Tanel Kangert Urmas Sõõrumaa dopinguteemalisest sõnavõtust: mul on piinlik

Viiendat korda Eesti parimaks meesratturiks valitud Tanel Kangert.

FOTO: Raul Mee

Eesti profirattur Tanel Kangerti sõnul tekitas Eesti Olümpiakomitee (EOK) president Urmas Sõõrumaa sõnavõtt Seefeldi dopinguskandaali taustal temas piinlikust.

EOK president Urmas Sõõrumaa avaldas reedel ERRile antud intervjuus arvamust, nagu oleks dopingu kasutamise põhjuseks sportlaste vähene haridus. «Sportlane on sportlane, tihtipeale jääb ju kooliharidus lünklikuks ja tea, paljukest seda oma mõtlemistki on ja nii edasi,» kommenteeris ta.

Sotsiaalmeedias arvamust avaldanud Kangert Sõõrumaaga ei nõustu.

«Miks sai paheline kiusatus arukast mehest võitu? Mina arvan, et üheks põhjuseks oligi nurkasurutuse tunne, et midagi paremaks samamoodi jätkates ei lähe, lõhu trenni vanaviisi või rohkemgi. Uutviisi teha keegi ei oska, taha või sellesse usu. Ikka see sama vana pime mantra: «Vähe tunde, rohkem tuleb trenni teha». Kes meist seda soovitust poleks spordiuudiseid lugedes ise mõelnud? Sportlik talent peaks hilistes 20-ndates juba ammu avaldunud olema, seega ande peale enam loota ei saanud,» kirjutab Kangert.

«Ilmselt tundus veredoping (väidetavalt juba varastest 70-ndatest kergejõustikus kasutatud praktika) meestele ka piisavalt ohutu, et mitte tervist rikkuda, vahele jääda ja enda napi moraaliga samas liigsesse vastuollu minna (EPO, steroidid, kasvurhormoon jne kõlavad metsiku «keevitamisena» väikese verekotikese kõrval),» jätkab Kangert.

«Lisaks, ärge unustage, et sportlane on kõigest inimene oma nõrkuste, kavaluste, ahnuse ja isekusega. Siin ei ole mingit vahet, kas me vaatame gruppi ettevõtjaid, arste, õpetajaid, poliitikuid, ehitajaid või antud näitel lahkame sportlasi. Igal elualal on neid, kes nuputavad viise, kuidas teisi ära kasutada ja konkurentide arvelt rohkem tulu lõigata. Kas enda äri mustalt ajada, kui teised täpselt sama teenuse või kauba pealt makse maksavad, on eetilisem, kui sportlasel oma keha keelatud võttega turgutada? Mõned teevad seda edukamalt, ajavad oma mahhinatsioone peenelt ja läbimõeldult, ning tegude tagamõtted pole kõrvalseisjatele koheselt arusaadavad. Teised, kel aega vähem ja saavutusvajadus suurem, riskivad rohkem.»

«Praegune skandaal saab kindlasti hoogu juurde, leitakse suuremaid patuseid muudelt aladelt ja ehk ühel päeval vaadatakse tagasi, pannakse asi perspektiivi ja leitakse, et loll lugu oli, aga elu läheb edasi,» kirjutab Kangert. «Igal juhul kiitus Austri ja Saksa politseile, rohkem selliseid operatsioone kõigile spordialadel, olenemata nende katuse pidavusest.»

«Lõpetuseks, Urmas Sõõrumaa sai ka sõna: «Sportlane on sportlane, tihtipeale jääb ju kooliharidus lünklikuks ja teab palju seda oma mõtlemistki on». Ei nõustu, hoopis mul on piinlik.»

Tagasi üles
Back