine poolaeg jätkus sealt, kus esimene lõppes ehk ungarlased teenisid kohe karistuslöögi, mille järel pääses peaga löögile avavärava autor Orban. Seekord suutis Aksalu suurepärase tõrjega skoori muutumatuna hoida.

Tunniajase mängu järel tekkis Eestil mängu teine ohtlikum olukord, kuid Siim Lutsu kauglöök tuhises siiski paar meetrit väravast mööda. Kohe järgmisel ungarlaste rünnakul lajatas aga karistusalas vabaks jäänud Dominik Nagy palli terava nurga alt üle värava.

Ent 69. minutil tuli lõpuks see, mis tulema pidi. Taijo Teniste ei suutnud oma karistusalas palli ära klaarida ning kohe oli jaol Szalai, kes mänguvahendi peaga üle väravast välja tulnud Aksalu tõstis. 2:0.

Viiv hiljem oli lähedal ka ungarlaste kolmas, kuid Balazs Dzsudzsaki löök läks napilt posti kõrvalt mööda.

Mängu viimane veerandtund möödus juba rahulikumas tempos, kui ungarlased iga hinna eest enam kolmandat väravat lüüa ei üritanud, kuid samas ei lubatud ka meie meestel mingilgi moel ohtlikuks saada. 2:0 võit väljakuperemeestele ning Eesti D-liigasse langemine on tõsiasi.

Teises meie alagrupi kohtumises alistas Kreeka koduväljakul Soome 1:0. Enne pühapäevast viimast vooru juhib Soome 12 punktiga, Kreeka on 9 punktiga teine, Ungari 7 punktiga kolmas ja Eesti ühe punktiga neljas.

Eesti koondise peatreener Martin Reim tõdes enne kohtumist, et kindlasti tuleb Budapestis märksa keerulisem mäng kui oli Tallinnas, kuid kuna meeskond soovib võidelda selle nimel, et jääda püsima C-liigasse, üritatakse kindlasti ka rünnata ning ainult kaitses passimisel pole mõtet.

Ungarisse reisinud koosseisul on mõnel mehel ka teatud probleeme, kuid Reim ei soovinud täpsustada, kellel nimelt. «Tänase (eilse – toim) trenni põhjal saavad asjad selgemaks,» poetas ta.

Kas meeskond läheb Ungari vastu nelja või viie kaitsjaga, pole praegu veel paika pandud. Teatavasti jäävad kohtumisest vigastuste tõttu eemale Ragnar Klavan ja Karol Mets, lisaks kannab Nikita Baranov mängukeeldu. See peaks andma võimaluse Artjom Artjuninile, keda Reim polnud varem koondisesse kutsunud.

«Kahe trenni põhjal on tema kohta keeruline midagi põhjapanevat öelda, eks siis, kui ta mängu peaks minema, saab selgema pildi,» ütles Reim.

Peatreener lisas, et oktoobrikuine 3:3 viigimäng Tallinnas oli igas mõttes omapärane, kuid nüüd on tähtis leida tasakaal. «Kui eespool mängijaid pole, siis momente ei teki. Kui rohkem mehi on ees, siis tekib jälle küsimus, kuidas tagumised hakkama saavad. Eks see mäng on suur väljakutse, kuid oleme eelmise mängu eksimustest järeldused teinud,» lausus Reim.

Eesti mängujuht Konstantin Vassiljev pole oma koduklubis Gliwice Piastis jätkuvalt põhikoosseisu pääsenud, kuid enda arvates on tal vorm hea ning ta usub, et suudab täismängu kenasti ära kesta.

Vassiljevi sõnul ei tekita tõsiasi, et koondis kukuks kaotuse korral D-liigasse, meestele lisasurvet. «Alati tuleb endast maksimum anda ja kindlasti läheme mängima võidu peale, et püsida viimase mänguni elus,» lubas Vassiljev vastastele lahingut.

Enne kaht viimast vooru juhib alagruppi täisedu 12 punktiga Soome, Kreekal teisena on 6 ja Ungaril kolmandana 4 punkti. Eesti on ühe punktiga neljas.

Kohtumine Budapestis algab neljapäeva õhtul kell 21.45.